• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Lietuvos įmonė „Optolita“ gamins itin preciziškus optikos komponentus Europos kosmoso agentūros kuriamam palydovui. Žemės atmosferą lazeriu tyrinėsiančiame palydove „Aeolus“ bus naudojamos Lietuvoje iš kristalų pagamintos ir specialia danga dengtos optinės detalės. Planuojama, kad palydovas į kosmosą bus paleistas 2013 m.

REKLAMA
REKLAMA

„Kvietimas dalyvauti šiame projekte – ne tik didelis prestižas, bet ir akivaizdus įrodymas, kad Lietuva su savo sukurtomis technologijomis gali dalyvauti realiose kosmoso programose. Gamintojų atranka vyko net keletą metų, o palydovo kūrėjai kėlė itin aukštus produktų ir aptarnavimo kokybės reikalavimus“, – teigia įmonės „Optolita“ direktorius Rimantas Kraujalis.

REKLAMA

Europos kosmoso agentūros palydovas „Aeolus“ bus pirmasis įrenginys, leisiantis stebėti vėjo reiškinius iš kosmoso. Palydovui skrendant 400 km aukštyje, Žemės atmosferos sluoksniai bus zonduojami lazeriu. Tikimasi, kad tokiu būdu surinkti duomenys padės kur kas tiksliau prognozuoti oro pokyčius ir tirti tokius svarbius gamtos reiškinius, kaip globalinis atšilimas.

„Palydovui skirtų optikos komponentų gamyba – itin sudėtingas, ilgas ir unikalių žinių reikalaujantis procesas. Pavyzdžiui, kristalų ruošinius auginame mūsų dukterinėje Novosibirske (Rusija) veikiančioje įmonėje, kurios laboratorijose sukuriamos specialios, daugiau nei tūkstančio laipsnių pagal Celsijų temperatūros sąlygos. Šią žaliavą apdirbame jau Lietuvoje: reikia ją preciziškai supjaustyti, nupoliruoti, padengti dangomis, atlikti testus ir t. t“, – teigia „Optolita“ projekto vadovas Audrius Jakštas.

REKLAMA
REKLAMA

Palydovo „Aeolus“ kūrėjai kontaktus su Lietuvos įmone užmezgė prieš 7 metus. Rinkdamiesi tiekėjus, Europos kosmoso agentūros atstovai tikrino optinių detalių parametrus, vertino patikimumą. „Optolita“ specialistai nuolat bendravo su palydovo kūrėjais, lankėsi jų laboratorijose.

„Galime teigti, kad tai – tik bendradarbiavimo pradžia. Užsitikrinę reputaciją tarp kosmoso technologijų tyrėjų, tikimės sulaukti ir daugiau kvietimų dalyvauti tokiuose išskirtiniuose projektuose“, – pabrėžė įmonės plėtros direktorius Daugirdas Kuzma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų