REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime – nauji siūlymai griauti medžioklės tvarką. Medžiotojai sunerimo, kad Lietuvoje medžioklė taps turtingų žemvaldžių privilegija ir nekontroliuojamomis žvėrių žudynėmis dėl pinigų. Tokie įtarimai medžiotojų būrelių nariams kilo dėl liberalo Eugenijaus Gentvilo parengtų Medžioklės įstatymo pataisų.

Seime – nauji siūlymai griauti medžioklės tvarką. Medžiotojai sunerimo, kad Lietuvoje medžioklė taps turtingų žemvaldžių privilegija ir nekontroliuojamomis žvėrių žudynėmis dėl pinigų. Tokie įtarimai medžiotojų būrelių nariams kilo dėl liberalo Eugenijaus Gentvilo parengtų Medžioklės įstatymo pataisų.

REKLAMA

Seimūnas ragina smulkinti medžioklės plotus, o jų šeimininkais galės tapti užsienio piliečiai ir įmonės. Seimūnas įrodinėja, esą mėgina išspręsti medžiotojų ir žemės savininkų barnius. Tačiau medžiotojai nuogąstauja, kad bus tiesiog išvaryti iš medžioklės plotų o juos kažkas pavers medžioklės verslu.

Miško plotų savininkas liberalas Eugenijus Gentvilas, kurio valdose vyksta medžioklės, užsimojo suteikti daugiau teisių medžioklės plotų savininkams ir apriboti būrelių narių teises. Taip pat jis siūlo leisti miško ar žemių savininkams organizuoti komercines medžiokles, o medžioklės plotus formuoti net neturintiems teisės medžioti asmenims ar įmonėms.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei aš norėčiau savo miške ar žemėje medžioti kartu su būreliu, prasideda problemos, – sako E. Gentvilas. – Medžiotojų būreliai sako, gerai, priimame, bet pavyzdys – 10 tūkst. eurų nario mokestis už tai, kad galėtum medžioti savo žemėje.“

REKLAMA

Gentvilo siūlymus palaiko ir žemės bei miško savininkai pripažindami, kad už teisę medžioti jų valdose iš medžiotojų rengiasi reikalauti susimokėti.

„Jei turi nuosavybę, pajamos iš jos ar tai būtų medžioklė, ar kitos veiklos, yra natūraliai prigimtinė privačios nuosavybės teisės dalis“, – mano miško ir žemės savininkų atstovas Algis Gaižutis.

Tačiau bėda yra tame, kad nors miškai ir žemės priklauso jų savininkams, miškuose ir pievose lakstantys žvėrys priklauso ne žemės savininkams, o valstybei ir yra visų šalies piliečių nuosavybė. Tad girdėdami tokias kalbas į būrelius susivieniję medžiotojai griežtai prieštarauja Gentvilo ir žemės savininkų užmačioms pakeisti du dešimtmečius galiojančią medžioklės tvarką.

REKLAMA
REKLAMA

Jie pataisas mato kaip dar vieną interesų grupių mėginimą sukoncentruoti vertingiausius medžioklės plotus kelių įtakingų asmenų ar įmonių rankose ir medžiokles paversti pramoga už pinigus. Esą tuomet kažkieno pasipelnimo šaltiniu taptų valstybės turtas – žvėrys.

„Priėmus pataisas, medžioklė greičiausiai taps individuali, vieno, kelių asmenų, tenkins siaurą interesų ratą, – teigia medžiotojų ir žvejų draugijos direktorius Laimonas Daukša. – Medžioklė gali tapti komercializuota, pakenkti populiacijoms, plotai tapti maži, fragmentiški.“

Medžiotojai piktinasi, kad pagal pataisas medžioklės plotus galės formuoti ne tik žemės ir miško savininkai, bet ir naudotojai – ūkininkai ar jų grupės, žemės ūkio bendrovės, miškininkystės įmonės, kurias valdo užsieniečiai tiesiogiai ar per tarpininkus. Keisti medžioklės įstatymą Eugenijus Gentvilas mėgina jau ne pirmą kartą, tačiau mėgina neigti, kad to siekia įtakingų verslininkų labui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Asociacija „Debeikių grupė“ Anykščių rajone. Ten gyvena savininkai, kurie nori patys medžioti ir jiems savoje žemėje neišeina. Jie su advokatu Šindeikiu buvo garvežiai. Tikrai ne Girių bizonas, IKEA grupė, o Anykščių vaikinai“, – sako E. Gentvilas.

Būrelių nariai medžiotojai nuogąstauja, kad liberalizavus medžioklės įstatymą, turtingi žemvaldžiai ims rengti privačias medžiokles be jokios kontrolės ir dėl to esą Lietuvoje gali prasidėti nevaldomas laukinių gyvūnų naikinimas.

„Sudarytų prielaidas verslo grupėms ar dideliems žemvaldžiams suformuoti naujus ploto vienetus, komercializuoti medžioklę, sumažinti medžioklės prieinamumą vietos bendruomenėms ir jauniems medžiotojams“, – medžiotojas Feliksas Miliutis.

REKLAMA

Nepaisant tokios kritikos, Eugenijaus Gentvilo sūnus aplinkos ministras Simonas tėvo siūlymus remia. „Lietuvoj medžiotojų skaičius didėja, žvėrių irgi didėja. Reguliacijos reikia. Žvėrių užteks visiems, kompanijos prasiplės, reikia judėti link didesnių miško ir žemės savininkų teisių prisijungti prie būrelių“, – mano S. Gentvilas.

Tokie ministro tikinimai aplinkosauga besidominčių opozicijos atstovų neįtikina.

„Jei ūkininkas, stambus žemvaldys, turės 1000 hektarų, galės medžioti vienas. O tai reiškia, kad medžioklė taptų turtingųjų pomėgiu. Daugelis žmonių medžiotų vieni patys, nebebūtų bendrystės, tradicinės etiškos kultūringos medžioklės, tik iš bokštelio savo valdose“, – tikina parlamentaras, socialdemokratas Linas Jonauskas.

Jis viliasi, kad net ir palaikant aplinkos ministrui ar daliai valdančiųjų, naujasis Eugenijaus Gentvilo bandymas apriboti medžiotojų būrelių narių teises nesulauks. Seime pakankamos paramos balsų ir bus vėl atmestas.

Visa dirbama ir ne tik žemė turi būti valstybinė, o ūkininkai turi mokėti nuomą už ją, taip išsispręstų daug problemų
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų