REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

PSO skaičiavimais, nuo 5 iki 35 procentų visų mirčių keliuose yra susijusios su alkoholio vartojimu. Naujas tyrimas, paskelbtas akademiniame žurnale „Alcoholism: Clinical & Experimental Research“ („Alkoholizmas: klinikiniai ir eksperimentiniai tyrimai“), parodė, kad šių su išmaniaisiais telefonais susietų testavimo prietaisų tikslumas labai skiriasi.

PSO skaičiavimais, nuo 5 iki 35 procentų visų mirčių keliuose yra susijusios su alkoholio vartojimu. Naujas tyrimas, paskelbtas akademiniame žurnale „Alcoholism: Clinical & Experimental Research“ („Alkoholizmas: klinikiniai ir eksperimentiniai tyrimai“), parodė, kad šių su išmaniaisiais telefonais susietų testavimo prietaisų tikslumas labai skiriasi.

REKLAMA

Žinant, koks pavojingas ir galimai mirtinas yra vairavimas išgėrus, dėl visuomenės saugumo būtina neleisti sėsti prie vairo apsvaigus.

Atsižvelgiant į tai, kad žmonės paprastai negali tiksliai nustatyti, kokį girtumo lygį jie yra pasiekę, rankiniai alkotesteriai, susieti su išmaniuoju telefonu, atrodo, yra puiki priemonė žmonėms patikrinti savo girtumą prieš priimant potencialiai rizikingus sprendimus.

„Šiuo metu JAV maisto ir vaistų administracija nereikalauja patvirtinimo šiems prietaisams – tam reikėtų leidimo, pagrįsto duomenų tikslumo peržiūra, tačiau ji turėtų iš naujo apsvarstyti savo poziciją, atsižvelgdama į mūsų atradimus“, – sakė pagrindinis tyrėjas M. Kit Delgado, Pensilvanijos universiteto skubiosios medicinos ir epidemiologijos docentas.

REKLAMA
REKLAMA

Maždaug 90 procentų suvartoto alkoholio skaido kepenys, o likusi dalis išskiriama su šlapimu ir kvėpuojant. Alkotesteriai nustato alkoholio kiekį iškvėptame ore ir apskaičiuoja kiekį kraujyje. Tyrimo metu šešių su išmaniaisiais telefonais suporuotų alkotesterių – „BACtrack Mobile Pro“, „BACtrack Vio“, „Alcohoot“, „Floome“, „Drinkmate“ ir „Evoc“ – rezultatai buvo palyginti su policijos naudojamu alkotesteriu „Intoxilyzer 240“ ir alkoholio koncentracija kraujyje (BAC), matuojama per kraują.

REKLAMA

Tyrėjai pakvietė 20 saikingai geriančių žmonių ir per 70 minučių liepė išgerti tris degtinės dozes. Jie siekė, kad dalyviai būtų pakankamai linksmi ir kad jų alkoholio koncentracija kraujyje būtų maždaug 0,10 proc., kas viršija JAV leistiną 0,08 proc. ribą. Po kiekvieno turo dalyviai buvo testuojami su alkotesteriu „Intoxilyzer 240“ ir su išmaniuoju telefonu susietu prietaisu. Po trečiojo degtinės gėrimo paimtas kraujas, kad būtų išsiaiškintas tiksliausias kiekis.

Keista, kad visi septyni prietaisai, įskaitant policijos naudojamą įrenginį, alkoholio kiekį kraujyje nepakankamai įvertino daugiau nei 0,01 procentu. „Floome“, „Drinkmate“ ir „Evoc“ rodmenys nuolat buvo mažesni už tiksliuosius, o „Drinkmate“ ir „Evoc“ 50 procentų laiko nepavyko aptikti kiekio, kai kas nors jau viršijo leistiną ribą, palyginus su „Intoxilyzer 240“. „BACtrack Mobile Pro“ rodmenys buvo nuolat didesni už tiksliuosius, „BACtrack Vio“ ir „Alcohoot“ nustatė tiksliausiai. „BACtrack Mobile Pro“ ir „Alcohoot“ buvo du jautriausi prietaisai, kurie aptiko, kai kas nors viršijo leistiną limitą.

REKLAMA
REKLAMA

Svyruojantis tikslumas buvo problema, susijusi su visais alkotesteriais – tiek su išmaniaisiais telefonais susietais, tiek su policijos naudojamais prietaisais. Tiesą sakant, keli ankstesni tyrimai parodė, kad kiti oficialiems tikslams naudojami prietaisai turi paklaidą, kuri gali sukelti klaidingų teigiamų ir neigiamų rezultatų testuojant, jei kas nors viršija leistiną ribą.

„Nors geriausia visada planuoti ir nevairuoti išgėrus, jei visuomenė ar priklausomybės ligų gydymo teikėjai ketina naudoti šiuos prietaisus, kai kurie yra tikslesni nei kiti. Atsižvelgiant į tai, kiek šie alkotesteriai gali būti naudingi visuomenės sveikatai, mūsų atradimai rodo, kad priežiūra ar reguliavimas būtų vertingas“, – aiškino M. Kit Delgado.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra žinoma, kad neturėtumėme vairuoti išgėrę, tačiau žmonės dažnai neturi ar nederina alternatyvių keliavimo planų ir susiduria su sunkumais vertindami savo tinkamumą vairuoti išgėrus. Kai kurie gali naudoti išmaniųjų telefonų alkotesterius, kad sužinotų, ar jie viršija teisėtą ribą. Jei dėl šių prietaisų žmonės neteisingai manys, kad jų alkoholio kiekis kraujyje yra pakankamai mažas ir galima saugiai vairuoti, jie kelia pavojų ne tik sau, bet ir visiems kitiems kelyje ar automobilyje“, – teigė M. Kit Delgado.

Kaip rodo šie rezultatai, pasikliauti alkotesteriu, siekiant nustatyti, ar jums galima vairuoti, yra rizikingas sprendimas. Geriau vengti alkoholio arba paskirti vieną žmogų iš grupės, kuris galėtų vairuoti ar bent jau iškviesti taksi, kad galėtumėte saugiai keliauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų