kalba

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „kalba“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „kalba“.

Kalbos specialistai pataria: žodžiai patys nesirašo, o yra rašomi

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodžių „rašyti“, „skaityti“, „tarti“ sangrąžinės formos nevartotinos neveikiamosios rūšies reikšme, jei veiksmas negali vykti savaime.

Kalbos specialistai pataria: visiems linkėkime „tapti laimingesniems“, o ne „laimingesniais“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Su veiksmažodžiu „tapti“ vartotinas ne būdvardžių (ir būdvardiškai vartojamų žodžių) įnagininkas, o kiti linksniai (tokie pat kaip daiktavardžio ar daiktavardiškai vartojamo žodžio), pvz.: padės jums tapti laimingesniems; jūs tapsite laimingesni. Būviui reikšti būdvardžių įnagininkas nevartotinas.

Kalbos specialistai pataria: nevartokime žodžio „nonstopas (nonstop)“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nevartotinos svetimybės „nonstopas“ „nonstop“ pakaitai „nepertraukiamas“, „nepertraukiama“, „be sustojimų“. Pagal kontekstą „nonstopą“ galima pakeisti ir kitu žodžiu ar žodžių junginiu.

Kalbos specialistai pataria: kai norime ką nors patirti, nesakykime žodžio „apturėti“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodis „apturėti“ nevartotinas reikšme „turėti, patirti“....

Kalbos specialistai pataria: nepainiokime žodžių „teisingas“ ir „taisyklingas“, „tinkamas“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būdvardis „teisingas“ siejamas su žodžiu „tiesa“ ir nevartotinas tinkamam, pagrįstam taisyklėmis dalykui nusakyti.
Aktualijos 2024-05-15

Kalbos specialistai pataria: žmogus būna ne panikoje, bet apimtas panikos

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Vietininkas „panikoje“ nevartotinas būviui reikšti, jis pagal kontekstą taisomas į būvio vardininką, kilmininką ir pan.

Kalbos specialistai pataria: namas yra „avarinės būklės, avarinis“ , o ne „avarinėje būklėje“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių.   Daikto būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas nevartotinas.

Kalbos specialistai pataria: „neužilgo“ – neteiktinas vertinys

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nusakydami laiką vietoje prieveiksmio „neužilgo“ sakykime „netrukus“, „tuoj“, „tuojau“, „greitai“, „veikiai“.          ...

Vaikas nepradeda kalbėti? Pasakė, kodėl taip būna

Neretai vaikus auginantiems tėvams kyla įvairių klausimų. Šie ypač dažnai susiję su vaiko kalbos raida. Apie tai, kada vaikai turėtų pradėti kalbėti ir į kokius ženklus dar iki vaikui prakalbant reiktų atkreipti dėmesį, papasakojo logopedijos centro „Papūga“ logopedė Jurga Pukenytė-Pauliukonienė. Logopedė ragina tėvus nepavėluoti ir kreiptis į specialistus pagalbos dėl vaiko kalbos raidos vėlavimo.
2024-04-16

Kalbos specialistai pataria: tinkamai vartokime žodžių junginį „apsunkintas kvėpavimas“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nevartokime neveikiamojo būtojo laiko dalyvio, jei ypatybė yra savaiminė, atsiradusi be pašalinio įsikišimo, keiskime veikiamuoju būtojo kartinio laiko dalyviu.
REKLAMA
REKLAMA

Kalbos specialistai pataria: nepainiokime žodžių „vedinas“ ir „vedamas“ reikšmių

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būdvardis „vedinas“ reiškia „vesdamasis“ ir netinka vartoti vietoj dalyvio „vedamas“. „Vedinas (-a)“ sakome, kai asmuo pats ką nors vedasi, pvz., eina vyras šunimi vedinas. O kai žmogų kas nors veda (skatina), pvz., tikslai, norai, ar veda policininkas, tada jis yra vedamas. Atsižvelgiant į kontekstą galima rinktis ir kitus žodžius: skatinamas, turėdamas.
Aktualijos 2024-04-03

Kalbos specialistai pataria: vietoje verstinio vietininko „pasekmėje“ sakykime „dėl to“, „todėl“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būsenos priežasčiai, pagrindui reikšti sustabarėjęs vietininkas „pasekmėje“ nevartotinas.
Aktualijos 2024-02-21

Kalbos specialistai pataria: taškus ne užskaitykime, o įskaitykime

Kiekvieną savaitę Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Taškus, atsakymus, įvarčius patariame ne užskaityti, o įskaityti.

Kalbos specialistai pataria: rinkimės kelionės vietą, tikslą, o ne destinaciją

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „destinacija“ yra nevartotina svetimybė. Atsižvelgiant į kontekstą ji keistina lietuviškais žodžiais ar jų junginiais: vykimo vieta, kelionės tikslas, kelionės kryptis, šalis, vieta.
Aktualijos 2024-02-07

Kalbos specialistai pataria: produktai į racioną ne įvedami, o įtraukiami

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodis „įvesti“ turi keletą reikšmių – galima į(si)vesti svečią į kambarį, įvesti elektrą, dujas, įvesti tvarką, madą, bet reikšmėmis „papildyti“, „įtraukti“ šis žodis nevartotinas.
Aktualijos 2024-01-17

Kalbos specialistai pataria: savo mitybą „papildykime“, o ne „praturtinkime“ vitaminais

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodžio „praturtinti“ nevartokime reikšme „papildyti“.      ...
Aktualijos 2024-01-03

Kalbos specialistai pataria: nevartokime vietininko „tame“ nusakydami būvį ar būseną

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas „tame“ nevartotinas.
Aktualijos 2023-12-28

Gitanas Nausėda: „Mūsų sportininkai yra teisingoje istorijos pusėje“

Ketvirtadienio vakarą Lietuvos sporto apdovanojimuose apdovanoti geriausi mūsų šalies atletai, o prestižinius apdovanojimus transliavo 30-metį švenčianti TV3 televizija. Apdovanojimuose apsilankė garbūs svečiai, tarp kurių buvo ir Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda.
2023-12-21

Kalbos specialistai pataria: jei projektas neturi nieko bendro su lakūnais, nevadinkime jo pilotiniu

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Bandomojo projekto nevadinkime pilotiniu projektu.
Aktualijos 2023-12-20

Kalbos specialistai pataria: visi gyvenkime geromis sąlygomis

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Daiktavardžio vietininkas „sąlygose“ netinkamas būviui ar būdui reikšti, vartotinas įnagininkas sąlygomis.
Aktualijos 2023-12-13

Oksfordo universiteto leidykla paskelbė 2023 metų žodį

Leidykla „Oxford University Press“ pirmadienį paskelbė 2023 metų žodžiu išrinkusi „rizz“, kuriuo apibūdinamas asmens gebėjimas pritraukti arba suvilioti kitą asmenį.
2023-12-04

Mentorius Gintautas Strolys. Pradžioje buvo Žodis

Kas yra žodis? Klausimas paprastas, bet ar tikrai? Apie tai šįkart ir pakalbėsiu, nes žodžiai mus lydėjo, lydi ir visada lydės. Tema svarbi ir dėl to, kad žmonės nesusikalba, nors kalba ta pačia kalba, o blogiausia – nesusikalba net patys su savimi. Kadangi tema itin plati, parašysiu apie tai ir vėlesniuose tekstuose.

Kalbos specialistai pataria: ruoškimės valyti sniegą nuo kelių, bet ne kelius nuo sniego

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Junginys nuvalyti nuo sniego gatves – netaisyklingas. Lietuvių kalboje kilmininko junginiai su prielinksniu nuo reiškia paviršių, o tai, kas šalinama, turi būti reiškiama galininku: sniegą valyti nuo kelio; šluostyti dulkes nuo palangės.

Kalbos specialistai pataria: kai nėra neigimo, junginio „kaip nekeista“ nevartokime

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodžių junginys „kaip nekeista“ nevartotinas šalutiniuose sakiniuose nuolaidai žymėti. Kai nereiškiamas neigimas, atsižvelgiant į kontekstą vartotina „keista, labai keista, kad ir keista, nors ir keista, nors ir labai keista“ ir pan.

Kalbos specialistai pataria: veiksmažodis „gautis“ nevartotinas savaimine reikšme

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Neklyskime vartodami savaiminės rezultatinės reikšmės žodį „gaunasi“, ketindami pasakyti „išeina“, „būna“, „pasidaro“, „atsiranda“, „atsitinka“....
Aktualijos 2023-10-25

Kalbos specialistai pataria: harmonizuojame dainų melodijas, o įstatymus, planus – deriname

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Tarptautinis žodis „harmonizuoti“ reiškia „papildyti melodiją akordais pagal harmonijos taisykles“. Dėl anglų kalbos, kurioje veiksmažodis „harmonizuoti“ turi daugiau reikšmių, įtakos linkstama šį žodį vartoti lietuvių kalbai nebūdinga reikšme, pavyzdžiui, kai kalbama apie dokumentų, planų, interesų derinimą.
Aktualijos 2023-10-11

VLKK: moterų pavardžių rašybos su galūne -a įteisinimas neigiamai paveiktų kalbą

Įteisinus moterų pavardžių rašybą su galūne -a būtų padarytas neigiamas poveikis šalies kalbiniam ir kultūriniam tapatumui, šis siūlymas nedera su lietuvių kalbos tradicija, teigia Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK). Taip ji įvertino Seimo Laisvės frakcijos narės Ievos Pakarklytės Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo pakeitimo projektą.

Kalbos specialistai pataria: laiko ribai ar momentui reikšti vartokime ne „šiai dienai“, o „šiandien“, „dabar“, „iki šiol“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Naudininkas nevartotinas konkretaus laiko ribai arba momentui reikšti, kai nežymima paskirtis.

Lietuvos lenkai įniršę: supykdė Valstybinės kalbos inspekcijos vadovo žodžiai

Artimiausiu metu nukabinti lenkiškų „Ažulaukės“ ir „Bieliškių“ kaimų pavadinimų Vilniaus rajone nereikės. Lietuvos administracinių ginčų komisija nusprendė, kad Valstybinės kalbos inspekcijos nurodymas šalinti užrašus yra neteisėtas ir nepagrįstas.  Inspekcijos vadovas Audrius Valotka reikalavo, kad Vilniaus rajono valdžia nuimtų lenkiškus pavadinimus, nors dauguma ten gyvenančių žmonių yra lenkų tautybės.

Žmonės leipsta juokais, pamatę Bideno kalbos titrus: kas ta „šventoji skumbrė“?

Praėjus kelioms dienoms po to, kai Vilniaus universiteto kiemelyje kalbą sakė JAV prezidentas Joe Bidenas, socialiniuose tinkluose ėmė plisti jo kalbos su titrais nuotraukos. Kalbos titrus matę Vilniaus gyventojai ir svečiai, kurie supranta lietuviškai, vertimui liko neabejingi, mat kai kurios jo vietos iš tiesų skamba absurdiškai: versta pažodžiui, tad dalis frazių skamba beprasmiškai ir juokingai. „Kaip sakytų mano mama, Dievas tave myli, be sėklų.

Po žmonos netekties Adamkus – vėl viešumoje: sveikinosi su žmonėmis

Vakar minia žmonių suplūdo į Vilniaus universiteto kiemelį, kur klausėsi istorinės JAV prezidento Joe Bideno kalbos. Tarp daugybės garbingų svečių – aukščiausio rango politikai, visuomenės veikėjai, kariškiai. Po žmonos netekties viešumoje pasirodė ir prezidentas Valdas Adamkus.  Kadenciją baigęs prezidentas V. Adamkus J. Bideno kalbos klausėsi su visa minia susirinkusiųjų tapti šio istorinio įvykio liudininkais.
53 2023-07-13

Kalbos specialistai pataria: nevartokime vietininko „kame“ nusakydami būvį ar būseną

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas „kame“ nevartotinas.

NATO generalinio sekretoriaus klaida iki ašarų prajuokino Vokietijos gynybos ministrą

Spaudos konferencijos Pabradėje metu NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas padarė klaidą, kuri pralinksmino Vokietijos gynybos ministrą Borisą Pistorius ir visus susirinkusius konferencijos dalyvius.

Kalbos specialistai pataria: dedikuojame tik kūrinius, o visa kita – tiesiog skiriame

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. „Dedikuoti“ reiškia „paskirti kam nors savo kūrinį“. Dėl užsienio kalbų įtakos pastaruoju metu šį veiksmažodį linkstama vartoti lietuvių kalbai nebūdingomis reikšmėmis.
Aktualijos 2023-06-21

Eskpertė: prezidento kalbos privalumas – dėmesys vienai temai, pritrūko struktūros

Prezidento Gitano Nausėdos metinio pranešimo stiprybė buvo didelis dėmesys vienai, saugumo, temai, tačiau jai trūko stipresnės pradžios ir aiškesnės struktūros, teigia viešojo kalbėjimo ekspertė Neringa Bliūdžiūtė. „Saugumas – akivaizdus prioritetas: 2 tūkst. žodžių ir visam pranešime 5 tūkstančiai – beveik pusė pranešimo. Gerai, kad prioritetas nepasimetė ir jam aiškiai skirta vieta ir laikas. Atsispirta pagundai liesti trumpalaikius politinius klausimus.

Kalbos specialistai pataria: produktai ne kuo nors praturtinami, o papildomi

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Su veiksmažodžiu „praturtinti“ įnagininkas nevartotinas.
Aktualijos 2023-06-14

Kalbos specialistai pataria: aptarnaujami klientai, o ne jų sąskaitos

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Kalbant apie bankų sąskaitas, korteles žodis „aptarnavimas“ netinka. Jis vartojamas tik įvardijant žmonių poreikių, reikmių patenkinimą. „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ veiksmažodžio „aptarnauti“ reikšmė apibrėžiama taip: „patenkinti reikalus, reikmes“. Sąskaitos gali būti administruojamos, tvarkomos.
Aktualijos 2023-06-07

Kalbos specialistai pataria: vykdant paiešką, automobilis ieškomas, o ne paieškomas

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodžių vediniai su priešdėliu „pa-“ žymi menkesnio, mažesnio ar trumpai trunkančio veiksmo atlikimą.
Aktualijos 2023-05-31

Kalbos specialistai pataria: sakykime „per savaitę“, o ne „savaitės eigoje“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. „Eigoje“ yra verstinis sustabarėjęs laiko vietininkas, vietoj jo gali būti vartojama „metu“, „per ką“ arba pusdalyvis, padalyvis.

Kalbos specialistai pataria: paukštelis gali išpulti iš lizdo, o šventinis savaitgalis pasitaiko

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodis „išpulti“ nevartojamas reikšme „pasitaikyti“.  ...
Aktualijos 2023-05-17

Kalbos specialistai pataria: veiksmažodį „atstovauti“ vartokime su naudininku

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodis „atstovauti“ vartojamas su naudininku, todėl sakykime, kad „atstovaujame Lietuvai, šaliai, valstybei, įmonei“.  ...
Aktualijos 2023-05-10

Kalbos specialistai pataria: reguliarūs gali būti skrydžiai, bet ne jų kaina

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Tarptautinis žodis „reguliarus“ lietuvių kalboje vartojamas trimis reikšmėmis: tolygiai ir taisyklingai atliekamas; pagrįstas taisyklėmis, dėsniais; organizuotas, organizuotai rengiamas, valdomas. Kai kalbame apie tai, kas yra įprasta, pastovu, normalu ar vyksta nuolat, žodis „reguliarus“ netinka.
Aktualijos 2023-04-26

Protestuotojai nutraukė Macrono kalbą jo valstybinio vizito Nyderlanduose metu

Protestuotojai antradienį nutraukė Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną, kai jis valstybinio vizito Nyderlanduose metu Hagoje sakė kalbą apie Europos suverenitetą, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai. „Kur yra Prancūzijos demokratija?“ – šaukė demonstrantai teatre E. Macronui tik pradėjus sakyti kalbą.
2023-04-11

Premjerė: siekis tikrinti kalbos žinias – nepagarbus Ukrainos karo pabėgėlių atžvilgiu

Valstybinės lietuvių kalbos inspekcijos siekis nuo 2024-ųjų tikrinti ukrainiečių turimas lietuvių kalbos žinias yra nepagarbus nuo Rusijos karo pabėgusių žmonių atžvilgiu, sako premjerė Ingrida Šimonytė. „Įtampa, kurią sukėlė vienos inspekcijos vadovas, na, mano supratimu, ji yra ir ne vietoje, ir ne laiku, ir labai nepagarbi nuo karo pabėgusių žmonių atžvilgiu“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė Vyriausybės vadovė. „Mes šitą klausimą aiškinsimės su inspekcija atskirai.

Valotka: siekis tikrinti ukrainiečių lietuvių kalbos žinias yra rūpestis jais

Iniciatyva tikrinti ukrainiečių lietuvių kalbos žinias yra rūpestis jais, o ne persekiojimas, sako Valstybinės lietuvių kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka.
Aktualijos 2023-04-06

Kalbos specialistai pataria: „kolaboracija“ reiškia bendradarbiavimą su okupacine valdžia

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodžiai „kolaboracija“, „kolaboravimas“ neturėtų būti vartojami kalbant apie bendradarbiavimą, bendrą kūrybą. Lietuvių kalboje jie, kaip ir veiksmažodis „kolaboruoti“, turi neigiamą reikšmę.
Aktualijos 2023-04-05

Kalbos specialistai pataria: vartojame vaistus nuo uždegimo, o ne prieš uždegimą

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Vaistų paskirtį nusakome ne verstiniu junginiu „prieš su galininku“, o lietuviška prielinksnio „nuo su kilmininku“ konstrukcija.
Aktualijos 2023-03-15

Išgirdus 13-metės nuotakos sesers kalbą svečiai neteko žado: žodžiai išmušė iš vėžių

Šelmiška mažoji sesuo „geriausioje visų laikų vestuvių kalboje“ pasakė, kad nuotaka „nebėra jos problema“. Irelyn Johnson per savo sesers Sierra Lipinski vestuves, įvykusias Temekuloje, Kalifornijoje, pralinksmino šeimą ir svečius savo įspūdingu repavimu, rašo mirror.co.uk. Ištiko šokas Nekilnojamojo turto agente dirbanti Sierra tikėjosi „emocingos kalbos“ iš savo mažosios sesers, vyriausios pamergės.
2023-03-03

Kalbos specialistai pataria: nevartokime veiksmažodžio „apjungti“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodis „apjungti“ nevartotinas, atsižvelgdami į kontekstą jį keiskime žodžiais „sujungti“, „suvienyti“.  ...

Kalbos specialistai pataria: diena dosni galimybių, ne galimybėmis

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Su gausą žyminčiais būdvardžiais dosnus, gausus, turtingas vartotinas ne įnagininkas, o kilmininkas. Kartais geriau rinktis kitokius junginius (turi daug vitaminų; pasižymi vitaminų gausa ir pan.
Aktualijos 2023-02-08
Į viršų