REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę Lietuvai paskelbus, kad per latvius perkame Astrave pagamintą elektrą ir už ją mokame milijonus, penktadienį mūsų šalies vadovai keliais frontais pradėjo aiškintis padėtį su kaimynų politikais. Energetikos ministras aiškina, kad Lietuva ruošiasi ir galimam nesusikalbėjimui su latviais, todėl rengia kraštutines priemones pačiam blogiausiam scenarijui.

Praėjusią savaitę Lietuvai paskelbus, kad per latvius perkame Astrave pagamintą elektrą ir už ją mokame milijonus, penktadienį mūsų šalies vadovai keliais frontais pradėjo aiškintis padėtį su kaimynų politikais. Energetikos ministras aiškina, kad Lietuva ruošiasi ir galimam nesusikalbėjimui su latviais, todėl rengia kraštutines priemones pačiam blogiausiam scenarijui.

REKLAMA

Bet Sauliaus Skvernelio kadaise konkurentais o ne broliais įvardyti kaimynai prašo duoti jiems šiek tiek laiko. Gitanas Nausėda pareiškė, kad pirkti Astrave pagamintą elektrą – tiesiog nepadoru.

Nors burną dengia kaukė, tačiau susiskambinus su Latvijos prezidentu, net ir ji nepaslėpė Gitano Nausėdos šypsenos. Nors šiomis dienomis su kaimynais tenka spręsti rimtą bėdą – per Latviją į mūsų šalį atiteka Astrave pagaminta elektra.

„Lietuvos žmonės žiūri labai draugiškai ir su didele simpatija į latvius ir laiko Latviją pagrindine partnere užsienio politikoje“, – sako G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA

Nežinia, ar tokia latviams maloni žinia iš Nausėdos lūpų padės mums patiems geriau susitarti su kaimynais, kad šie taip pat apribotų Astravo elektros pirkimą. Mat šiuo faktu nustebinome ne tik juos, bet ir Europos Komisiją.

REKLAMA

„Mes neturime įrodymų, kurie patvirtintų, kad Baltijos šalių rinkai Rusijos parduodama elektra būtų pirkta iš Baltarusijos“, – pasakoja Energetikos komisarė Kadri Simson.

Taip vakar kalbėjo už energetiką atsakinga estė eurokomisarė. Tiek jai, tiek ir latviams savus skaičiavimus nusiuntėme prieš kelias dienas. O šiandien tai tapo ne tik Nausėdos, bet ir dar kelių mūsų bei kaimynų ministrų diskusijų temomis.

„Jisai sakė, kad Latvija neturi pirkti baltarusiškos elektros energijos. Taigi šiandien jisai pakartojo savo poziciją, mes jau turime ir politinį Latvijos Vyriausybės apsisprendimą, beliko padaryti tam tikrus namų darbus jau ekspertų lygiu ir nusistatyti aiškią metodiką, aiškius kilmės įrodymus ir pamėginti kovoti su šitu reiškiniu“, – teigia G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA

Nors latviai praėjusią savaitę sakė, kad neįmanoma, jog per juos būtų prekiaujama Astravo elektra, šiandien jų Ekonomikos ministras nepuolė ginčyti Lietuvos pateiktos analizės.

„Truputį nupiešiau tą bendrą situaciją, perteklines rinkas aplink Lietuvą ir jis pasakė, kad dar su duomenimis nėra galutinai susipažinęs, kad duomenys yra analizuojami ir sugrįš su atsakymais dėl mūsų skaičių“, – kalbėjo energetikos ministras Dainius Kreivys.

Jei prezidentas ir energetikos ministras su latvių kolegomis bendravo nuotoliniu būdu, tai užsienio reikalų ministras pas latvius nuvyko į Rygą.

„Mes suprantame visus mūsų lietuvių draugų susirūpinimus, kuriuos jie išreiškia. Mes tikimės surasti abiem pusėms tinkamą problemos sprendimo būdą“, – sako Latvijos užsienio reikalų ministras Edgars Rinkevičs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes diskutavome, kad šiuo metu reikia susipažinti su faktais, kuriuos pateikėme, kitas dalykas, energetikos ir ekonomikos ministrai turėjo pokalbį ir iš mano turimos informacijos, diskusija buvo vaisinga“, – pasakoja užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Energetikos ministras sako, kad darbo grupė rengia įvairius scenarijus galimiems susitarimams su kaimynais.

„Mes tam tikras priemones turėsime, turbūt ne tokias radikalias, kaip iš kažkur pasitraukti ir panašiai, tai pasitraukimo iš „Nord Pool“ klausimas tikrai nėra svarstomas. Bet tikrai yra priemonių, ties kuriomis dirbame darbo grupėje, jas grynina, žiūri teisinius pagrindimus, teisines priemones, kurių galima imtis, techninis pogrupis žiūri savo dalį. Dirbame rimtai, tam blogiausiam variantui priemones turėsime“, – teigia D. Kreivys.

REKLAMA

„Duokite mums laiko, prašau, kad galėtume pasikonsultuoti su ekspertais, sulaukti jų nuomonės ir Ekonomikos ministerijos, leiskime dirbti atsakingoms ministerijoms. Jeigu mano kolega, ar aš galėsime padėti kitiems kolegoms iš kitų ministerijų, mes su džiaugsmu tą padarysime“, – kalbėjo E. Rinkevičs.

Lietuvoje galioja įstatymas draudžiantis pirkti Astrave pagamintą elektrą, o latviai tokio draudimo pas save neturi.

„Deja, Astravo atominės elektrinės eksploatavimo kultūra yra žemiau bet kokio lygio, yra visiškai ignoruojami reikalavimai dėl streso testų rekomendacijų įgyvendinimo, procesas dirbtinai spartinamas saugumo sąskaita ir šitokiomis sąlygomis kalbėti apie kažkokius normalius kontaktus, ar juo labiau pirkimą elektros energijos iš tokios elektrinės yra tiesiog nepadoru“, – sako G. Nausėda.

Prieš savaitę buvo skelbta, kad Astravo elektros Lietuvoje yra 12 procentų viso srauto. Ir kiekviena mūsų uždegta elektros lemputė, ar kitas įrenginys priverčia mus susimokėti ir taip finansuoti antrojo Astravo bloko statybas. Anot Energetikos ministro, vien už 10-ies dienų laikotarpį mes jau sumokėjome mažiausiai 4 milijonus eurų, o per metus ši suma gali siekti ir 120 milijonų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų