REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Lietuvoje pastaruoju metu vėl užvirė debatai dėl pilietybės. Šįkart žibalo į ugnį įpylė Pilietybės komisijos, o vėliau – ir Prezidentės sprendimas nesuteikti Lietuvos pilietybės išimties tvarka čiuožėjai Issabelai Tobias.

REKLAMA
REKLAMA

Šis sprendimas ne tik sukėlė ant kojų dailiojo čiuožimo gerbėjus, bet ir iš snaudulio pažadino po rinkimų kiek aprimusius debatus dėl dvejopos pilietybės įteisinimo ir netgi paskatino šalies vadovę kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl dar vieno išaiškinimo, ar potencialūs būsimi nuopelnai Lietuvai gali tapti priežastimi suteikti pilietybę išimties tvarka.

REKLAMA

Pilietybės skyrimas išimties tvarka gerokai sugriežtėjo po garsiosios R. Pakso apkaltos, kurios pagrindu ir tapo pilietybės skyrimas buvusiam rinkimų kampanijos rėmėjui Rusijos piliečiui Jurijui Borisovui. 2003-iaisiais Konstitucinis Teismas išaiškino, o 2006-aisiais dar kartą patvirtino, kad Pilietybės įstatymo nuostata, kuria teigiama, jog Lietuvos Respublikos pilietybė išimties tvarka gali būti suteikiama asmenims, kai tai siejama tik su viešuoju interesu ir tik su Lietuvos vardo garsinimu, prieštarauja Konstitucijai. Taip pat 2006-ųjų sprendimu patvirtinta, kad būsimi nuopelnai negali būti pagrindu pilietybės suteikimui išimties tvarka, o pilietybė išimties tvarka gali būti suteikiama tik tiems asmenims, kurie jau yra nusipelnę Lietuvos valstybei, integravęsi į visuomenę ir su Lietuva juos sieja nuolatiniai faktiniai ryšiai.

REKLAMA
REKLAMA

Europos Sąjunga nėra numačiusi vieningų pilietybės suteikimo gairių savo narėms. Nors kiekvienas naujas šalies narės pilietis kartu įgyja ir Europos Sąjungos pilietybę, ES šalys turi išlaikiusios suverenitetą skirti ir atimti pilietybę pagal savo nustatytas taisykles.

Reiktų pabrėžti, kad kitų Europos valstybių teisiniame kontekste griežti Lietuvos reikalavimai pilietybės suteikimui išimtiniais atvejais nėra išskirtiniai. Pavyzdžiui, įstatymai, apibrėžiantys pilietybės suteikimą dėl ypatingų nuopelnų valstybei, neegzistuoja Belgijoje, Čekijoje, Danijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje, Suomijoje, Švedijoje ir Šveicarijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, dauguma kitų ES ir kaimyninių valstybių yra numačiusios priežastis bei aplinkybes, kurios leidžia suteikti pilietybę dėl vienokių ar kitokių nuopelnų valstybei (žr. toliau). Kai kurios šalys priežastis aiškina miglotai – esą tai teturi atitikti valstybės interesus (pavyzdžiui, Italija, Kroatija, Austrija, Vengrija, Serbija), konkrečiai jų nenurodydamos. Kitos valstybės išskiria ekonomiką, socialinį gyvenimą, meną, kultūrą, sportą kaip sritis, kuriose pasižymėję asmenys gali pretenduoti į konkrečios šalies pilietybę.

REKLAMA

Pažvelgus į toliau pateiktą sąrašą, akivaizdu, kad dauguma ekonomiškai pažangių valstybių (Jungtinė Karalystė, Skandinavijos šalys) taip lengvai savo pasų nedalija. Joms užtenka ir savų mokslininkų, gerai išsilavinusių specialistų, pažangių ir gerai finansuojamų sportininkų.

Tuo tarpu dauguma (išskyrus Vokietiją, Austriją, Nyderlandus, Liuksemburgą, Belgiją, Prancūziją, Italiją) valstybių, kurios numato pilietybės suteikimą dėl išskirtinių nuopelnų, yra Rytų, Pietryčių bei Pietų Europos valstybės, besistengiančios sustiprinti savo politinį svorį ir geriau subalansuoti savo tarptautinių viešųjų ryšių kampaniją. Jos pasiryžusios dėl šios kampanijos sėkmės suteikti pilietybę tarptautinėms įžymybėms (Rumunija), asmenims, nusipelniusiems žmonijai (Malta), ar tiesiai šviesiai – potencialiems olimpinių sporto šakų atstovams (Graikija).

REKLAMA

Ir čia nėra nieko smerktino – iš šio sandėrio laimi abi pusės: ir naujasis pilietis, ir valstybė, galinti prisiimti anksčiau buvusius svetimus, o dabar – jau savus nuopelnus. Čia svarbesnis kitas paradoksas: naujojo šalies piliečio laimėjimams garsinant šalį, stiprėja ir kitų piliečių nacionalinis pasididžiavimo jausmas, kiekvieno nuoseklesnio ar radikalesnio nacionalisto siekiamybė. Tačiau kaip tik nacionalistai dažniausiai ir prieštarauja lengvam pilietybės įgijimo būdui kaip savotiškam valstybės išpardavimui.

Kuriuo keliu pasuks Lietuva? Ar valstybingumui stiprinti bus pasirinktas griežtos uždarumo politikos, ar didžiavimosi Lietuva per sportinius laimėjimus kelias? Kad ir koks būtų pasirinkimas, Lietuva nebus balta varna tarp kitų ES ir kaimyninių valstybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pilietybės suteikimas dėl ypatingų laimėjimų Europos šalyse[1]

Airija. Pilietybė gali būti suteikiama asmeniui (jo vaikams ar vaikaičiams) už išskirtinius nuopelnus Airijos valstybei. Turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

Austrija. Pilietybė išimties tvarka gali būti suteikiama asmenims, gyvenantiems šalies teritorijoje ne mažiau kaip šešerius metus, bei tiems, kurių esami ar būsimi laimėjimai atitinka šalies interesus. Šiuo atveju netaikomi reikalavimai dėl stabilios finansinės padėties ir rezidento statuso. Taip pat nereikia atsisakyti jau turimos pilietybės. Papildomos sąlygos: asmuo turi būti neteistas, teigiamos nuomonės apie Austriją, nekelti pavojaus viešosiose erdvėse, atsisakyti buvusios pilietybės, sertifikatu įrodyti vokiečių kalbos žinias, išlaikyti pilietybės testą.

REKLAMA

Baltarusija. Pilietybė išimties tvarka gali būti suteikiama asmenims dėl išskirtinių laimėjimų mokslo, technologijų, kultūros ar sporto srityse ar tiems asmenims, kurių profesija ar kvalifikacija pasitarnautų viešajam interesui. Būtina atsisakyti kitos šalies pilietybės.

Belgija. Pilietybė vien už išskirtinius nuopelnus neteikiama.

Bulgarija. Pilietybė suteikiama asmenims dėl jų laimėjimų socialinėje ir ekonominėje sferose, moksle, technologijose, kultūroje bei sporte. Asmuo, besikreipiantis dėl pilietybės, nebūtinai turi būti šalies gyventojas. Reikia atsisakyti turimos pilietybės.

REKLAMA

Čekija. Pilietybė vien už išskirtinius nuopelnus neteikiama.

Danija. Pilietybė vien už išskirtinius nuopelnus neteikiama.

Estija. Pilietybė gali būti suteikiama asmenims dėl jų nuopelnų moksle, kultūroje, sporte ar kitose srityse. Per metus išimties tvarka pilietybė gali būti suteikta ne daugiau kaip dešimčiai asmenų. Suteikiant pilietybę dėl konkretaus asmens nuopelnų, natūralizacijos sąlygos (asmuo turi nuolat gyventi Estijoje pastaruosius penkerius metus, turėti nuolatinį legalių pajamų šaltinį, mokėti estų kalbą, išlaikyti pilietybės testą) gali būti netaikomos. Turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Graikija. Pilietybė gali būti suteikiama asmenims dėl išskirtinių nuopelnų Graikijai, taip pat jei pilietybės suteikimas atitinka Graikijos interesus. Pilietybė taip pat suteikiama olimpinių sporto šakų atstovams, nuolat gyvenantiems Graikijoje mažiausiai penkerius metus per pastaruosius dvylika metų ir turintiems teisę būti nacionalinės Graikijos rinktinės sudėtyje. Kitos šalies pilietybės atsisakyti nebūtina.

Italija. Pilietybė gali būti suteikiama asmeniui už išskirtines paslaugas Italijai arba jei pilietybės suteikimas pasitarnautų svarbiems visuomenės interesams. Turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

REKLAMA

Islandija. Pilietybė už išskirtinius nuopelnus išimties tvarka neteikiama.

Ispanija. Pilietybė už išskirtinius nuopelnus išimties tvarka neteikiama.

Jungtinė Karalystė. Išimties tvarka už išskirtinius nuopelnus pilietybė nėra teikiama.

Juodkalnija. Pilietybė gali būti suteikiama asmenims, jei šis aktas yra susijęs su valstybiniais, ekonominiais, kultūros, mokslo, sporto ar kitais Juodkalnijos interesais.

Kroatija. Pilietybė gali būti suteikiama asmeniui, jei tai atitinka šalies interesus. Sąlygos: asmuo turi gerbti Kroatijos įstatymus ir galiojančias kultūros normas. Turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

REKLAMA

Latvija. Pilietybė gali būti suteikiama asmeniui už išskirtinius nuopelnus Latvijos gerovei. Turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

Lenkija. Pilietybė gali būti suteikiama tik išskirtiniais atvejais. Nuolatinio Lenkijos gyventojo statusas nebūtinas. Kitos sąlygos: jokios kriminalinės praeities, reikia atsisakyti turimos kitos valstybės pilietybės, tam tikri finansiniai bei su integracija susiję reikalavimai.

Liuksemburgas. Pilietybė gali būti suteikiama asmeniui už išskirtines paslaugas valstybei. Papildomos sąlygos: įrodyti pakankamas kalbos bei pilietinės visuomenės žinias, neturėti kriminalinės praeities. Jau turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

REKLAMA
REKLAMA

Makedonija. Pilietybė gali būti suteikiama tiems asmenims, kurių tapimas piliečiais pasitarnautų Makedonijos interesams mokslo, ekonomikos, kultūros, sporto bei kitose srityse. Taip pat šie asmenys turi nekelti jokio pavojaus šalies saugumui ir gynybai. Jau turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

Malta. Pilietybė gali būti suteikiama asmenims už išskirtinius nuopelnus Maltai arba žmonijai. Jau turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

Moldova. Pilietybė gali būti suteikiama tik išskirtiniais atvejais tiems asmenims, kurių tapimas piliečiais atitinka Moldovos interesus. Nebūtina atsisakyti turimos pilietybės, tačiau asmuo negali būti teistas.

Nyderlandai. Pilietybė gali būti suteikiama išimtiniais atvejais, pavyzdžiui, diplomatų sutuoktiniams, sportininkams ar asmenims, kurie nusipelno ypatingo dėmesio dėl humanitarinių priežasčių. Reikalavimas dėl nuolatinio gyvenimo šalyje prieš tai gali būti netaikomas. Papildomos sąlygos: nekelti grėsmės visuomeninei santvarkai, visuomenės saugumui; sertifikatas, įrodantis olandų kalbos žinias, išlaikyti pilietybės testą, atsisakyti turimos pilietybės (su tam tikromis išimtimis).

Norvegija. Pilietybė išimties tvarka dėl išskirtinių nuopelnų neteikiama.

Portugalija. Pilietybė gali būti suteikiama asmenims, suteikusiems atitinkamas paslaugas Portugalijai ar jos gyventojams ar pakviestiems tai daryti. Asmuo negali būti teistas už nusikaltimą, už kurį skiriama daugiau nei treji metai nelaisvės. Jau turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

REKLAMA

Prancūzija. Pilietybė gali būti suteikiama asmenims dėl jų išskirtinių nuopelnų Prancūzijai ar dėl to, kad pilietybės suteikimas atitinka visuomenės interesus. Pilietybė taip pat gali būti suteikta remiantis prielaida, kad asmuo pasitarnaus Prancūzijos reputacijai ir šios šalies tarptautiniams ekonominiams santykiams ateityje (dėl savo išskirtinių talentų ar gabumų). Papildomos sąlygos: nuolatinis gyvenimas Prancūzijos teritorijoje dvejus metus (arba mažiau), gerbti šalies įstatymus ir socialines vertybes, neturėti kriminalinės praeities, sugebėti asimiliuotis, mokėti prancūzų kalbą. Kitos šalies pilietybės atsisakyti nebūtina.

Rumunija. Pilietybė gali būti suteikiama tarptautinėms įžymybėms, jei jie yra gimę ar gyvena Rumunijoje bent ketverius metus. Papildomos sąlygos: geras elgesys ir lojalumas valstybei, grėsmės nacionaliniam saugumui nekėlimas, pakankamas pajamų šaltinis, rumunų kalbos mokėjimas, kultūros, istorijos, Konstitucijos bei šalies himno žinojimas. Taip pat Rumunijos parlamentas turi teisę suteikti Garbės pilietybę asmenims dėl specialių nuopelnų šaliai. Šiuo atveju asmuo turi visas piliečiui garantuojamas teises, išskyrus aktyvią rinkimų teisę (balotiruotis ir būti išrinktam). Jau turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

REKLAMA

Rusija. Pilietybė gali būti suteikta asmenims dėl didelių laimėjimų mokslo, technologijų ir kultūros srityse; taip pat dėl šių asmenų profesijos ar kvalifikacijos, atitinkančios Rusijos Federacijos interesus. Asmuo turi nuolat gyventi Rusijoje ne trumpiau kaip metus. Turėta pilietybė šiuo atveju prarandama. Tačiau pilietybė gali būti suteikiama ir už specialius nuopelnus Rusijos Federacijai – šiuo atveju nuolat gyventi šalyje nebūtina, taip pat nereikalaujama atsisakyti buvusios pilietybės.

Serbija. Pilietybė gali būti suteikta asmenims, jei šis aktas atitinka Serbijos interesus. Jau turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

Slovakija. Pilietybė gali būti suteikta asmenims, jei jie gali duoti naudos Slovakijai ekonomikos, mokslo, technologijų, kultūros, visuomeninėje srityse arba jei jų tapimas piliečiais atitiktų kitus Slovakijos interesus. Turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

Slovėnija. Pilietybė gali būti suteikiama suaugusiems asmenims, jei šis aktas yra naudingas valstybei dėl mokslo, ekonomikos, kultūros, nacionalinių bei kitų priežasčių. Jau turimos pilietybės atsisakyti nebūtina.

Suomija. Išimties tvarka už išskirtinius nuopelnus pilietybė nėra teikiama.

Švedija. Išimties tvarka už išskirtinius nuopelnus pilietybė nėra teikiama.

Šveicarija. Išimties tvarka už išskirtinius nuopelnus pilietybė nėra teikiama.

Turkija. Pilietybė gali būti suteikiama asmeniui dėl esamų ar potencialių būsimų nuopelnų socialinėje, ekonomikos, mokslo ar technologijų srityse. Nuolatinis gyvenimas Turkijoje nebūtinas. Papildomos sąlygos: aukšta moralė, nesirgti ligomis, kurios keltų pavojų aplinkiniams, pakankamos turkų kalbos žinios, nuolatinės pajamos, nekelti pavojaus nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai. Atsisakyti jau turimos pilietybės nebūtina.

REKLAMA

Ukraina. Pilietybė dėl išskirtinių nuopelnų išimties tvarka neteikiama.

Vengrija. Pilietybė suteikiama asmenims, nuolat gyvenantiems Vengrijoje, jei tai atitinka Vengrijos interesus. Asmenys, besikreipiantys dėl pilietybės suteikimo, negali būti teisti. Kitos šalies pilietybės atsisakyti nebūtina.

Vokietija. Pilietybė suteikiama asmenims, nuolat gyvenantiems Vokietijoje trejus metus ir jei jų prašymo patenkinimas yra susijęs su valstybės interesais mokslo, tyrimų, gamybos ir prekybos, meno, kultūros, žiniasklaidos, sporto ar socialinių paslaugų srityse. Papildomos sąlygos: lojalumas šalies Konstitucijai, sugebėjimas išmaitinti save ir savo šeimą be socialinių ar nedarbo išmokų, jokios kriminalinės praeities (išskyrus smulkius nusižengimus), turimos pilietybės atsisakymas, vokiečių kalbos mokėjimas ir šalies įstatymų bei socialinės sistemos išmanymas. Reikia atsisakyti buvusios pilietybės.

Inga Popovaitė, Vidurio Europos universiteto nacionalizmo studijų magistrantė (CEU Nationalism Studies MA)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų