REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie priklausomybes dabar kalbama gerokai dažniau, tad apie jas ir sužinoma gerokai daugiau. Dabar jau žinoma ne viena priklausomybės forma, kuri gali pasireikšti skirtingu poveikiu žmogaus organizmui. Pavyzdžiui, neabejojama, kad psichoaktyviųjų ar narkotinių medžiagų vartojimas žmonėms gali turėti ir negrįžtamojo poveikio. Specialistai pabrėžia, kad vilties išgydyti priklausomybes yra, tačiau tam būtina viena svarbi sąlyga.

Apie priklausomybes dabar kalbama gerokai dažniau, tad apie jas ir sužinoma gerokai daugiau. Dabar jau žinoma ne viena priklausomybės forma, kuri gali pasireikšti skirtingu poveikiu žmogaus organizmui. Pavyzdžiui, neabejojama, kad psichoaktyviųjų ar narkotinių medžiagų vartojimas žmonėms gali turėti ir negrįžtamojo poveikio. Specialistai pabrėžia, kad vilties išgydyti priklausomybes yra, tačiau tam būtina viena svarbi sąlyga.

REKLAMA

Respublikinės priklausomybės ligų centro (RPLC) vadovas Dr. Emilis Subata naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kad Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio valstybių, dabartinė tendencija rodo, kad jauni žmonės yra linkę išbandyti įvairias narkotines ar psichoaktyvias medžiagas, vėliau sukeliančias priklausomybę.

Tiesa, medicinos mokslų daktaras E. Subata pastebi, kad net ir vienas bandymas vartoti narkotikus ar kitas psichoaktyvias medžiagas gali pakenkti žmogaus sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

„Net vienkartinis narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimas gali būti labai žalingas ir sunkiai prognozuojamas. Žala gali būti tiesioginė ir netiesioginė.

REKLAMA

Tiesioginės vienkartinio vartojimo žalos pavyzdžiai yra šie: susišvirkštus medžiagą, pavyzdžiui, heroiną, gali įvykti perdozavimas, o vėliau ir mirtis. Be to, švirkščiant netinkamai ruoštas medžiagas ar naudojant tą patį švirkštą, galima užsikrėsti ŽIV infekcija. Kitas pavyzdys: pavartojus haliucinogenų, pavyzdžiui, LSD, gali būti išprovokuota psichozė. 

Netiesioginė žala susijusi su tuo, kad, pavartojus narkotinės medžiagos, didėja nelaimingų atsitikimų rizika, pavyzdžiui, traumų dėl agresyvaus elgesio ir smurto, vairavimo apsvaigus, iškritimų iš aukštų vietų. Dėl laikino kritinio situacijos vertinimo susilpnėjimo gali padidėti riziką patekti į pavojingas situacijas, pavyzdžiui, tapti fizinio ir lytinio smurto auka, dėl neatsakingo lytinio elgesio užsikrėsti ŽIV ar kita lytiškai plintančia infekcija“, – teigė pašnekovas. 

REKLAMA
REKLAMA

Be to, profesorius E. Subata perspėja asmenis, nevengiančius arba ketinančius uostyti lakias medžiagas, perspėja, kad tokia sveikatai žalinga veikla gali baigtis mirtimi.

„Pasitaiko, kad jaunuoliai, uostydami klijus ar kitas lakiąsias medžiagas, taip pat naudodami plastikinius maišelius, praranda sąmonę ir uždūsta. Kadangi narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas yra slepiamas nuo aplinkinių, o pačios medžiagos dažnai yra nežinomos rūšies ir nežinomo stiprumo, tai nukentėti ir patirti žalą yra linkę kaip tik pradedantys vartotojai“, – pastebi E. Subata.

Kanapių vartojimas sukelia priklausomybę

Gydytojas E. Subata, kalbėdamas apie kitų priklausomybių daromą žalą, pastebi, kad kanapių rūkymas dažnam gali sukelti priklausomybę, o kai kuriems žmonėms ir šizofrenijos simptomus. Dėl tokio kanapių rūkymo poveikio neabejotinai gali nukentėti žmonių asmeninis gyvenimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Egzistuoja mitas, kad kanapės nesukelia priklausomybės, tačiau kanapės gali sukelti stiprią priklausomybę. Ji pasireiškia tuo, kad asmuo jaučia poreikį vartoti (kanapes – red. past.) kelis ar keliolika kartų per dieną, negali nutraukti vartojimo, palaipsniui nukenčia mokslas, darbas, šeima. <...> Kanapių vartojimas gali išprovokuoti šizofrenijos simptomus, jei pacientas turi genetiškai užkoduotą polinkį šiai ligai.

Yra kanapių, kurios auginamos šiltnamiuose pagal naujausias technologijas, ir jose koncentracija yra itin didelė. Sintetiniai kanabinoidai pasižymi dar stipresniu poveikiu. Kanapė nesukelia ryškios abstinencijos būklės, tačiau, jos nevartodamas, asmuo gali jausti stiprų potraukį ir formuotis stipri priklausomybė. Jaunuoliams, ilgiau vartojantiems sintetinius kanabinoidus, pasireiškia ir sunki abstinencijos būklė. 

REKLAMA

Elektroninės cigaretės nėra saugios

Pasaulyje nauju reiškiniu tapęs e. cigarečių rūkymas daugeliui atrodė kaip priemonė, nekelianti didesnės žalos žmogaus organizmui. Pasak pašnekovo Dr. E. Subatos, naujieji įrenginiai, kuriuos verslo atstovai stengiasi padaryti patraukliais jaunuoliams, nėra saugūs.

„Tabako industrija neatsilieka nuo XXI amžiaus technologinių inovacijų, turėdami tikslą išlikti patraukliais žaidėjais rinkoje, ypač tarp jaunimo. Šie neįsivaizduoja gyvenimo be naujausių technologijų. Šiuo atveju elektroninės cigaretės ir kaitinamojo tabako įrenginiai tiek konstrukcija, tiek dizainu yra patrauklūs jaunajai kartai. Vėlgi verslo tikslas yra padaryti patrauklų produktą, kuris pritrauktų naujus vartotojus, o vėliau tam tikrą dalį padarytų reguliariais vartotojais“, – pastebėjo pašnekovas.

REKLAMA

Jis atkreipia dėmesį, kad e. cigaretės nėra saugios, nes, naudojant šiuos produktus, išsiskiria įvairūs chemikalai, įskaitant ir kancerogeninius, o kancerogenai kelia riziką proporcingai vartojimo dažniui ir dozėms.

Daugialypė alkoholio žala

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2019 m. vienam 15 metų ir vyresniam šalies gyventojui teko 11,1 litro suvartoto absoliutaus (100 proc.) alkoholio (0,1 litro mažiau nei 2018 m.). Tiesa, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atlikta analizė parodė, kad Lietuvos paaugliai išlieka tarp daugiausiai rūkančių ir nesaikingai vartojančių alkoholį Europoje.

Pasak medicinos mokslų daktaro, alkoholio vartojimas gali sukelti rimtų pasekmių.

„Alkoholio vartojimo žala daugialypė ir didėja priklausomai nuo vartojamų kiekių. Reguliarus alkoholio vartojimas, viršijantis 11 standartinių alkoholio vienetų per savaitę (1 vienetas – 10 g 100 proc. alkoholio), jau gali išprovokuot kepenų fermentų aktyvumo padidėjimą. Didėjant vartojamoms dozėms, didėja tiesioginis toksinis alkoholio poveikis įvairiems organams: kepenims, smegenims, širdžiai, kasai, žarnynui, nekalbant apie poveikį nėščios moters vaisiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alkoholinių gėrimų turėtų būti visiškai atsisakoma, arba jis vartojamas labai atsakingai, neviršijant mažai rizikingo vartojimo kiekio (11 vnt. per savaitę). Šias rekomendacijas yra paskelbę britų mokslininkai. Dar geriau būtų, jei asmenys, kurie gali, susilaikytų nuo alkoholio vartojimo.

Alkoholio priklausomybės susiformavimas, atsirandantis dėl genetinės predispozicijos bei aplinkoje esančių įpročių gausiai vartoti, šalia anksčiau minėtų sutrikimų (lėtinių ligų), susijęs su didelio laipsnio intoksikacija, traumomis, smurtu, neatsakingu lytiniu elgesiu, vairavimu apsvaigus, sušalimais, gaisrais, nuskendimais. Apie 90 proc. rizikos grupės šeimų, kuriose auga vaikai, yra girtaujama. Skurdas ir smurtas, nesaugi ir nemylima vaikystė, kurią patiria vaikai, yra, matyt, skaudžiausia pasekmė visuomenei, nes giliai sužaloja asmenybes“, – pastebėjo E. Subata.

REKLAMA

Siunčiama žinia azartinių žaidimų mėgėjams

Azartinių žaidimų mėgėjams taip pat svarbu nepasiduoti kylančioms pagundoms, kadangi būtent šis užsiėmimas gali virsti rimta priklausomybe, galinčia sukelti ekonominių ar skirtingų socialinių problemų. Dėl galimų grėsmių patartina kreiptis į atitinkamus specialistus.

„Kaip ir kitų priklausomybių atveju, galima patarti kreiptis į išmanantį specialistą, kartu sudaryti planą, kaip galima dirbti su potraukiu lošti. Į šį planą pageidautina įtraukti kitus šeimos narius. 

Atskirais atvejais gali padėti ir gydymo paslaugos, teikiamos Respublikiniame priklausomybės ligų centre. Pavyzdžiui, 2019 m. stacionarinį Minesotos gydymą nuo patologinio potraukio lošti gavo 21 pacientas. Seimas 2019 m. įstatymu leido išduoti nedarbingumo pažymėjimą šios kategorijos pacientams visam 28 dienų laikotarpiui. Yra galimybės gauti šias paslaugas anonimiškai“, – tikino Dr. E. Subata.

REKLAMA

Viliamasi atsakingumo iš žmonių

Vertinant dabartinę priklausomybių statistinę tendenciją, pašnekovo E. Subatos pastebėjimu, galima įžvelgti ir teigiamų, ir neigiamų aspektų. Nedžiugina tai, kad vis daugiau jaunuolių išbando naujas psichoaktyviąsias medžiagas.

Tiesa, tikimasi, kad švietimas ir gebėjimas surasti informaciją apie skirtingų medžiagų daromą žalą žmogaus organizmui padės sumažinti priklausomybių mastus. Be to, pastebima, kad dabartinė tendencija rodo ir mažėjantį alkoholio vartotojų skaičių, taip pat kai kurių narkotinių medžiagų populiarėjimo smukimą.

„Tendencija rodo, kad vis daugiau jaunimo išbando įvairias psichoaktyvias medžiagas, įskaitant ir naująsias, kuriomis prekiaujama ir internetu. Šių psichoaktyviųjų medžiagų pasaulyje atrandama vis daugiau ir daugiau. Šalys ne visada spėja įtraukti naujai išrastas medžiagas į draudžiamų medžiagų sąrašus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš kitos pusės, norisi tikėti, kad augančios naujosios kartos turi didesnį atsakomybės jausmą, yra raštingos, geba susirasti informacijos internete ir socialiniuose tinkluose apie medžiagas, jų keliamus pavojus. Galima teigti, kad Lietuvoje ir Europos Sąjungoje dedamos pastangos užtikrinti deramą vaikų švietimą ir apsaugoti nuo žalojančių faktorių, pavyzdžiui, smurtaujančių šeimų, skurdo.

Mūsų nuomone, buvo labai sveikintinas Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos įkūrimas su mobiliomis komandomis apskrityse, kurios gali veiksmingiau organizuoti pagalbą krizės ištiktoms šeimoms ir apsaugoti vaikus. Nedrįsčiau teigti, kad sergančių priklausomybe skaičius didėja. Stebime mažėjančią heroino vartotojų tendenciją. 

REKLAMA

Peržvelgus pastaruosius kelerius metus, negalima nepažymėti, kad dėl veiksmingos alkoholio kontrolės politikos mažėjo alkoholio vartojimas, o kartu ir jo keliama žala visuomenei. Visuomenė, pradžioje neretai išreiškusi nepritarimą reformoms, vėliau priprato ir tikėtina, kad padeda formuoti atsakingesnio alkoholio vartojimo įpročius“, – pasakojo pašnekovas.

Priklausomybė išgydoma su viena sąlyga

Priklausomybės ligų centro E. Subatos pastebėjimu, didžiąją dalį priklausomybių išgydyti yra įmanoma, tačiau svarbiausia – neuždelsti.

„Neabejotinai daugumą priklausomybių galima išgydyti su sąlyga, jeigu ji nėra labai užleista. Kaip ir bet kurį kitą susirgimą medicinoje, ankstyvuose etapuose galima gydyti efektyviai, vėlyvuose etapuose, kai stipriai pažeista sveikata, yra daug komplikacijų, o socialinės funkcijos ir socialinės paramos tinklas – šeima, giminės, draugai, bendradarbiai prarastas, tad išgydyti gali būti labai sunku arba neįmanoma“, – tvirtina gydytojas.

REKLAMA

Medicinos mokslų daktaras E. Subata asmenis, norintiems patirti jaudinantį pojūtį, siūlo rinktis kitas alternatyvas ir neeksperimentuoti su žmonių gyvybei pavojų keliančiomis medžiagomis.

Be to, jeigu asmenys kovoja su viena ar kita priklausomybe, svarbu laiku kreiptis į Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) specialistus, kurie padės išsikapstyti iš keblios situacijos. Konsultuotis su RPLC specialistais galima ir anonimiškai.

„Asmenims, kurie svarsto apie medžiagų vartojimą ir su tuo susijusios rizikos potyrius, siūlyčiau ieškoti kitų jaudinančių veiklų, kurios skatintų adrenalino pliūpsnį ir atitinkamus pojūčius. Jaunimui, pirmiausia, įvairų prieinama sportą – pradedant žygiais gamtoje, riedlenčių sportu, kalnų slidinėjimu, važiavimu riedučiais, krepšiniu, futbolu, baigiant šuoliais parašiutu ar motociklo vairavimu.

REKLAMA
REKLAMA

Tiems, kurie susidūrė su priklausomybėmis, siūlyčiau rasti galimybę anonimiškai pasikonsultuoti su specialistais ir kartu sudaryti pagalbos planą, išbandyti keletą pagalbos metodų. Tokias anonimines paslaugas teikia RPLC filialai“, – pabrėžė Dr. E. Subata.

Informaciją apie RPLC specialistų teikiamą pagalbą galima rasti oficialiame centro puslapyje: https://www.rplc.lt/paslaugos/.

Projektas finansiškai remiamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų