REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš ketverius metus Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) paskelbus, kad esame labiausiai prasigėrusi tauta pasaulyje, dabar skaičiai skelbia, kad šio titulo Lietuva atsikratė.

Prieš ketverius metus Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) paskelbus, kad esame labiausiai prasigėrusi tauta pasaulyje, dabar skaičiai skelbia, kad šio titulo Lietuva atsikratė.

REKLAMA

Vieni sako, kad prablaivėti padėjo karantinas, kiti tuo netiki – sako ir patys namuose šiuo laikotarpiu geriantys dažniau. Nors Aurelijus Veryga neslepia džiaugsmo, tačiau dėl įvestų draudimų jį aršiai kritikavę konservatoriai dabar skuba prisiimti nuopelnus ir sau. Bet tuo pačiu neatsisako ir liberalų siūlymų kai kurių draudimų atsisakyti.

Sveikatos apsaugos ministro kėdėje įsitaisęs Aurelijus Veryga gana greitai į rankas paėmė blaivybės vėliavą ir pradėjo kone kryžiaus žygius – sugriežtino alkoholio pardavimo taisykles. Dalis visuomenės net pradėjo laikyti žodžius „Veryga“ ir „draudimai“ sinonimais.

O pats Veryga pasitelkęs ir Pasaulio sveikatos organizacijos specialistus skelbė, kad esame daugiausia pasaulyje gerianti tauta – vienam žmogui tenka daugiau nei 16 litrų grynojo alkoholio. Tačiau dabar Veryga džiūgauja – daugiausia geriančios tautos titulo lietuviai atsikratė.

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuviai, įskaitant legalaus ir nelegalaus alkoholio suvartojimą, dabar mes turime 12,7 litro. Prasigėrusia valstybe teks, turbūt, pasidalinti su kitais, arba net atiduoti tą prizinę vietą kažkam kitam“, – sako Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius Renaldas Čiužas.

REKLAMA

Europoje daugiausiai išgeriančios šalies titulą perdavėme valstybei, apie kurią net juokaujama, kad alus ten pigesnis už vandenį.

„Šiuo metu pasaulyje yra, deja, taip pat Europos valstybė, tai yra Čekija, dabar pirma pasaulyje. Bet turime pasakyti, kad Lietuva vis dar prie daugiau išgeriančių tebelieka, nors tendencijos yra labai teigiamos ir pagirtinos“, – pasakoja PSO atstovė Lietuvoje Ingrida Zurlytė.

Veryga sako, kad įgyvendino ne savo, o būtent Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas kaip blaivinti tautą ir pernelyg nesisieloja, kad tapo itin nemėgstamu visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA

„Nežinau, ar aš čia turėčiau nugalėtoju jaustis, bet kaip sveikatos specialistas aš tikrai labai džiaugiuosi, kad tuos dalykus pavyko padaryti“, – teigia buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Praėjusią kadenciją aršiai valstiečius dėl draudimų kritikavę, bet kartu su jais už draudimus balsavę konservatoriai dabar skuba prisiimti nuopelnus sau.

„Kovoti su alkoholizmu, kada jau viskas padaryta, du trečdaliai, tai ne tiek ir sudėtinga. Aš esu paskaičiavęs, kad 90 procentų projektų yra mano pateikti, ir registruoti, ir priimti, pamenat, ir kioskai, reklama, naktinė prekyba dieną naktį“, – kalbėjo konservatorius Antanas Matulas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tokia statistika tiki ne visi. Ji dvejonių kelia ir seimūnams, ir eiliniams gyventojams.

„Aha. Iš savo pavyzdžio, žinokit. Labai blogai, blogas esu Seimo narys, korona ir covidas manyčiau kokiu litru padidėjo mano ūkyje. Jeigu seniau, man mėnesį, aš gal išgerdavau vyno gal butelys, man būdavo, ko gero, tai dabar šeštadienį, kadangi nėra renginių, tai realiai 2-3 taures pats tikrai išgeriu“, – sako Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

O štai, ką sako kalbinti gyventojai:

„Pasikeitė. Aš pradėjau daugiau naudot alkoholio. Ai šiaip, dėl ramybės, dėl sveikatos.“

„Ne, manau, kad nesikeitė. Išliko taip pat, nes mano atveju darbas išliko, viskas tvarkoje per karantiną, darbas užima daug laiko, nėr kada depresuoti, reikia daryti darbą.“

REKLAMA

Panašiai kalba ir Upytės kaime, Panevėžio rajone, sutikti vietiniai. Sako kas gėrė, tas ir geria. O parduotuvėse populiariausiu išlieka stipriausias ir pigiausias alus:

„Ne, ne mažiau. Daugiau nebent. Aš jaučiu, kad daugiau. Nugi stresas žmonėms, negali nuvažiuot, pavyzdžiui, palaidoti motiną, ar panašiai, draudžia kažką, nu tai kaip. Alkoholiu ir malšina žmonės.“

„Dabar, kaip sakė, įteisins narkotikus, ir bus gera valdžia, Armonaitė, labai gerai.“

„Nu gal, kaip yra tas ribojimas nuo 10, tai jis jo, mažiau. Nes dirbdavom nuo 8 tai jo, daugiau nupirkdavo, bet kam reikia ,tas sekmadienį atvažiuoja ir jis iki 3 nusiperka tą kiekį“, – pasakoja pardavėja Virginija Toleikienė.

REKLAMA

„Kas pigiausia, kas kiečiausia, jie tik ir svajoja apie tai. Dabar skardinė atsirado tokia, kaip ir 8 laipsniai, pagal kainą jie išsprendžia, kad pati einamiausia prekė. Kas stipriau“, – teigia parduotuvės savininkas Vaclovas Vaišvila.

Alkoholio pramonės atstovai sako, nors ir kyla klausimų dėl statistiko patikimumo, bet jie ir patys fiksuoja, kad alkoholio pardavimai mažėja.

„Alkoholio suvartojimas arba pardavimai yra mažėjantys nuosekliai nuo pat 2008-2009 metų, tai rodo oficialūs VMI duomenys, ir tos tendencijos keičiasi taip, kad lietuvių visuomenė keičiasi, tikrai renkasi vartoti alkoholinius gėrimus atsakingiau, ir leisčiau pasakyti, kad saikingiau“, – kalbėjo Alkoholio gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovas Mantas Zakarka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, konservatorių, liberalų ir Laisvės partijos koalicija nori kai kuriuos suvaržymus atlaisvinti. Pavyzdžiui alkoholio pardavimo laiką, ar amžiaus cenzą. Šiuo metu įstatymo projektai derinami frakcijose.

„Diskutuojame, kaip galėtume padaryti sistemą mažiau fanatišką, ir kai ką pakeisti, tai vyksta peržiūrėjimas alkoholio kontrolės politikos, Seime vyksta“, – sako Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.

Tačiau pardavimo laiko ir reklamos švelninimams nepritaria tiek Pasaulio sveikatos organizacijos atstovė, tiek ir Narkotikų, alkoholio ir tabako kontrolės departamentas. Sako būtent griežta politika davė savo vaisių, todėl nereikia skubėti visko griauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų