• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artimiausiu metu nukabinti lenkiškų „Ažulaukės“ ir „Bieliškių“ kaimų pavadinimų Vilniaus rajone nereikės. Lietuvos administracinių ginčų komisija nusprendė, kad Valstybinės kalbos inspekcijos nurodymas šalinti užrašus yra neteisėtas ir nepagrįstas. 

Artimiausiu metu nukabinti lenkiškų „Ažulaukės“ ir „Bieliškių“ kaimų pavadinimų Vilniaus rajone nereikės. Lietuvos administracinių ginčų komisija nusprendė, kad Valstybinės kalbos inspekcijos nurodymas šalinti užrašus yra neteisėtas ir nepagrįstas. 

REKLAMA

Inspekcijos vadovas Audrius Valotka reikalavo, kad Vilniaus rajono valdžia nuimtų lenkiškus pavadinimus, nors dauguma ten gyvenančių žmonių yra lenkų tautybės. Pasak jo, šie užrašai pažeidžia Lietuvos įstatymus ir žymi istorinę lenkų kažkada okupuotą teritoriją.

Karas dėl lentelių tarp kalbininkų ir Vilniaus rajono valdžios greičiausiai nesibaigs ir pasieks net Konstitucinį Teismą. O gyventojai grasina – nuimsit lenkiškas lenteles, kabinsim ir vėl naujas.

Dabar atvažiuojančius į Ažulaukę Vilniaus rajone pasitinka dvi medinės lentos su užrašais – Ažulaukė ir Ožuluvka. Nemokančiam lenkų kalbos ir perskaityti nėra lengva. Tačiau kalbininkai norėtų, kad šios lentos nebeliktų.

REKLAMA
REKLAMA

A. Valotkos įsitikinimu, kaimo pavadinimas lenkų kalba pažeidžia Lietuvos įstatymus.

„Valstybinės kalbos įstatymas nurodo, pirma, kad vietovardžiai turi būti tik valstybine kalba ir teismas jau anksčiau yra išaiškinęs, tai imperatyvus reikalavimas, reiškia tik valstybine ir jokių ten“, – TV3 žinioms tvirtino Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas.

REKLAMA

Daugelis ažulaukiečių sveikinasi net trimis kalbomis, o prisistato – dviem. Todėl labai nustemba, kai išgirsta, kad Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas reikalauja lenkišką lentelę nulupti. Ten gyvenanti Kristyna sako kalbanti tik lenkiškai, todėl nori, kad ir užrašai būtų jos kalba.

„Truputį skaudu, vis dėlto čia norisi ir lenkų kalbos. Nežinau, ką ten valdžia. Mano tokia nuomonė. Dabar atvažiuoja ir lietuvių, gyvenam kaip ir Lietuvos Respublikoj, Lietuva tėvynė mūsų, bet norisi ir lenkų“, – skundėsi ji.

REKLAMA
REKLAMA

Kiti ažulaukiškiai dar pikčiau sutinka žinią, kad kalbininkai nori nuimti jų lenkišką kaimo pavadinimą.

„Kas taip parašė, kad nuimt? Valdžia? Tegul ateina, bet vis tiek bus pastatyta. Ar jiems biškį galvoj... Ne kiekvienas supras, kas tai yra Ažulaukė, jie visada buvo Ožuluvki, o dabar Ožalaukė. Labai, labai abydna“, – rankomis skėsčiojo vietinė Romualda.

„O kodėl jinai jiems trukdo, dėl ko, kokia priežastis, kad jie nori nuimti? Nelietuviškai, pažeidžia įstatymus, sako. O kokį įstatymą pažeidžia, taigi yra daug lenkų Lietuvoj, rusų. Taigi ne tik lietuviai gyvena“, – pridėjo ažulaukietė Ana.

Ji taip pat stebisi, kuo lenkiški užrašai yra blogesni už parašytus kitomis kalbomis?

„Man tai yra kažkoks nu visiškas absurdas, kadangi Vilniuje yra labai daug užrašų anglų kalba, kitose vietovėse kalbų kitų, pavyzdžiui, ukrainietiški, angliški užrašai netrukdo, o lenkiškas užrašas vietovės pavadinimo, kur gyveno lenkai šimtas metų ir daugiau, užkliuvo“, – stebėjosi Ana.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ažulaukės gyventojas Josifas prasitarė, kad pats už savo pinigus ženklą pastatė.

„Aš pats asmeniškai stačiau, negalvokite nuimti. Daug kainavo, daug pinigų sumokėjom“, – sakė ilgametis kaimo gyventojas.

Visai neseniai kalbos inspekcijos vadas A. Valotka radijo laidoje tėškė, ką galvoja apie dvikalbių lentelių statytojus.

„Nesvarbu, ar žmonės, ar marsiečiai pastatė. Jokio skirtumo nėra. Tai yra okupacinė zona, kurioje vyko nuožmi polonizacija lietuvių“, – rėžė A. Valotka.

Kalbos inspektorius reikalauja nuimti ne tik Ažulaukės, bet ir Bieliškių pavadinimą lenkų kalba. Tik Vilniaus rajono meras nei vieno, nei kito užrašo nukabinti nesiruošia. Pakomentuoti, kodėl spjauna į kalbininkus, savivaldybė siunčia samdytą advokatą.

REKLAMA

„Konstitucija užtikrina tautinių mažumų teisę į tautinį identitetą ir tautinę saviraišką. Atsižvelgiant ir į šitų ženklų atsiradimo aplinkybes. Taip pat jų unikalumą, išraišką, nėra vieši užrašai, jais nelaikytini, todėl jų naudojimas galimas“, – teigė advokatas Žygimantas Pacevičius.

Lietuvos administracinių ginčų komisija nusprendė, kad Valstybinės kalbos inspekcijos reikalavimas šalinti užrašus yra neteisėtas ir nepagrįstas. Tačiau reikalavimo nuimti lenkiškų užrašų nepaiso ir Šalčininkų valdžia.

„Šalčininkų rajone pačiame miestelio centre visokių ten užrašų nurodyta – neatsimenu, ar į turgų, ar į autobusų stotį, špytal, visai neseniai gavome skundą, kad yra užrašas ant gaisrinės lenkiškas požarna kažkas toks. Tai yra draudžiami“, – sakė A. Valotka.

REKLAMA

Kalbos inspekcijos viršininkas neatmeta, kad dėl dvikalbių užrašų reikės bylinėtis, gal net teks kreiptis į Konstitucinį Teismą. O patį A. Valotką Vilniaus rajono meras dėl kalbų apie lenkus apskundė kultūros ministrui.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

Neturi jokios teisės į lenkiškus vietovardžius. Jie čia okupantai. Suvalkai okupuoti lenkų su visais ten likusiais gyventojais etniniais lietuviais todėl pagal JTO įstatymus okupuotose teritorijose negali būti bloginamos etninių gyventojų sąlygos , todėl ir užrašai privalo būti lietuviški. O Lietuvos teritorijoje nėra jokių etninių Lenkijos žemių. Taigi nepatinka okupantų išperoms wlizka, deorzec, Warszawa.
Okupantų palikuonys visi vienodi...
Tai gal aš ir automobilio numerį galiu iš medžio išsidrožęs užsikabinti ? taigi rankdarbis, esmė yra taisyklės ir jų reikia laikytis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų