REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdoje plintantis žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) įgavo neregėtą mastą. Prognozuojama, kad šiemet mieste bus registruotas rekordinis infekuotųjų skaičius. Tačiau Klaipėdoje ramu. Pavojus galbūt neskelbiamas ir todėl, kad nė viena institucija uostamiestyje vakar negalėjo pasakyti, kiek šiemet išaiškinta ŽIV infekuotų klaipėdiečių.

REKLAMA
REKLAMA

Nors daugiausiai užsikrėtusių asmenų yra narkomanai ir nusikaltėliai, baiminamasi, kad šie seksualiai aktyvūs žmonės akimirksniu pasės virusą per lytinius santykius. Lytinis ŽIV perdavimo būdas šiuo metu kelia didžiausią grėsmę. Uostamiestyje jau pasitaikė atvejų, kai moterys ŽIV užsikrėtė nuo savo vyrų, nors ir žinojo, kad šie yra infekuoti.

REKLAMA

Liga plinta

Šiais metais šalyje jau išaiškintas 71 ŽIV infekuotas žmogus. Iš jų 38 tenka uostamiesčiui. Specialistų spėjimu, šiemet infekuotųjų skaičius Klaipėdoje gali būti didžiausias per visus 17 metų, kai mūsų mieste išaiškintas pirmasis ŽIV infekuotas žmogus. Iki šiol daugiausiai - 48 ŽIV infekuotieji - Klaipėdoje buvo išaiškinti 2001 metais. Nors AIDS centro specialistams šie skaičiai kelia nerimą, mūsų mieste nė viena institucija jų neturėjo ir nežinojo tikrosios situacijos. Lietuvos AIDS centro Ambulatorinio konsultacinio skyriaus vedėja Vilma Uždavinienė teigė, kad jų darbas nėra pranešinėti uostamiesčio ar kokio kito miesto tarnyboms, kiek išaiškinta naujų ŽIV atvejų. Pasak jos, tuo turėtų domėtis pačios Klaipėdos tarnybos.

REKLAMA
REKLAMA

ŽIV nebėra vien didmiesčių liga. Ji pradėjo plisti ir į mažus miestelius. Kretingoje žinomi trys, Palangoje - taip pat trys, Šilutėje - du atvejai. Beveik visais atvejais čia žmonės užsikrėtė lytiniu būdu.

Grįžta iš kalėjimų

Klaipėdos ligoninės AIDS centro gydytoja Žavinta Kančauskienė sakė, jog šiemet gydymo įstaigose - Klaipėdos priklausomybės ligų centre, Švėkšnos psichiatrijos ligoninėje, Klaipėdos kraujo centre ir Jūrininkų ligoninėje - išaiškinti tik keli ŽIV infekuoti klaipėdiečiai. Tikriausiai dėl to niekas situacijos nesureikšmina. Medikė teigė, kad daugiausiai infekuotų klaipėdiečių išaiškinta sulaikymo ar įkalinimo įstaigose, ypač daug Šiaulių tardymo izoliatoriuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikė pripažįsta, kad šis faktas neturėtų nuraminti ar paguosti, nes į miestą jau sugrįžta tie, kuriems virusas kalėjime buvo išaiškintas dar prieš kelerius metus. Bausmės laikas baigėsi. Į Klaipėdą parvežama liga ir visiškai nekontroliuojamas mirtinas pavojus.

Klasta be skausmo

Šiuo metu mūsų mieste gyvena ketvirtadalis visų šalyje ŽIV infekuotų žmonių.

Lietuvos AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas teigė, kad iš tiesų tokių žmonių gali būti 3-4 kartus daugiau. Todėl tikimybė su jais susidurti savo gyvenime kasdien didėja. Pasak S.Čaplinsko, žmonės, galvodami, kad ŽIV - tik narkomanų ir kalinių liga, vis dar neįvertina pavojaus užsikrėsti lytinių santykių metu.

REKLAMA

Pasak A.Čaplinsko, lytinis viruso plitimo būdas nesukels greito sprogimo kaip apibrėžtoje narkomanų populiacijoje ar uždaroje erdvėje - kalėjimuose. Tačiau šiuo metu jis pats klastingiausias ir pavojingiausiais. Lytiniu būdu užsikrėtę žmonės neina masiškai tikrintis, ar nėra infekuoti. Net neįtardami, jog serga, virusą jie gali platinti toliau.

ŽIV užsikrėtęs žmogus dažnai nieko nejaučia. Praėjus 3-4 savaitėms po užsikrėtimo jis gali pajusti į gripą panašius simptomus. Nieko nejausdamas žmogus gali išgyventi 5-10 metų ir visą šį laiką platinti ligą.

REKLAMA

Plinta per žaidimus

ŽIV užsikrėsti galima ir homoseksualių ir heteroseksualių santykių metu, netgi mylintis oraliniu būdu. Šiuo metu mokslininkai mano, kad iki 8 proc. Anglijos ir JAV ŽIV infekuotų gėjų užsikrėtė oralinio sekso metu.

Užsikrėsti analinių santykių metu tikimybė yra 20 kartų didesnė nei įprastu būdu. Net 200 kartų didesnė tikimybė ŽIV užsikrėsti jei santykiaujama per pirmuosius tris partnerio užsikrėtimo mėnesius. Kas penkti lytiniai santykiai su naujai ŽIV infekuotu žmogumi baigiasi užsikrėtimu ŽIV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po reiso – nelaimė

Mūsų šalyje tarp užsikrėtusių ŽIV narkotikus vartoja 80 proc. Pasak AIDS centro gydytojos Ž.Kančauskienės, uostamiestyje šie skaičiai kitokie. Tik 55 proc. infekuotųjų teigia užsikrėtę vartodami narkotikus. Visiškai aišku, kad lytiniu būdu užsikrėtė 37 proc. infekuotųjų. Pasak medikės, tai nemažas procentas. Ji taip pat teigė, kad niekas, netgi patys narkomanai, negarantuoja, jog užsikrėsti galėjo būtent per kvaišalus. Šie žmonės dar ir mylisi, todėl apkvaitę nuo narkotikų jie negalvoja apie tai, kad gali užsikrėsti arba užkrėsti kitą.

REKLAMA

Alkoholio padauginę žmonės taip pat praranda atsargumą. Pasak Ž.Kančauskienės, uostamiestyje kasmet išaiškinama po du tris jūrininkus, kurie visi kaip vienas pasakoja tą patį užsikrėtimo scenarijų. Ilgas reisas, daug alkoholio, krantas, plyšęs prezervatyvas ir pasekmės. Kiti vyrai neslepia net neprisimeną, ar naudojosi prezervatyvu. Sugrįžę namo jie dar nežinodami, jog yra infekuoti, ligą gali išplatinti tarp partnerių. Šiemet išaiškintos dvi užsikrėtusios ŽIV apie 40 metų amžiaus moterys, kurios nebuvo prostitutės ir nevartojo narkotikų.

REKLAMA

Užkrėtė vyrai

Kartais net ir žinodami apie grėsmę, žmonės praranda budrumą. Uostamiestyje pasitaikė pora atvejų, kai ŽIV moterys užsikrėtė nuo savo vyrų, nors ir žinojo, kad jie infekuoti. Viena moterų su sergančiu vyru saugiai buvo išgyvenusi net 8 metus. Todėl kai sužinojo esanti infekuota, ją ištiko šokas. Ji vienintelė dirbo ir išlaikė šeimą. Kitos vyras prieš keletą metų jau mirė nuo AIDS. Pasak Ž.Kančauskienės, joms buvo sunku susitaikyti su tuo, kad užsikrėtė. Medikė mano, kad ilgainiui gyvendamos su ŽIV infekuotu žmogumi jos prarado budrumą ir nebejautė pavojaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar viena moteris daugelį metų gyveno su vyru nežinodama, kad jis yra infekuotas. Apie tai ji sužinojo iš kaimynų. Sugyventinis ne tik sirgo pats, bet jau buvo užkrėtęs ir moterį.

Į lovą - be įstatymų

Lietuvoje galioja užkrečiamų ligų įstatymas, kuriame nurodyta, kad sergantis užkrečiama liga žmogus privalo informuoti apie tai partnerį, gauti jo sutikimą mylėtis, būtinai naudoti saugos priemones. Naivu tikėtis, kad lovoje kas nors pradės skaityti įstatymus. Gydytoja sakė neabejojanti, jog yra tokių atvejų, kai partneriai nepasako apie ligą, ypač jei santykiai būna atsitiktiniai.

REKLAMA

Nors gėjai priskiriami rizikos grupei užsikrėsti ŽIV, uostamiestyje nežinoma nei kiek jų, nei kiek šių vyrų yra infekuoti. Ž.Kančauskienė pasakojo, jog buvo bandyta gėjus tirti anonimiškai iš seilių, tačiau šis projektas žlugo. Uostamiesčio gėjai - pogrindyje ir nebendrauja netgi su Vilniuje įsteigta infekuotų gėjų grupe. Šios grupės atstovas uostamiestyje bandė ieškoti ryšių, tačiau niekas neatsiliepė. Ž.Kančauskienė uostamiestyje žino 4 ŽIV infekuotus gėjus. Šalyje tokių yra 66.

Jolanta Juškevičienė

“Klaipėda” (http://www.klaipeda.daily.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų