REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Milijardierius Michaelis Dellas, bendradarbiaudamas su fondu „Silver Lake“, padarys kompaniją uždara, kad galėtų reformuoti jos verslą.

Milijardierius Michaelis Dellas, bendradarbiaudamas su fondu „Silver Lake“, padarys kompaniją uždara, kad galėtų reformuoti jos verslą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV asmeninių kompiuterių gamintojas „Dell Inc.“ praėjusią savaitę oficialiai pareiškė, kad parduoda savo akcijas investuotojų konsorciumui, kuriam vadovauja kompanijos įkūrėjas ir generalinis direktorius Michaelis Dellas. Sandorio suma - 24,4 mlrd. dolerių. Jį užbaigus „Dell“ pakeis savo statusą – taps nebe viešąja, bet uždarąja akcine bendrove. Nuo pasaulinės finansinės krizės pradžios tai bus didžiausias sandoris technologijų sektoriuje, kai pritraukiamos skolintos lėšos. Sandoris turi būti užbaigtas iki 2013 metų vasaros pabaigos, gavus visus reguliavimo institucijų leidimus, skelbia forbes.ru.

REKLAMA

M. Dellas ir tiesioginių investicijų fondas „Silver Lake Partners“ perka akcijas po 13,65 dolerio už vieną, tai yra, su 25 procentų priedu prie akcijų kainos, kuri prekybos pabaigoje sausio 11 dieną buvo 10,88 dolerio. Ši diena – informacijos apie derybas nutekėjimo žiniasklaidai išvakarės. Kai informacija apie būsimą sandorį iškilo viešumon, akcijos pabrango beveik 20 procentų. Pirmadienį, prekybos NASDAQ pabaigoje, akcijos kainavo 13,26 dolerių. Išpirkimo kaina 37 proc. viršija 90 dienų laikotarpio (iki sausio 11 dienos) vidutinę akcijų kainą. Antradienį prekyba akcijomis buvo nutraukta.

REKLAMA
REKLAMA

Sandorio rezultatas bus tas, kad 47 metų M. Dellas vėl imsis kompanijos valdymo, kurią jis įsteigė beveik prieš 30 metų, 1984-aisiais. Verslininkas nuo 2007 metų kompanijoje „Dell“ užima direktorių tarybos pirmininko ir generalinio direktoriaus postus (ir šiuose postuose liks užbaigus sandorį), o taip pat yra vienas iš stambiausių privačių šios kompanijos akcininkų. Jis turi 16 procentų akcijų, kurių rinkos kaina - apie 3,7 mlrd. dolerių. 700 mln. dolerių paketas taip pat priklauso M. Dello investicijų firmai „MSD Capital“. Pernykščiame pasaulio milijardierių sąraše pagal „Forbes“ versiją „Dell“ įkūrėjas užėmė 41 vietą – jo turtas įvertintas 14,6 mlrd. dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo milijardieriaus sugrįžimo į generalinio direktoriaus postą kompanijos reikalai labai nepagerėjo, ko tikėjosi investuotojai. Pagrindinis „Dell“ verslas, vien tik 2012 metais davęs maždaug pusę visų 67 mlrd. dolerių pajamų (per pirmuosius tris einamųjų metų ketvirčius rodiklis nukrito 7 proc.), paskutiniaisiais metais smarkiai pralaimi kovą su išmaniaisiais telefonais ir planšetiniais kompiuteriais. Visi „Dell“ administracijos bandymai išeiti į mobiliųjų ar „debesų“ technologijų rinką nebuvo sėkmingi, ir kompanijos statuso pakeitimas (kai iš viešosios akcinės bendrovės ji taps uždarąja) po 25 metus trukusio akcijų cirkuliavimo biržoje, atrodo, yra paskutinė M. Dello viltis išgelbėti savo kūdikį.

REKLAMA

Visiškas kontrolės perėmimas į savo rankas leis verslininkui vykdyti lankstesnę kadrų politiką ir apsiginkluoti racionalesne strategija. Užsienio akcininkų spaudimo sąlygomis tokie žingsniai būtų neįmanomi. „Aš visiškai nepastebėjau planšetinių kompiuterių puolimo“, - prisipažino M. Dellas interviu 2011 metais, kalbėdamas apie pagrindinę valdymo klaidą.

Dar vienas sandorio dalyvis bus „Microsoft“. Programinės įrangos gigantas paskolino 2 milijardus dolerių „Dell“ akcijoms išpirkti. „Microsoft“ atstovai, kaip ir buvo tikėtasi, negaus vietų „Dell“ direktorių taryboje, tačiau operacinė sistema „Windows“ sustiprins savo pozicijas kompanijos gaminių asortimente.

REKLAMA

„Silver Lake Partners“ investicijų suma viršys 1 milijardą dolerių. Fondas taip pat padės M. Dellui gauti iš bankų 15 mlrd. dolerių finansavimą.

Šiandien „Dell“, kurios rinkos kapitalizacija aukščiausio pakilimo laikotarpiu buvo pasiekusi 100 mlrd. dolerių, yra trečias pagal dydį pasaulyje asmeninių kompiuterių gamintojas. Ją lenkia tik „Hewlett-Packard“ (nuo 2006 metų) ir „Lenovo Group“ (nuo 2011 metų).

Pernai „Dell“ akcijos atpigo 31 procentu, intensyviai augant išmaniųjų telefonų, planšetinių kompiuterių ir „debesų“ technologijų rinkai. 2010 metais kompanija pralaimėjo mūšį dėl vieno iš duomenų saugojimo sistemų ir programinės įrangos gamintojų ir rinkos lyderio šioje srityje – kompanijos „3PAR“. Šis aktyvas atiteko „HP“. Kaip teigia „The Wall Street Journal“ šaltiniai iš milijardieriaus aplinkos, jis skausmingai pergyvena visas „Dell“ nesėkmes.

Teksase gimęs M. Dellas pradėjo pardavinėti kompiuterius vietinio universiteto bendrabučio kambaryje 1984 metais. 1988 metais jo vardinė kompanija įžengė į biržą. 2004 metais jis paliko generalinio direktoriaus postą, o 2007 metais vėl sugrįžo į šias pareigas. Kompanijos išgelbėjimo kelią M. Dellas mato verslo diversifikacijoje. Pernai „Dell“ įsigijo už 2,4 mlrd. dolerių „Quest Software“, laikydamasi savo strategijos stiprinti programinės įrangos padalinį ir orientuodamasi į firmos klientus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų