REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pirmadienį pasirašė įstatymą, panaikinantį prieštaringai vertinamą Aukščiausiojo Teismo (AT) teisėjų drausminimo sistemą, kuri, anot Europos Sąjungos, kenkia teismų nepriklausomumui.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pirmadienį pasirašė įstatymą, panaikinantį prieštaringai vertinamą Aukščiausiojo Teismo (AT) teisėjų drausminimo sistemą, kuri, anot Europos Sąjungos, kenkia teismų nepriklausomumui.

REKLAMA

Europos Komisija perspėjo Lenkiją, kad jai nepanaikinus AT Drausmės bylų kolegijos, šalis negaus atsigavimui po COVID-19 pandemijos numatytų lėšų – maždaug 35 mlrd. eurų.

„A. Duda pasirašė įstatymą... dėl Aukščiausiojo Teismo teisės aktų pakeitimo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė prezidento kanceliarija.

A. Duda pasiūlė įstatymą dėl Drausmės bylų kolegijos panaikinimo, vildamasis užbaigti užsitęsusį ginčą su Briuseliu. 

Lenkijos parlamento žemieji rūmai, kontroliuojami valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), šiam įstatymui pritarė praėjusią savaitę. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau opozicija, teisėjų gynėjų grupės ir kiti kritikai sakė, kad įstatyme nepakankamai atsižvelgiama į teismų sistemos politizavimo problemą.

Parlamento aukštieji rūmai, kuriuose daugumą turi opozicija, pateikė atitinkamų pakeitimų, tačiau Seimas juos atmetė.

REKLAMA

Europos Sąjunga ir Lenkija jau seniai nesutaria dėl kontroversiškų teismų sistemos reformų, prastumtų dešiniosios konservatyvios vyriausybės. Kritikai sako, kad šios reformos kelia pavojų teismų nepriklausomumui.

Iš šios aklavietės nepavyko išeiti net ir ES stengiantis užtikrinti bloko vienybę Rusijos agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje.

Lenkija, besiribojanti su Ukraina, yra viena svarbiausių veikėjų įgyvendinant ES solidarumo su Ukraina pastangas.

Lenkijos ekonomikos gaivinimui po pandemijos numatytos lėšos buvo blokuojamos ilgiau nei metus, Europos Komisijai reiškiant susirūpinimą dėl šalies teismų nepriklausomumo.

REKLAMA
REKLAMA

Minėtą lėšų paketą Briuselis patvirtino anksčiau šį mėnesį.

Iškart po to Varšuvoje apsilankiusi Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen sakė, kad Briuselio priimtas sprendimas patvirtinti pagalbos Lenkijai planą yra „svarbus“, bet tik „pirmasis žingsnis, nes pinigai bus išmokėti, kai bus vykdomos reformos ir investicijos“.

Viena iš Lenkijai iškeltų sąlygų išmokoms gauti – kad teisėjų drausmės bylos būtų nagrinėjamos teismo, atitinkančio ES teisės normas, o ne Drausmės bylų kolegijos.

Kitas reikalavimas – kad teisėjams, paveiktiems Drausmės bylų kolegijos spendimų, būtų užtikrinta galimybė „nedelsiant“ pateikti apeliaciją ES normas atitinkančiam teismui. 

Be to, teisėjams negali būti keliamos drausminės bylos už kreipimąsi į ES Teisingumo Teismą, kad jis priimtų sprendimą dėl tam tikrų klausimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų