• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Lietuvą neseniai oficialiai įžengė vienas iš atvirojo kodo sprendimų „Mandriva Linux“ (anksčiau – „Madrakesoft Linux“).

REKLAMA
REKLAMA


Greičiausiai daugeliui teko girdėti apie atvirojo kodo ir pasaulinės programinės įrangos gigantų, pirmiausia, žinoma, „Microsoft“, priešpriešą. Tai daug diskusijų kelianti kova, dažnai apibūdinama  paprastai – ideologija prieš komerciją. Tačiau nevertėtų pamiršti, jog atvirojo kodo apyvarta šiemet pasaulyje turėtų viršyti 40 mlrd. dolerių (apie 87 mlrd. Lt). Atvirojo kodo produktai  verslo įmonėse dažnai pranoksta savo konkurentus konfigūracijos galimybėmis. „Apache“ tinklo serveris dominuoja internete. Tą patį galima pasakyti  ir apie itin sėkmingą „MySQL“ duomenų bazę.

REKLAMA

Vienas iš atvirojo kodo sprendimų „Mandriva Linux“ (anksčiau – „Madrakesoft Linux“) neseniai oficialiai įžengė į Lietuvą. „Mandrivos“ atstovybe Lietuvoje tapo informacinių sistemų aptarnavimo bendrovė  „Infosaitas“. „Mandriva Lietuva“ verslo klientams siūlys įvairaus lygio informacinių sistemų aptarnavimą, kuris apima tiek sistemos diegimą, tiek programinio kodo koregavimą. Apie „Mandriva Linux“ privalumus ir bendrovės veiklą kalbėjomės su bendrovės direktoriumi Kasparu Adomaičiu.

REKLAMA
REKLAMA

Aptarnauja 40 bendrovių

Kas galėtų paskatinti verslo klientus aktyviau naudotis atvirojo kodo programine įranga? Kodėl „Mandrivos“ sprendimai turėtų būti patogesni verslui?

Edukacija, edukacija ir dar kartą edukacija. IT specialistams, kuriems aktualiau IT sistemų valdymui naudojamos įrangos pranašumai, galioja konkretūs argumentai, bet tai jau individualus dalykas kiekvienai bendrovei ir jos situacijai. „Mandrivos“ pranašumus lemia daug veiksnių – įrangos funkcionalumas, kaina, įdiegimo paprastumas. Kartais „Mandriva“ gali pasiūlyti žymiai geresnį variantą, o kartais tam tikras konkrečias funkcijas turi tik kita įranga.

„Mandrivos“ sprendimų diegimas turi savų niuansų ir reikalauja atitinkamų žinių. Be abejo, reikia ir gero supratimo, kaip efektyviai organizuoti didesnių IT ūkių valdymą. Žinoma, norėtųsi teigti, kad  „Mandrivos“ produktas visą laiką yra paprastesnis už kitus (šypsosi).  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokiu principu atstovaujate tarptautinei „Mandrivos“ kompanijai?

Reikėtų atskirti „Mandrivos“ bendruomenę ir įmonę, kuri kuria „Mandrivos“ distribuciją. Mes tiesiogiai susiję su distribucijos kūrėju ir jam atstovaujame pagal partnerystės sutartį, o „Mandrivos“ bendruomenė – tai naudojantys „Mandrivą“ ir jai prijaučiantys. Mūsų tikslas – daryti, kad ši bendruomenė Lietuvoje gyvuotų ir plėstųsi. Kol kas siekiame pritraukti daugiau besidominčių per savo tinklaraštį  blog.mandriva.lt, bendraujame su „Mandriva Linux Install Fest“ rengėjais ir kitais būdais stengiamės didinti „Mandrivos“ populiarumą. Šiuo metu mūsų įmonėje iš viso dirba 9 žmonės.

REKLAMA

Kokius sprendimus verslo klientams šiuo metu galite pasiūlyti?

Siūlome „Corporate Server“ ir „Linbox Rescue Server“ paslaugas. Aktyviau šioje srityje dirbame tik keletą pastarųjų mėnesių, todėl konkrečių rezultatų reikia palaukti. Tačiau pasauliniu mastu šie „Mandrivos“ sprendimai yra populiariausi. „Corporate Server“ – tai „Mandriva Linux“ distribucija pagrįstas sprendimas, kurį galima taikyti ilgesnį laiką. Jo gyvavimo ciklas yra 10 metų. Kartu teikiamas oficialus suderinamumas. O „Linbox Rescue Server“ – tai priemonė, leidžianti  kurti atsargines duomenų kopijas, per kelias minutes atstatyti kompiuterių operacines sistemas, valdyti įmonės kompiuterius nuotoliniu būdu. Taip pat siekiame pristatyti ir „Mandrivos“ produktus, skirtus plačiajai visuomenei – „Mandriva Flash“ ir „Mandriva Powerpack 2008“.

REKLAMA

Ar jau spėjote suburti nuolatinių klientų būrį?

Šiuo metu mūsų įmonė teikia IT sistemų priežiūros paslaugas ir praktiškai visose mūsų aptarnaujamose 40 įmonių yra įdiegti vienokie ar kitokie „Mandrivos“ sprendimai. Tačiau mūsų tikslas yra išsiplėsti už dabartinių klientų būrio.



Lietuvišką rinką teks užsiauginti

Kokia veikla užsiimančiose įmonėse, turint omenyje  dabartinius klientus, populiariausi ir lengviausia pritaikomi „Mandrivos“ sprendimai?

Minėtiems klientams teikiame IT priežiūros paslaugas ir atitinkamai pagal jų dydį parenkame reikalingus sprendimus – dažniausiai tai standartiniai failų, FTP, el. pašto, proxy, web ar kiti serveriai. Aptarnaujamos labai įvairių sričių įmonės: pradedant gamyklomis, baigiant verslo paslaugomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbame apie atvirojo kodo programinės įrangos privalumus. Tačiau dažnai pasigirsta ir skeptikų balsų, teigiančių, jog „Microsoft“ patikimumu ir procesų valdymo galimybėmis kol kas dar neaplenkė nė vieni atvirojo kodo programų kūrėjai. Kas labiausiai kliudo atvirajam kodui plisti tiek verslo segmente, tiek ir asmeninio naudojimo tikslais?

Plitimo trukdžius išdėstyčiau taip: labai tvirtas „Microsoft“ monopolis ir gera šios kompanijos politika išlaikant šį monopolį, naudotojų įpratimas prie naudojamos įrangos. Be to, dauguma verslo valdymo sprendimų parengta tik „Microsoft“ platformai.  Priežastys tarpusavyje susijusios ir jos lemia daugelį kitų dalykų – kad ir menką atvirojo kodo sprendimus teikiančių įmonių aktyvumą reklamuojantis. Manau, jei pavyktų pajudinti bent vieną iš minėtų pirmųjų trijų trukdžių, atsirastų „sniego kamuolio“ efektas, kuris sėkmingai sumažintų ir kitų priežasčių svarbą.



Jūsų nuomone, Lietuvoje situacija analogiška pasaulinei ar mūsiškė rinka turi ir savų ypatumų?

REKLAMA

Mūsų šalyje, kaip ir visame pasaulyje, IT specialistai yra arba linkę priimti „Microsoft“ bei jos partnerių sprendimus ir todėl paprastai atsisako atvirojo kodo, arba priešingai – linkę priimti  atvirojo kodo sprendimus ir atsisako daugelio „Microsoft“ ir jo partnerių siūlomos programinės įrangos. Iš patirties galiu pasakyti, jog abiejų grupių atstovų yra maždaug po lygiai. Tačiau atvirojo kodo programas priimančios įmonės iki šiol stengdavosi tvarkytis pačios be komercinių produktų. Elementari priežastis – oficialų tokių sistemų aptarnavimą buvo sunku arba net išvis nebuvo, iš kur gauti. Dabar situacija keičiasi ir dedame pastangas šiuos procesus palaikyti. Tikimės po truputį „užsiauginti“ rinką Lietuvoje.

Atvirumas – ateities naujovių ramstis

REKLAMA

Minėjote, jog bendraujate su „Mandriva Install Fest“ rengėjais. Kokia tokio bendradarbiavimo nauda?

„Mandriva Install Fest“ – tai renginys, kurio metu visuomenei pristatoma naujausia „Mandrivos“ versija ir su instruktoriaus pagalba „Mandriva“ diegiama į dalyvių kompiuterius. Tai galimybė susipažinti su nauja operacine sistema ir iš karto išgirsti rūpimus atsakymus į kylančius klausimus. Siekiant populiarinti „Mandriva Linux“, būtina tokius renginius pradėti organizuoti ir Lietuvoje, tačiau konkrečių planų šiandien kol kas neturime.



Kada asmeniškai pradėjote domėtis atviruoju kodu? Teko ne kartą matyti, jog „Linux“ propaguojantys entuziastai savo asmeninėms reikmėms kompiuteriuose vis dėlto naudoja „Windows“. Kokia operacinė sistema įdiegta į jūsų kompiuterį?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Asmeniškai susidūriau ir pradėjau naudotis „Mandrivą“ prieš trejus metus, kai tapau „Infosaito“ direktoriumi. Darbo specifika buvo tiesiogiai susijusi su IT, o „Infosaitas“ IT sistemų priežiūrą vykdė ir vykdo remdamasis „Mandrivos“ sprendimais. Pamažu teko įsigilinti į atvirojo kodo programinės įrangos subtilybes. Nors pats pagal išsilavinimą galėčiau būti ekonomistas, finansininkas, psichologas, bet tik ne programuotojas. Tiek namie, tiek darbe naudoju tik „Mandriva“ OS, kitas sistemas įsijungiu tik testavimui. Kodėl? Anksčiau tiesiog norėjau geriau susipažinti, dabar tai jau tapo įpročiu.

Atvirasis kodas – atviros galimybės tobulėti. Tikiu, kad atvirojo kodo sprendimai turi neribotas galimybes plėstis ir tapti inovacijų skleidėjais. Dalyvavimas kuriant šiuos sprendimus svarbus ne vien tik dėl pelno. Džiugina ir supratimas, kad prisidedi prie technologijų pasaulio tobulėjimo. Tikiu, kad atvirasis kodas keičiasi sparčiau nei bet kuri kita uždarojo kodo „proprietary“ įranga. Ateityje jis bus pagrindinis visų IT inovacijų ramstis.

Tomas Fedaravičius

„Naujoji komunikacija“, Nr. 7.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų