REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2008 m. gruodžio 18 d. 17:00 Kauno paveikslų galerijoje (K.Donelaičio g. 16) atidaroma penktojo tarptautinio fotomeno festivalio Kaunas Photo 08 baigiamoji paroda – „Laisvę fotografijai !“.

REKLAMA
REKLAMA

Tai to paties pavadinimo socialinės-dokumentinės akcijos rezultatų apibedrinimas. Ekspozicijoje – Lietuvių fotografų ir festivalio Kaunas Photo svečių žvilgsniai į gyvenimą, pasikeitimus Laisvės alėjoje ir Kauno centre.

REKLAMA

Parodos atidaryme bus pristatomas projekto „Laisvę fotografijai!“ katalogas. Padedami vaizdų, kalbėsiančių iš fotografijų, gatvės muzikantų, bukinistų, mes, susirinkę į parodos atidarymą, kursime Laisvės alėjos atmosferą Kauno paveikslų galerijoje. Paroda veiks iki sausio 18 d.

Parodos autoriai: Gintas Kavoliūnas, Feliksas Kerpauskas, Jonas Petronis, Mindaugas Kavaliauskas, Ramūnas Danisevičius, Kazimieras Linkevičius, Donatas Stankevičius, Dow Wasiksiri (Tailandas), Graham Miller (Australija), Romualdas Rakauskas, Lokey (JAV), Glenn Lockitch (Australija), Gintaras Dyfartas, Darius Jurevičius, Vojtech Slama (Čekija), Alfredas Simonavičius, Mauro Fiorese (Italija), Vytautas Stanionis.

REKLAMA
REKLAMA

Akcija „Laisvę fotografijai!“ buvo sumanyta, siekiant įamžinti gyvenimą centrinėje Kauno gatvėje ir jos didelius ir mažus pokyčius, šventes ir kasdienybę, muges ir rinkimus, prekybos peizažus ir žmonių, gyvenančių Laisvės alėjoje aplinką, tikroviškus vaizdus ir mistiką. Profesionalūs fotografai – festivalio Kaunas Photo 08 svečiai iš Italijos, Čekijos, JAV, Australijos, Tailando ir, žinoma, būrys lietuvių fotografų – iš tiesų ėmėsi mūsų miesto centrinės gatvės ikonografinės istorijos perrašymo.

Fotografijos istorijoje apstu pavyzdžių, kuomet fotografai pirmieji suskubdavo pastebėti ir užfiksuoti negrįžtamas miesto transformacijas arba beišnykstančius praeities ženklus. Fotografai fiksavo ir Paryžiaus tapsmą iš viduramžių miesto į modernų metropolį, peizažo industrializaciją, didžiąją JAV krizę ketvirtajame XX a. dešimtmetyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2008 m. rugsėjo vienuoliktąją būrys fotografų, susirinkusių po festivalio Kaunas Photo 08 vėliava paskelbė: „Laisvę fotografijai!“ ir pradėjo socialinę-dokumentinę akciją, kurios metu buvo dokumentuojamas gyvenimas Kauno centrinėje gatvėje – Laisvės alėjoje. Kodėl rugsėjo vienuoliktąją? Ši data baimės, įtarumo varžtais suvaržė fotografus ir fotografuojamuosius.

Projekto iniciatoriaus Mindaugo Kavaliausko teigimu – fotografavimas ir fotografavimasis viešoje vietoje – pilietinės rezistencijos forma prieš susvetimėjimą ir įtarumą, o viešoje erdvėje jau seniai „laidojama“ Laisvės alėja – erdvė, kurios ikonografija dažnai romantizuota, paseistinė, nesuteikianti galimybės pamatyti grožio, teigiamų poslinkių ar tiesiog padaryti atradimų esamuoju laiku.

REKLAMA

Siekiant sukurti šiuolaikinės dokumentikos iš Kauno centro is buvo iškelta projekto idėja. Juo labiau, kad gatvės fotografija – beišnykstantis reiškinys, ir niekada nevėlu patiktinti, ar ji dar gyva ir laisva. Kaunietiška

Laisvė ir kūrybinė fotografija – fenomenai verti lygybės ženklo, abu kenčiantys nuo globalizuotos ekonomikos užmojų ir skaičių megapasaulio.

Akcijoje „Laisvę fotografijai!“ dalyvaujančių fotografų darbuose, rodomuose Kauno paveikslų galerijoje, nuotaikos pačios įvairiausios – išgyventos, patirtos, tačiau tikroviškos ir nepatetiškos. Vilnietis Gintas Kavoliūnas, atsivežęs didžiulio formato kamerą, Dagero pirmųjų Paryžiaus bulvarų fotografinių peizažų stiliumi fotografavo ištuštėjusią Laisvės alėją.

REKLAMA

Postmodernios fotografinės nuotaikos įnešė Dariaus Jurevičiaus darbai iš serijos „A la skaidrė“ – juose gatvės perėjos, autobusų stotelės scenos  perteiktos su skaidrei būdinga netobula spalvine, kontrastine derme, o gyvenimas atrodo tarsi prieš keliasdešimt metų. Ištuštėjimas žvilgsnyje iš žemo taško ir auksinio rudens tonai,  rudeniško ryto nuotaikos, lyg niekieno neatrastas grožis – tai Ramūno Danisevičiaus parašas.

Čekas Vojtech Slama – taip pat ryto „paukštis“ Laisvės alėjoje, fotoaparatu besisveikinantis su negausiais sutiktais praeiviais ir įrėminantis juos į kvadratinio formato portretus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mindaugo Kavaliausko fotografijose Laisvės alėja vis dar gyva - joje gyvena žmonės, puikiai jausdamiesi savo namuose ir butuose, dalyvaudami šventėse, rinkimuose.

Gintaro Dyfarto Laisvės alėja – mobiliojo ryšio nelaisvės zona, kuorioje žmonės pasineria į nuotolinį bendravimą. Kazimieras Linkevičius Laisvės alėją, aplinkines gatves ir kiemus pavertė naujos autoportretų serijos scena. Donato Stankevičiaus fotografijos – jaunatviškas apmąstymas apie laisvę ir Laisvę prie kavos.

Svečiai Dow Wasiksiri (Tailandas) rinko vaizdinius kultūrinius sluoksnius Kauno Dramos teatro interjeruose, o  Graham Miller (Australija) domėjosi kiemų, interjerų slapvinga melancholija. Romualdas Rakauskas į „Laisvę“ žiūrėjo lyg per raktų skylutę – per skersgatvius, praėjimus, ieškodamas šviesos „tunelio gale“ ir žmonių, kurie tai šviesai suteiktų gyvybingumo.

REKLAMA

Amerikietis Lokey – pikantiškų scenų,  fotografijos išlaisvinimo šalininkas, fotografavęs linksmus žvilgsnių dialogus, naktinį gyvenimą. Glenn Lockitch (Australija) – fotografas, dirbantis naktinės pamainos taksistu Sidnėjuje. Ir Kaune jis pabandė panaktinėti, keliaudamas iš Laisvės alėjos kartu su taksi ekipažais, ir konstatavo, kad saviraiškos laisvė mūsuose ne mažesnė nei jo šalyje.

Alfredas Simonavičius vaizdus į Laisvės alėją regi per RGB spalvų pasaulį, taip kurdamas praeivių efemeriškumo įspūdį architektūrinėje aplinkoje. Kaunas Photo 08 laureatas Mauro Fiorese Europoje išgarsėjo savo serija U.Pho.S. - Neatpažinti fotografiniai subjektai. Jie atsiranda visur, kur keliauja fotografas.

REKLAMA

Laisvės alėjoje Mauro Fiorese sukūrė kaunietišką savo serijos variantą. Alytiškis Vytautas Stanionis Laisvės alėją mato kaip aukšto dangaus metaforą, kurioje išryškėja nematomi atstumai tarp matomo grožio ir galimybės įsigyti, tarp elegancijos ir monotonijos, tarp prabangos ir tuštumos. Labai svarbūs įnašai tų fotografų, kurie nuosekliai fotografavo Laisvės alėją, dar prieš paskelbiant akciją „Laisvę fotografijai!“.

Feliksas Kerpauskas mums dovanoja neįtikėtiną kolekciją komercijos šūkių, kurių vaikščiodami po Laisvės alėją buvome įpratę nebematyti. Jonas Petronis siūlo tai, ką pamatyti tenka ne kasdien – Laisvės alėjos ir jos stogų peizažus įvairiais metų laikais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parodos „Laisvę fotografijai!“ atidarymo metu bus pristatytas 128 puslapių parodos katalogas.  Žiūrovai galės gauti daugelio parodos atidaryme dalyvausiančių fotografų autografus. Paroda veiks iki sausio 18 d.

Fotomeno festivalis Kaunas Photo, pradėtas rengti 2004 m. yra didžiausias kasmetinis fotomeno festivalis Baltijos šalyse, remiamas LR Kultūros Ministerijos bei Kauno miesto savivaldybės. Festivalis Kaunas Photo yra tarptautinių organizacijų – Europos fotofestivalių sąjungos (FestivalUnion.com), Festivals of Light (festivaloflight.org) ir Tarptautinės fotografijos festivalių federacijos – narys.

REKLAMA

Festivalio rengėjai – Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyrius ir VšĮ Šviesos raštas.



Alfredas Simonavičius, Laisvė fotografijai



Donatas Stankevičius, Be pavadinimo



Lenn Lockitch, Naktinis taksi



Jonas Petronis, Metų laikai. Ruduo



Lokey, Be pavadinimo



Maurofiorese, u.pho.s

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų