REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kitais metais vyriausybė planuoja į biudžetą surinkti dešimtadaliu daugiau lėšų negu šiemet, tačiau ir dešimtadaliu daugiau išleisti.

REKLAMA
REKLAMA

Iš kur plūstelės pinigų? Be optimistinio požiūrio, kad ekonomika augs sparčiau, premjeras Andrius Kubilius mato dar vieną šaltinį.

„Manome, jog galima ir būtina papildomų pajamų ieškoti tokiose iki šiol gal dar neįveiktose džiunglėse kaip kontrabanda ir šešėlinė ekonomika. Iš čia tikimės gauti milijardą litų“, – biudžeto didinimo planais dalijosi pašnekovas.

Pasak jo,visi kritikai priekaištaudavo, kad nepaimame tų pinigų, kurie sukasi šešėlinėje ekonomikoje. Dabar tai bus padaryta.

„Mes nekalbame apie kokias nors žiaurias akcijas, kalbame apie normalias priemones, kurias pasiūlė Tarptautinio valiutos fondo ekspertai“, – tikino premjeras.

REKLAMA

Apie paslaptingas rekomendacijas nieko negirdėjo nė vienas „Ekonomika.lt“ pašnekovas. O patį vyriausybės užmojį vertina nevienareikšmiai.

Bus valios, bus ir rezultatai

„Na, gal ir ne milijardą, bet didžiąją pinigų, kurie sukasi šešėliniame versle, dalį mes privalome susigrąžinti. Kito kelio nėra. Jei vyriausybė turės pakankamai valios, rezultatas bus“, – optimistiškai vyriausybės pažadus vertina Seimo biudžeto ir finansų komiteto narys Kęstutis Glaveckas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, tam reikalingos priemonės sukurtos, tereikia pasitelkti visus esamus instrumentus ir į darbą.

Visuomenėje daug diskusijų sukėlė užsienio reikalų ministro Audriaus Ažubalio sprendimas pasirašyti su Baltarusija sutartį, kuri leistų supaprastinti sienos kirtimą pasienio gyventojams. Ekonomisto Raimondo Kuodžio įsitikinimu, į pasienio ruožą pateks ir Vilnius, todėl sukontroliuoti kontrabandos srautus bus praktiškai neįmanoma.

„Manau, kad nauda iš atvykėlių bus didesnė nei kontrabandos daroma žala. Kažkada Suomija skundėsi, kad rusai kirsdavo sieną, veždavo cigaretes ir spiritą. Tačiau jie greitai pamatė, kiek iš to galima išpešti naudos“, – tikino G. Glaveckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik iliuzija

Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas A. Kubiliaus pažadus perimti šešėlinius pinigus priėmė skeptiškai. Jo teigimu, tokie pažadai – tik populistiniai premjero šūkavimai.

„Jokie specialistai iš šešėlinių pinigų neištrauks milijardo ar šimtų milijonų. Labai abejotini tokie pažadai, nes jie neparemti jokiais konkrečiais veiksmų planais. Jau beveik 3 metus nelegali alkoholio rinka įsitvirtina vis stipriau. Nei teisėsauga, nei vyriausybė nepajėgios užkirsti kelio, nes tai pernelyg dideli pinigai, kuriais finansuojamos partijos ir įstatymų priėmimas. Todėl tai tik iliuzija“, – dėstė asociacijos vadovas.

REKLAMA

Pasak jo, alkoholio pramonė 2008 metais yra sumokėjusi beveik 1 mlrd. litų mokesčių. „Tačiau nuo to laiko, kai buvo padidinti akcizai, kai mūsų pramonė susidūrė su sunkumais, ir kai didelę dalį rinkos pasiglemžė nelegali prekyba, premjeras nė karto nesiteikė susitikti ir aptarti kilusių problemų bei galimų sprendimo būdų“, – teigė pašnekovas.

Pasak L.Vilimo, legalaus alkoholio pardavimai nuo 2008 metų sumažėjo daugiau nei 40 proc.

„Tikrai ne krizė kalta, nes įvairūs tyrimai rodo, kad, kintant ekonomikos sąlygoms, alkoholio vartojimas kinta labai mažai – vos kelis procentus. Stebint informaciją, kuri atkeliauja iš muitinės ir kitų žinybų, akivaizdu, kad sulaikytų cigarečių ir alkoholio kiekis padidėjo ne keliais procentais, bet 4,3 karto“, – faktus dėliojo pašnekovas.

REKLAMA

Primena renovaciją

Premjero pareiškimas ekonomistui Eugenijui Maldeikiui primena prieš metus žarstytus pažadus, kai buvo kalbama apie renovaciją.

„Lietuva galėjo pritraukti tinkamų resursų, tačiau nieko nepadarė. Tokias lėšas, apie kurias dabar kalba premjeras, surasti ir identifikuoti yra labai sudėtinga, nes neparuošta teisinė ir administracinė sistema. Visi matome, kiek ilgai trunka įvairios bylos“, – teigė E. Maldeikis.

Ekonomistas mato kitą pajamų šaltinį, kuris, jo nuomone, realesnis. Pasak jo, vyriausybė milijardą galėtų rasti viešuosiuose pirkimuose. Būtų galima sutaupyti 20–30 proc. Tereikia juos griežčiau kontroliuoti. Bet tam, sako, trūksta politinės valios arba noro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovo teigimu, tvirtinant naujus akcizus iš karto buvo aišku, kad jau kitą dieną kontrabanda suaktyvės. „Tie žmonės, kurie priiminėjo sprendimus – neprofesionalūs, – sakė E. Maldeikis. – Jie nežinojo, ar nenorėjo žinoti, ką daro. Turėjo būti iš karto paruoštos ir antikontrabandinės priemonės.“

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų