REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos gynybai reikalingos raketų paleidimo sistemos įstrigo Lietuvoje. Vilniaus rajone įsikūręs verslas nori padėti Ukrainai gintis ir padovanoti senus raketų paleidimo įrenginius, tačiau jų išvežti negali, nes jais pradėjo domėtis Lietuvos policija.

Ukrainos gynybai reikalingos raketų paleidimo sistemos įstrigo Lietuvoje. Vilniaus rajone įsikūręs verslas nori padėti Ukrainai gintis ir padovanoti senus raketų paleidimo įrenginius, tačiau jų išvežti negali, nes jais pradėjo domėtis Lietuvos policija.

REKLAMA

Pareigūnai tiria raketų paleidimo sistemų subtilybes, aiškinasi, kas tai – karinė technika ar ginklai. Mat nuo to priklauso įrangos likimas. 8 raketų paleidimo įrenginius bendrovė „Altimus-Tech“, kurios akcininkai ukrainiečiai, laiko Vilniaus rajone. Verslas nori įrenginius dovanoti Ukrainai.

„Tie raketų paleidimo įrenginiai, kurie yra pas mus tai yra sena technika, kuri yra neveikianti, nesukomplektuota, ji dabar net neveiktų. Šita įranga būtų Ukrainos gynybos ministerijos pajėgoms sutvarkyta, inkorporuota į ginkluotės sudėtį. Tai yra įranga, kuri greitai ir efektyviai gali būti panaudota kare“, – tvirtina „Altimus-Tech“ teisininkė Vitalija Lapina.

Tačiau šį procesą stabdo Lietuvos institucijos. Mat šiuo metu pareigūnai tiria, kaip reikia įrenginius klasifikuoti. Kas tai: karinė technika ar ginklai. Mat nuo to priklauso, kokius įstatymus jai reikia taikyti.

REKLAMA
REKLAMA

„Atsakyti į tai, ar tai yra A kategorijos ginklas šiuo metu negalima, tačiau vyksta tyrimas. Tyrimo metu bus pateikta užduotis kriminalistinių tyrimų ekspertams ir būtent pateikiant specialisto išvadą ir bus atsakyta į klausimą, ar tai yra ginklas. Jeigu tai yra ginklas, kokios kategorijos“, – aiškina Policijos departamento viešosios policijos valdybos licencijavimo skyriaus viršininkas Audrius Čiupala.

REKLAMA

Jeigu būtų nustatyta, kad įrenginiai yra ginklai, įmonei, kuri neturi dokumentų ginklams laikyti, grėstų bauda iki 60-ies eurų ir konfiskacija.

Ir tai ne pirmas tyrimas. Įmonė skaičiuoja, kad tai jau trečias bandymas, kai policijos pareigūnai tiria situaciją.

„Labai tikėjomės, kad mūsų valstybinės institucijos kooperuosis, stengsis bendradarbiauti. Visur eina deklaracijos apie tai, kad reikia padėti Ukrainai, maksimaliai remti, pirkti ginkluotę, tiekti karinę įrangą, laukėm bendradarbiavimo, paaiškėjo, kad yra pateiktas prašymas pateikti ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo ginklais“, – kalba V. Lapina.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmą kartą pareigūnai konstatavo, kad raketų paleidimo įrenginiams ginklų ir šaudmenų įstatymas netaikomas, nes tai karinė technika, tačiau tuo istorija nesibaigė.

„Vėl sulaukėm skambučio. Tik jau dabar iš Šiaulių policijos komisariato, ir buvom informuoti, kad yra pradėtas tyrimas administracinis dėl administracinio nusižengimo. Atvažiavo Šiaulių pareigūnai, padarė turto poėmį, nenustatė, kad tai yra ginklas, tačiau padarė turto poėmį ir paliko šitą turtą pas mus teritorijoje, apraišiojo šniūreliais, STOP policija ir ji stovi mūsų teritorijoje“, – pasakoja V. Lapina.

Iš naujo tyrimą vėl pradėjo Šiaulių pareigūnai, tačiau komentuoja Vilniaus. Kodėl tyrimas atnaujintas, policija nekomentuoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai jau yra administracinio tyrimo dalykas ir nenorėčiau kalbėti apie tyrimą, kuris vis dar tebevyksta. Jeigu ginklams gaminti yra reikalinga licencija, verslo patalpos, leidimas laikyti ginklus, tai karinei technikai reikalingas leidimas importo, eksporto“, – aiškina A. Čiupala.

Įmonė Ukrainai jau yra dovanojusi kitą techniką: 5 vienetus radarų. Tada sunkumų išgabenti įrenginius į Ukrainą nebuvo.

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas yra siuntęs raštą, kuriame dėkoja „Altimus-Tech“ už norą dovanoti raketų paleidimo sistemas. Pasak bendrovės, Reznikovas kreipėsi pagalbos pervežant ir krašto apsaugos ministrą Arvydą Anušauską.

REKLAMA

„Žinoma Jums situacija? – Žinoma, bet nekomentuosiu vis tiek, kadangi susiję su sprendimų priėmimais. Sorry, ne“, – sako A. Anušauskas.

„Altimus-tech“ yra Lenkijos bendrovės filialas Lietuvoje. Anksčiau, prieš reorganizavimą, ji veikė savarankiškai kitu pavadinimu – „LiTak-Tak“, su kuria Vyriausybė jau buvo susidūrusi:

„UAB „Litak-Tak“, kaip investuotoja, Vyriausybės nutarimu, kuris buvo priimtas remiantis Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos išvada, 2020-ais metais buvo pripažinta neatitinkanti nacionalinio saugumo interesų.“

Situacija dėl „Altimus-Tech“ planų eksportuoti karinę įrangą į Ukrainą yra žinoma ir Valstybės saugumo departamentui (VSD):„Įstatymų nustatyta tvarka VSD išnagrinėjo „Altimus-Tech“ prašymą eksportuoti 2 vienetus paleidimo įrenginių į Ukrainą. VSD pasiūlė Komisijai strateginių prekių licencijų išdavimo klausimams spręsti posėdyje įvertinti, ar įmonė pateikė visus būtinus dokumentus prašomai veiklai vykdyti.“

REKLAMA

„LiTak-Tak“ bendrovę atsimena ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Raimundas Lopata.

„Ne pirmą kartą girdima šita kompanija, pagarsėjo tuo, kad savo prezentacijas ilgą laiką darydavo rusų kalba ir taip toliau ir panašiai. Aš, manau, kad teisingas sprendimas institucijų. Čia yra gal daugiau tam tikro pobūdžio provokacija diskusijai, ko siekia minėta firma. Čia daugiau parodomoji akcija“, – tvirtina R. Lopata.

„LiTak-Tak“ buvo linksniuojama ir komiteto posėdžiuose. Pavyzdžiui, internete galima rasti informacijos, kas ši bendrovė panašias raketų sistemas eksportavo į Angolą.

„Tokią informaciją ne kartą svarstėm Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete. – Kad į Afriką ginklus siuntė? – Buvo tokios informacijos. Jeigu ji yra paskelbta, kaip kelianti rizikas nacionaliniam saugumui, tai automatiškai ir kyla pasekmės“, – teigia R. Lopata.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacija aiškina, kad tai pavyzdys, kuris parodo Lietuvos įstatymų spragas.

„Vienas iš gynybos ekspertų yra įvertinę, kad tai yra karinė technika, bet to policijai nepakanka. Ukrainos karo kontekste aiškintis, kas tai yra. Ar tai ginklas, ar tai karinė technika, kai už tai gresia 60-ies eurų bauda, o Ukrainoje žūsta žmonės, naikinami objektai ir viskas dėl to, kad trūksta oro gynybos sistemų, tai yra makabriška galbūt“, – kalba Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos vadovas Vaidas Sabaliauskas.

Dokumentų laikyti ginklus „Altimus-Tech“ neturi, tačiau ir jų nesiekia, nes raketų paleidimų sistemas laiko karine technika. Leidimą išvežti karinę įrangą į Ukrainą turi išduoti Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kai bus gautos pareigūnų išvados.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų