• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2008 metais Lietuvos metrologijos inspekcija (LMI) atliko 5197 patikrinimus. 1643 patikrinimų metu nustatyta teisinės metrologijos reikalavimų pažeidimų, atsakingiems asmenims skirtų baudų suma – 363200 litų.

REKLAMA
REKLAMA

Palyginti su 2007 metais, pažeidimų sumažėjo 1,9 proc., o su 2006-iais – 3 procentais. Lyginant pažeidimų skaičių matavimo priemonių naudojimo ir tiekiamų rinkai bei parduodamų fasuotų prekių srityse, pastebima tendencija, kad pažeidimų matavimo priemonių naudojimo srityje mažėja, o fasuotų prekių srityje net daugėja.

REKLAMA

Atlikus 4249 patikrinimus matavimo priemonių naudojimo srityje, nustatyta 1206 (28,4 proc.) pažeidimų. Tikrinant didelis dėmesys skirtas matavimo priemonėms, naudojamoms atsiskaitymams nustatant prekių, energijos, paslaugų kiekį ir vertę, sveikatos apsaugoje, veterinarijoje, aplinkosaugoje ir kt., taip pat toms, kurios naudojamos atsiskaitymams eksploatuojant gamtinius išteklius, nes nuo jų matavimų priklauso ir mokami valstybei mokesčiai.

REKLAMA
REKLAMA

Patikrinus gamtinius išteklius eksploatuojančias įmones (durpynai, vandens gręžiniai ir kt.), 6-iuose iš 10 durpynų, 25-iose iš 104 vandens gręžinius naudojančių įmonių rasta pažeidimų. Nustatyta atvejų, kai eksploatuojami vandens gręžiniai, kuriuose net neįrengti vandens skaitikliai. Išgaunamo vandens apskaita vykdoma pagal giluminių siurblių našumą ir dirbtų valandų skaičių, nors teisės aktuose nustatyta, kad paimamo vandens pirminei apskaitai turi būti įrengti vandens apskaitos prietaisai. Dar blogesnė padėtis šiose įmonėse naudojant nuotekų apskaitos priemones – net 40 proc. iš visų patikrintų naudojamos pažeidžiant reikalavimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patikrintos 67 šilumą ir 49 šaltą vandenį tiekiančios įmonės, trečdalyje jų nustatyta pažeidimų. Įvedus naują atsiskaitymo tvarką tarp šiluminę energiją ir geriamąjį vandenį tiekiančių įmonių, iki šiol neišspręstos jų atsiskaitymo tarpusavyje ir su karšto vandens buitiniais vartotojais problemos. Didžioji dalis gyvenamųjų namų butuose įrengtų karšto vandens skaitiklių metrologiškai nepatikrinti, jų priežiūra turi rūpintis patys gyventojai, nors teisės aktuose šalto ir karšto vandens tiekėjai įpareigoti savo lėšomis prižiūrėti, keisti butuose įrengtus vandens skaitiklius, atlikti jų patikras.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos srityje tikrintos ligoninės, pirminės sveikatos priežiūros centrai, medicinos punktai ir ambulatorijos. Iš patikrintos 231 gydymo įstaigos 102-ose nustatyta pažeidimų. Didžioji dalis jų dėl to, kad teisinei metrologijai priskirti medicinos prietaisai naudojami be metrologinės patikros, dalis jų nėra net įtraukti į Lietuvos matavimo priemonių registrą, nepatvirtinti jų tipai. Pažymėtina, kad ir valstybinėse, ir privačiose šia veikla užsiimančiose įstaigose padėtis panaši. Kiek geriau matavimo priemonėmis rūpinamasi ligoninėse – pažeidimų nustatyta ketvirtadalyje patikrintų ligoninių.

REKLAMA

Daug pažeidimų ir vaistus gaminančiose vaistinėse bei veterinarijos vaistinėse. Iš patikrintų 153 vaistinių ir 46 veterinarijos vaistinių atitinkamai 46-iose ir 19-oje matavimo priemonės buvo be metrologinės patikros, todėl jos negalėjo būti naudojamos gaminant bei laikant vaistus.

Patikrintos 259 taksi paslaugas teikiančios įmonės, 67-iose taksometrai buvo naudojami be metrologinės patikros, pažeistos apsauginės metrologinės patikros plombos arba lipdukai, o tai negarantuoja, kad taksometrų rodmenys teisingi.

LMI nuolat tikrina naftos produktų bei suskystintų dujų degalines, dėl kurių veiklos gauna daug vartotojų skundų. Inspektorių nustatomi pažeidimai: faktinės degalų kolonėlių santykinės paklaidos viršija leistinas, matavimo priemonės naudojamos pasibaigus patikros laikui. Per pastaruosius dvejus metus pažeidimų nustatoma vidutiniškai 15 proc. patikrintų degalinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikrintos mėsos, grūdų perdirbimo įmonės, antrinių žaliavų supirkimo punktai ir kt. Iš patikrintų 46 mėsos perdirbimo įmonių 18-oje, iš 73 grūdų perdirbimo įmonių 26-iose nustatyta pažeidimų. Be pirma nurodytų, tikrinta buvo parduotuvėse, turgavietėse ir kituose objektuose.

LMI vykdė ir prekių kiekio kontrolę pas gamintojus, fasuotojus ir prekybos įmonėse, tikrindama, ar produkto kiekis, nurodytas ant fasuotės, atitinka joje esantį kiekį. Atlikti 945 tokie patikrinimai, nustatyta 46,2 proc. pažeidimų (2007 m. – 40,4 proc.).

REKLAMA

Didelį pažeidimų skaičių, ypač fasuotų maisto produktų srityje lemia tai, kad esant laisvam prekių judėjimui Lietuvos gamintojai ir fasuotojai iki šiol nepakankamą dėmesį skiria savo gaminamos produkcijos atitikties įvertinimui, neatlieka jos bandymų, nediegia kokybės kontrolės sistemų, kadangi šios procedūros yra mokamos. Nuo šių metų balandžio 11dienos Lietuvoje įsigalios Europos Bendrijos direktyvos 2007/45/EB nuostatos, kurios nustato reikalavimus visų fasuotų prekių vardiniams kiekiams, todėl pažeidimų šioje srityje turėtų mažėti.

REKLAMA

LMI viršininkas Algirdas Skripėta pažymi, kad LMI ne tik tikrina ir baudžia. „Inspekcija vykdo ir prevencinį darbą bendradarbiaudama su verslo informacijos centrais visoje respublikoje, kur į susitikimus kviečiami verslininkai susipažinti su teisinės metrologijos reikalavimais ar išsiaiškinti kylančius klausimus jų versle. Raginu verslininkus aktyviau domėtis reikalavimais, taikomais matavimo priemonėms, fasuotoms prekėms, ir kreiptis į Inspekciją informacijos. Pastebėta, kad verslininkai, dalyvaujantys susitikimuose, daro žymiai mažiau pažeidimų, stengiasi greičiau pašalinti trūkumus, nelaukdami inspektorių vizito“, – sakė A.Skripėta.

Vis aktyvesni stebėdami fasuotų prekių rinką tampa vartotojai. Pagal jų gautus pranešimus buvo nustatyta nemažai pažeidimų. Įvertinusi vartotojų pranešimus, LMI koreguoja savo veiklos planus ir tikrina atitinkamas sritis, kuriose galima pažeidimų tikimybė. 2008 m. Inspekcija gavo ir išnagrinėjo 117 vartotojų skundų. Didžioji jų dalis (59 proc.) pasitvirtino – nustatyta pažeidimų, apginti vartotojai nuo neteisingų matavimų padarinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų