REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seksas yra vienas didžiausių mūsų rūpesčių – sukeliantis jaudulį, sielvartą ir visišką painiavą. Bet tai, kas sekso metu vyksta smegenyse, mokslininkams iki šiol buvo paslaptis, rašo dailymail.co.uk. Ir tik visai neseniai Amerikos tyrėjai išsiaiškino, kas orgazmo metu darosi moterų galvoje.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai iš Naujajame Džersyje esančio Rutgerso universiteto pasitelkę skenavimą stebėjo, kas orgazmo metu dedasi moters smegenyse ir išsiaiškino, kad jaudinant įvairias kūno dalis, aktyvuojasi ir skirtingos smegenų dalys. Pasirodo, pastarųjų, sužadinamų sekso metu, yra net 30, o tarp jų – sritys, atsakingos už emocijas, prisilietimą, džiaugsmą, pasitenkinimą ir atmintį.

REKLAMA

Pasirodo, likus dviems minutėms iki orgazmo, ima veikti taip vadinami smegenų „atpildo“ centrai. Pastarieji tampa aktyvūs tuomet, kai valgome ar geriame. Prieš pat pasiekiant viršūnę įsijungia ir kitos smegenų vietos, kaip kad sensorinė žievė, priimanti prisilietimo signalus iš įvairių kūno dalių. Galiausiai ima veikti „kontrolinė“ smegenų dalis, palaikanti organizmo vidaus terpės pastovumą – pagumburis. Ji atsakinga už temperatūros, alkio, troškulio, nuovargio bei kitus pojūčius.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad seksualinis susijaudinimas taip atbukina moterų nervų sistemą, kad šios nejaučia jokio skausmo – tik malonumą. Tyrėjų komanda tikisi taip pat smulkiai išanalizuoti ir vyro smegenų veiklą orgazmo metu.

Tačiau kas dar vyksta mūsų galvose tuomet, kai palendame po antklode? Pateikiame ekspertų pastebėjimus, kaip seksas keičia mūsų smegenis.

Kodėl meilė skaudina?

Pagrindinis hormonas, kuris gaminasi besimylint, yra oksitocinas. „Jis mažina mūsų gynybos poreikį ir skatina labiau pasitikėti žmonėmis,“ – teigia dr. Arunas Ghoshas, besispecializuojantis lytinės sveikatos srityje vienoje Liverpulio ligoninių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Padidinęs empatijos lygį, šis hormona sukelia prisirišimą. Moterų organizme oksitocino pasigamina daugiau, nors nėra aišku, kodėl, ir būtent dėl to jos labiau linkusios įsimylėti vyrą, su kuriuo permiega.

Tačiau problema iškyla dėl to, kad kūnas negali atskirti, ar žmogus, su kuriuo mylimės, tėra vienos nakties nuotykis, ar – sutuoktinis, kadangi oksitocinas pasigamina bet kuriuo atveju. Taigi, nors šis hormonas gali padėti prisirišti prie gyvenimo meilės, jis taip pat sukelia ir stiprų liūdesio protrūkį, trumpalaikei draugystei pasibaigus.

REKLAMA

Tuo tarpu vyrai, vietoj to, kad gautų prisirišimo hormono antplūdį, jaučia paprasčiausią malonumą. „Kai vyras patiria orgazmą, pasigamina dopamino – malonumo hormono – dozė. Pastarasis gali sukelti priklausomybę,“ – teigia dr. Goshas.

Būtent dėl šios priežasties daugybė vyrų kenčia nuo seksualinės priklausomybės.

Seksas – dimensijai įveikti

Dauguma mūsų puikiai žinome, kad, metams bėgant, smegenų ląstelių skaičius mažėja. Tiesą sakant, vyrauja nuomonė, kad, sukakus 35-iems metams, kasdien prarandame apie 7 tūkst. smegenų lastelių, o tai – gana slegiančios žinios.

REKLAMA

Iš kitos pusės, pasirodo, kad reguliariai užsiiminėjant seksu, gaminasi naujos smegenų ląstelės – tą išsiaiškino Prinstono universiteto JAV mokslininkai. Ir kuo daugiau mylimąsi, tuo daugiau ląstelių pasigamina. Tyrimų, atliktų su gyvūnais, duomenimis, seksas stimuliuoja ląstelių augimą pagumburio liaukoje – smegenų dalyje, atsakingoje už atmintį bei mokymąsi.

Tokie veiksniai, kaip kad stresas ir depresija verčia šią smegenų dalį trauktis, tuo tarpu seksas ir reguliari mankšta neutralizuoja šį efektą. Negana to, seksas dar ir saugo ląsteles nuo nykimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turime įrodymų, kad seksualiai aktyvūs vyresnio amžiaus žmonės žymiai rečiau serga dimensija,“ – priduria dr. Goshas. Lytinio akto metu į smegenis patenka daugiau kraujo, todėl pagerinamas deguonies lygis.

„Atliekant magnetinio rezonanso tomografijos tyrimus buvo matyti, kad orgazmo metu neuronai suaktyvėja ir išnaudoja daugiau deguonies, – paaiškina Barry Komisaruk, Rutgerso universiteto psichologijos profesorius. – O kuo neuronai aktyvesni, tuo daugiau deguonies jie paima iš kraujo. Taigi, į smegenis patenka didesnis kiekis deguonimi prisotinto kraujo, nešančio šviežias maistines medžiagas“.

REKLAMA

Ir, negana to, jog seksas skatina smegenų ląstelių augimą, dr. Ghoshas įsitikinęs – jis dar ir paaštrina moterų protą. Taip yra dėl lytinių hormonų, ypač – testosterono, antplūdžio, kurie padeda pagerinti koncentraciją bei reakciją.

Glamonės – geresnio sekso garantas

Lūpose esti šimtąkart daugiau nervų galūnėlių, nei pirštų galiukuose. Būtent dėl to intensyvus bučiavimasis smegenyse įjungia daugybę mechanizmų, išskiriančių streso lygį mažinančias ir nuotaiką gerinančias medžiagas.

„Seksas bus žymiai geresnis, jeigu prieš sueitį bučiuositės, – teigia dr. Ghoshas. – Bučiniai padidins malonumo hormonų kiekį ir padarys jus žymiai imlesnius tam, kas nutiks vėliau“.

REKLAMA

Būtent dėl šios priežasties seksas iš meilės gali suteikti nepalyginamai daugiau malonumo už „greituką“.

Natūralūs nuskausminamieji

„Orgazmas blokuoja skausmo signalus,“ – teigia profesorius Komisrukas. Tyrimo, atlikto tiek su gyvūnais, tiek su žmonėmis, duomenimis, orgazmas gali sulaikyti skausmo signalus iš stuburo smegenų, todėl šie nenukeliauja iki smegenyse esančių, į skausmą reaguojančių neuronų.

Pasak profesoriaus, orgazmas numalšina skausmą taip stipriai, kad panašų efektą sukeltų nebent morfinas, viršijantis įprastą skausmo malšinančiųjų dozę tris kartus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Proto galia

Nors daugybė seksualinės sveikatos mokslinių tyrimų sutelkti ties tuo, kas sueities metu vyksta fiziškai, ekspertai įsitikinę, jog daugumai žmonių pagrindinį vaidmenį pasiekiant orgazmą atlieka protas. Ypač tai aktualu moterims.

Nors vyrų smegenys lytinio kontakto metu linkusios sutelkti dėmesį į fizinį stimuliavimą, moterų susijaudinimas kyla tik visiško atsipalaidavimo ir nerimo stokos dėka. Skenavimo metu buvo matyti, kad moterų smegenų dalys, apdorojančios baimę, nerimą ir emocijas besimylint ima vis labiau ir labiau atsipalaiduoti, siekdamos orgazmo palaimos – kuomet absoliučiai atsiribojama nuo pašalinių trukdžių.

REKLAMA

Maksimalios laimės tabletė

„Smegenyse aptikta grandinė, atsakinga už laimės pojūtį, – pasakoja Paulas Thompsonas, smegenų vizualizavimo ekspertas bei neurologijos profesorius iš Kalifornijos universiteto Los Andžele. – Ji vadinama limbine sritimi, ir esti giliai smegenyse. Ši sritis ima veikti tuomet, kai gauname atpildą: ar tai būtų sekso, narkotikų, ar lošimo dėka – viso to, kas mums teikia malonumą“.

Tuo metu, kai kažką veikiame su pasimėgavimu, į galvą patenka daugiau kraujo, šaudo daugiau neuronų ir suaktyvėja smegenų veikla. Didžioji šios grandinės dalis veikia hormono dopamino pagalba. Taigi, bet koks malonumas paskatina pastarojo gamybą ir spartesnę smegenų ląstelių veiklą.

REKLAMA

„Be jokios abejonės, seksas teikia ne tik fizinę, bet ir psichologinę bei socialinę naudą – įsitikinęs dr. Goshas. – Endorfinai, pasigaminantys lytinio akto metu, gali padėti išgydyti depresiją ir prašviesinti protą. Vienas jų – tai serotoninas, dar vadinamas laimės hormonu, kuris sukuria palaimos pojūtį. Žmonės neretai teigia, kad jausdamiesi prislėgti, jie mažų mažiausiai nori užsiimti seksu, tačiau, jei tik galite – pabandykite“.

Daktaras priduria, kad jeigu po sekso tampate labai emocionalūs ir ima riedėti ašaros, tame nėra nieko blogo. „Dėl to kalta endorfinų bei pagilėjusių emocijų kombinacija“.

REKLAMA
REKLAMA

Geresnio miego garantija

„Jeigu jums sunku užmigti, vietoj to, kad gertumėte migdomųjų tabletę – pasimylėkite, – pataria dr. Goshas. – Tiesą sakant, užsiimti seksu vakare yra naudingiau, nei ryte, nes kūnas po to kurį laiką nori atsipalaiduoti, o ne keltis ir eiti į darbą. Be to, mylėdamiesi dienos pabaigoje, atsikratysite per dieną susikaupusio streso. Štai vyrui orgazmas atitinka vidutinę 2-3mg diazepamo (arba valiumo) – nervinę įtampą mažinančių vaistų – dozę. Todėl nieko keista, jeigu po to vyras užmiega – tam yra svari biologinė priežastis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų