REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Brangsta paskolos ir didėja sąskaitos? Mainais už tai – kompensacija iš darbdavio. Lietuvoje daugėja įmonių, kurios vieną ar kelis mėnesius darbuotojams moka priedus, kurie turėtų palengvinti didėjančių kainų naštą.

Brangsta paskolos ir didėja sąskaitos? Mainais už tai – kompensacija iš darbdavio. Lietuvoje daugėja įmonių, kurios vieną ar kelis mėnesius darbuotojams moka priedus, kurie turėtų palengvinti didėjančių kainų naštą.

REKLAMA

Verslas neslepia – dalytis pelnu verčia ir siekis, kad darbuotojai nepabėgtų pas konkurentus. Darbuotojų atstovai visgi aiškina – būtų naudingiau, jei įmonės mokėtų ne priedus, o didintų pačias algas.

Maždaug 1800 logistikos bendrovės „Girteka“ darbuotojų dar gruodžio pabaigoje sulaukė ne tik įprasto atlyginimo, bet ir gavo 350 eurų priedą į rankas.

„Siekiant sumažinti augančių išlaidų naštą, ypač galvojant apie elektros, šildymo kainas, „Girteka“, besirūpindama darbuotojų gerove, nusprendė ir prieš Naujus metus jau išmokėjo vienkartines išmokas administracijos, servisų ir sandėlių darbuotojams“, – teigia „Girtekos“ Darbdavių įgūdžių formavimo vadovė Eglė Taraškevičiūtė-Koryznienė.

Tiesa, priedą gavo tik tie darbuotojai, kurių alga mažesnė nei Lietuvos vidurkis, t.y., 1200 eurų „į rankas“.

„Ne dėl to, kad darbuotojai skųstųsi, tai buvo tiesiog geros praktikos naujas įvedimas“, – sako E. Taraškevičiūtė-Koryznienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Natūralu, kad tokios iniciatyvos visada priimamos teigiamai, žmonės džiaugiasi ir įmonę pradeda dar labiau vertinti kaip socialiai atsakingą darbdavį“, – kalba personalo skyriaus atstovė Agnė.

REKLAMA

Priedų sulauks ir degalinių tinklo „Circle K“ darbuotojai. Sausio ir kovo mėnesiais jiems įmonė perves po šimtą papildomų eurų popieriuje.

„Mes norime, kad į darbą jie ateitų galvodami apie darbą, o ne kaip sumokėti vieną ar kitą sąskaitą. Todėl nusprendėm išmokėti tokią išmoką per du mėnesius, kad palengvintume infliacijos naštą“, – teigia „Circle K Lietuva“ vadovas Skirmantas Mačiukas.

Premijas gaus visi, išskyrus vadovus – apie tūkstantį darbuotojų. Pernai algos čia didėjo 10 procentų, šiemet vadovai jas didinti ketina irgi panašiai. Ar, infliacijai tebešėlstant, bus ir daugiau premijų, esą dar nežinia.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai nežinau, negaliu pasakyti, ar vienkartinė. Stebėsim situaciją, kas darosi toliau, nes visokių prognozių, kalbų yra“, – sako S. Mačiukas.

Panašių istorijų, kai įmonės nusprendžia bent vieną kartą išmokėti darbuotojams priedus kaip kompensaciją dėl didžiulių kainų ir brangstančių paskolų, daugėja. Premijas mokėjo ar tebemoka dalis bankų, kai kurios įmonės pasitelkia dovanų korteles ar kitas motyvacines priemones.

Verslo konfederacijos prezidentas sako neturintis statistikos, kiek paplitęs šis reiškinys, tačiau ar priedus, ar tiesiog algas pastaruoju metu didino ženkli dalis darbdavių.

„Jisai sutinka dalintis tą naštą, netgi tada, kai įmonei nebūtinai patys geriausi laikai. Darbdavio tikslas yra išsaugoti darbuotojus, nes konkurencija dėl darbuotojų yra milžiniška“, – tvirtina Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, priedai, palengvinantys infliacijos naštą, daugeliui kalbintų praeivių – naujiena:

„Ne, neteko girdėti, tikrai. – Norėtųsi? – Žinoma, kad norėtųsi.“

„Panevėžy neteko. – O kitur? – Negirdėjau kitur irgi.“

„Neteko, tikrai ne. – Ar gerai būtų? – Aišku, gerai, be abejo.“

„Neteko girdėti, bet tikriausiai yra. Nes nori pritraukti ir išlaikyti savo specialistus.“

Bet ir skundžiasi ne visi:

„Pasijautė. Ir premijas gavom kalėdines, tai pasijautė.“

„Kadangi yra motyvacija, įdirbis, rezultatas, tai automatiškai ir darbdavys įvertina. Grįžtamasis ryšys.“

„Priedai priklauso nuo darbdavio valios – šiandien yra, rytoj galbūt nėra“, – sako profsąjungų vadovė Inga Ruginienė.

REKLAMA

Profsąjungų vadovė tikina – nors priedai ir sveikintinas reiškinys, verčiau darbdaviai didintų pačias algas.

„Atlyginimai didėjo 7–10 proc., tai čia lyderės, kurios išdrįso tiek pakelti. Bet daugelyje įmonių atlyginimas nesikeitė arba nuvertėjo dėl didelės infliacijos“, – tvirtina I. Ruginienė.

„Premija, kuri mokama keletą mėnesių, tikrai esminio skirtumo, kalbant apie darbuotojų perkamąją galią, nepadarys. Iš kitos pusės, manau, įmonės tokią taktiką naudoja kaip motyvacinę priemonę“, – kalba ekonomistas Aleksandr Izgorodin.

Pasak ekonomisto Aleksandro Izgorodino, tikėtina, kad infliacijai palengvinti skirti priedai neįsigalės ilgam.

„Manau, kad tokių premijų priemoka transformuosis į atlyginimų augimą, nes kol kas Lietuvos darbo rinka, ekonomika yra gan stipri“, – tvirtina A. Izgorodin.

Prognozės rodo, kad atlyginimai Lietuvoje šiemet turėtų augti vidutiniškai 8 procentais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų