REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
8
„Verslumo šuolis“ (nuotr. Aironas Sikorskis)
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Nepaisant augančios technologinės pažangos, Lietuvos gyventojų finansinės žinios prastėja, rodo Lietuvos banko Finansinio raštingumo centro iniciatyva atliktas naujausias finansinio raštingumo tyrimas. Vienas iš būdų spręsti finansinio raštingumo spragas – imtis to dar mokyklos suole. Didžiausia duonos, šaldytos produkcijos ir užkandžių gamintoja Baltijos šalyse „Mantinga“ Marijampolėje ėmėsi unikalios iniciatyvos, kokios neturi kitos savivaldybės – vaikus moko finansinio raštingumo nuo priešmokyklinės klasės.

8

Nepaisant augančios technologinės pažangos, Lietuvos gyventojų finansinės žinios prastėja, rodo Lietuvos banko Finansinio raštingumo centro iniciatyva atliktas naujausias finansinio raštingumo tyrimas. Vienas iš būdų spręsti finansinio raštingumo spragas – imtis to dar mokyklos suole. Didžiausia duonos, šaldytos produkcijos ir užkandžių gamintoja Baltijos šalyse „Mantinga“ Marijampolėje ėmėsi unikalios iniciatyvos, kokios neturi kitos savivaldybės – vaikus moko finansinio raštingumo nuo priešmokyklinės klasės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netrukus 17 gimtadienį minėsiantis „Mantingos labdaros ir paramos fondas“ organizuoja ar prisideda prie tokių projektų, kaip švietimo įstaigų aprūpinimas nauja ir pažangia įranga, skausmo gydymo klinikos Marijampolėje atidarymas ir pan. Vis dėlto, vienas didžiausių fondo prioritetų yra skatinti moksleivių finansinį raštingumą ir verslumą, tam fondas skiria įvairių veiklų ir iniciatyvų.

REKLAMA

„Kaip verslas, tikime tuo, kad galime ir turime prisidėti prie geresnės ateities kūrimo, o ugdyti jaunus žmones niekada nėra per anksti – gali būti tik per vėlu. Mūsų siekis, kad kuo daugiau vaikų dar būdami mokyklos suole turėtų galimybes įgauti ne tik finansinio raštingumo, bet ir verslumo įgūdžius. Tai yra visų mūsų ateitis. Juo labiau, kad verslumo ir finansinio raštingumo pagrindai formuojami ne tik vaikams – į tai įsitraukia tiek jų tėvai, tiek mokytojai. Tokiu būdu stiprinama visa švietimo sistema ir bendruomenė“, – teigia „Mantingos“ ir „Mantingos labdaros ir paramos fondo“ įkūrėjas Klemencas Agentas.

REKLAMA
REKLAMA

Konkursas paskatino vaikus kurti

Kovo pradžioje baigėsi mėnesį trukęs projektas „Verslumo šuolis“, kurio metu visų Marijampolės savivaldybės švietimo įstaigų mokiniai nuo priešmokyklinės iki 12 klasės buvo kviečiami dalyvauti „Mantingos labdaros ir paramos fondo“ organizuojamame finansinio raštingumo konkurse. Pradinių ir priešmokyklinių klasių moksleiviai kūrė ateities pinigus, trečiokai ir ketvirtokai – įsivaizduojamus finansų personažus, o penktokai ir šeštokai – komiksus taupymo ir finansų temomis. Tuo tarpu, 7 ir 8 klasių moksleiviams buvo skirta užduotis sukurti finansų labirintus, o 9-12 klasių – verslo idėjas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sulaukėme apie 170 dalyvių visose kategorijose. Džiugu, kad aktyviausi buvo pradinių klasių mokiniai, nereikėjo mokyklų papildomai raginti ar kviesti. Žinoma, vienos mokyklos įsitraukė labiau, kitos mažiau, tačiau bendrai rezultatai yra džiuginantys – labai daug švietimo įstaigų vadovų ir mokytojų supranta, kad tik nuo jų įsitraukimo ir iniciatyvumo priklauso, kaip išugdysime augančią kartą“, – teigia „Mantingos labdaros ir paramos fondo“ vadovė Žaneta Grašienė.

Pasibaigus konkursui surengtas finalinis renginys, kurio metu Marijampolės „Spindulio“ kino teatre vyko jaunųjų finansų žinovų kūrinių paroda, vyresnių klasių moksleiviai pristatė konkursinius darbus.

REKLAMA

„Visi vaikų pateikti darbai ar idėjos buvo įdomios, nes kiekvienoje jų slypėjo kūrybiškumas, loginis mąstymas, individualios asmenybės atsiskleidimas ir komandinis darbas su mokytojais ar tėvais. Toks ir buvo šio konkurso tikslas – formuoti vertybes ir finansinio raštingumo įgūdžius per žaidybines formas. Džiugu, kad kurdami vaikai panaudojo ir antrines žaliavas, pristatinėdami verslo idėjas galvojo ir apie verslo socialinę atsakomybę, bendražmogiškas vertybes“, – pasakoja Ž. Grašienė.

Konkurso „Verslumo šuolis“ vertinimo komisijos, kurią sudarė „Mantingos labdaros ir paramos fondo“ ir Marijampolės savivaldybės atstovai, sprendimu buvo atrinkti geriausi moksleivių darbai, juos apdovanojant piniginiais prizais ir simbolinėmis dovanomis.

REKLAMA

„Verslumo šuolis“ buvo jau antras tokio tipo „Mantingos labdaros ir paramos fondo“ organizuojamas ir finansiniam raštingumui skirtas konkursas – praėjusiais metais moksleiviai dalyvavo konkurse „Veik kūrybiškai. Taupyk atsakingai‘23“.

Įgyvendinama progresinio verslumo ugdymo programa

Nuo praėjusių metų rugsėjo „Mantingos labdaros ir paramos fondo“ iniciatyva Marijampolės savivaldybėje diegiama pirmoji Lietuvoje progresinio verslumo ugdymo programa, kurią sukūrė „Lietuvos Junior Achievment“. Programoje dalyvauti gali visų klasių moksleiviai – nuo priešmokyklinio ugdymo iki baigiamųjų klasių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Progresinio verslumo ugdymo programos tikslas yra suteikti moksleiviams ne tik bazinių finansinio raštingumo pagrindų, bet ir gilinti žinias apie socialinius ir ekonominius procesus, mokesčius ir pinigų judėjimą, kaip kurti verslą ir valdyti asmeninius finansus, taip pat ugdyti verslumui reikalingą lyderystę bei kompetencijas, kaip viešasis kalbėjimas ar kūrybiškumas.

Ruošiantis finansinio raštingumo ir verslumo mokymų diegimui Marijampolės švietimo įstaigose pagal „Lietuvos Junior Achievment“ programos metodiką buvo ruošiami ir mokytojai.

REKLAMA

„Šiuo metu Marijampolės regione turime per 120 paruoštų mokytojų, kurie noriai prisijungė prie progresinio verslumo ugdymo savo mokyklose. Nors didžiąją dalį mokytojų sudaro priešmokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogai, smagu matyti, kaip intensyviai dirbama ir vyresnėse klasėse. Nuolat palaikome ryšį su mokyklomis, padedame organizuojant verslumo dienas ar kūrybiškumo popietes kuriant verslo idėjas“, – sako Ž. Grašienė.

Mokslo metų pabaigoje planuojamas padėkos renginys mokytojams, jo metu tikimasi įvertinti ir pirmųjų metų su progresinio verslumo ugdymo programa rezultatus.

REKLAMA

„Tikime, kad per trejus metus pasieksime ir apčiuopiamų rezultatų. Juo labiau, kad tie vaikai, kurie 2023 m. pradėjo mokytis verslumo ir finansinio raštingumo, jau 2030-aisiais bus kur kas labiau pažengę nei tie, kurie neturėjo tokios galimybės savo mokyklose“, – pabrėžia „Mantingos labdaros ir paramos fondo“ vadovė.

Be įgyvendinamo progresinio verslumo ugdymo, fondas organizuoja įvairias dienos stovyklas „Mantingos“ darbuotojų vaikams, kurių metu taip pat skiriama dėmesio finansinio raštingumo ir verslumo žinių diegimui. Fondo idėjos pasiūlomos ir Marijampolei: šiemet planuojama organizuoti verslumo ir finansinio raštingumo stovyklą jauniesiems marijampoliečiams, bus minima finansinio raštingumo diena, planuojamas didžiausias regiono verslumo renginys „Marijampolės regiono mokinių mokomųjų bendrovių eXpo‘24“, kuriame skelbiamas ir verslo reklamos konkursas. Prie visų šių iniciatyvų prisideda ir aktyviai įsitraukia ir Marijampolės savivaldybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų