REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinio kraujo centro (NKC) vadovai vėl pravirko: sostinės ligoninės pritrūko trijų grupių kraujo. Tačiau nei sveikatos priežiūros sistemoje dirbantys valdininkai bei politikai, nei pats centras nesuinteresuoti ieškoti donorų, - praneša dienraštis „Vakaro žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Savaitgaliais nedirba

NKC paskelbė, kad šiuo metu Lietuvos ligoninėse, ypač Vilniuje, mirtinai trūksta trijų grupių kraujo. Esą jo atsargos ėmė sparčiai mažėti nuo Naujųjų metų, dėl to sostinės ligoninėse

 teko atidėti planines operacijas.

REKLAMA

Regis, problemą būtų galima lengvai išspręsti, jei kas nors tuo būtų suinteresuotas. Tačiau nei sveikatos priežiūros sistemoje dirbantiems valdininkams, nei politikams tai visiškai nerūpi.

Net ir žmonės, labai norintys duoti savo kraujo, tam paprasčiausiai neturėtų galimybių, nes visų trijų Klaipėdoje, Vilniuje ir Panevėžyje dirbančių NKC darbo grafikai sutampa su dirbančių žmonių grafikais. Visur darbo pradžia - 8 valanda, o savaitgaliais NKC nedirba. Tiesa, pavyzdžiui, Vilniuje keturias dienas NKC dirba iki 19 val., Klaipėdoje tokiu grafiku dirbama dvi dienas. Kitomis dienomis durys užrakinamos jau 15 val. Panevėžyje dirbama tik iki 14 val., tik pirmadieniais durys ten atviros iki 19 val.



Nepatogi vieta

REKLAMA
REKLAMA

Nekeista, kad daugiausia problemų turi Vilniaus ligoninės. Vilniaus NKC stovi beveik miesto pakraštyje, Žolyno gatvėje. NKC darbo metu iki ten nevažiuoja joks viešasis transportas, todėl po darbo mašinų neturintys piliečiai paprasčiausiai nespėtų duoti kraujo. Gal būtų paprasčiau valstybines institucijas, tokias kaip Sveikatos apsaugos ministerija, iškelti iš miesto centro, ten įrengiant NKC?

„Pasvajoti galima, bet tik tiek. Tačiau vargu ar tai išspręstų problemą. Pavyzdžiui, kartą per mėnesį kraują galima duoti Centro poliklinikoje, tačiau norinčiųjų labai mažai atsiranda. O informacija apie tai - ir poliklinikoje kabo, ir mūsų tinklalapyje“, - dėstė NKC direktorius Vytenis Kalibatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, NKC dirba gerai - neužsidaro vien tik savo pastatuose, važinėja po rajonų darbovietes ir renka donorus. „Darbo laikas irgi nieko nelemia. Bandėme dirbti šeštadieniais, tai sulaukdavome vos kelių donorų. Bet vis tiek ir šią vasarą bandysime dirbti šeštadieniais“, - sakė V.Kalibatas.

Būtina keistis

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotoja Dangutė Mikutienė sakė apie tai daug kalbėjusi, tačiau naudos - jokios. „Kategoriškai - jie privalo pakeisti laiką, kad būtų patogu žmonėms. Komitetas ne kartą to prašė. Negerai, kad patys centrai yra nepatogiose vietose, nors jie teigia vykdantys „išvažiuojamąsias“ akcijas“, - kritikavo parlamentarė.

REKLAMA

Ji tvirtino, kad su kraujo centru tik kalbėtasi, nors konkrečių teisės aktų iki šiol nėra pasiūliusi. „Dabar ligonių artimieji priversti dažniausiai patys ieškoti tam tikros grupės kraujo. Aš dar kartą šį klausimą iškelsiu komitete“, - vėl pažadėjo D.Mikutienė.

Kur planas B?

Psichoanalikas Raimundas Alekna konstatavo, jog Lietuvoje daugelis įstaigų gyvena pagal pralaimėtojo scenarijų. „Žmonės, gyvenantys pagal nelaimėtojo scenarijų, dėl savo nesėkmių paprastai kaltina kitus. Jie turėtų atsižvelgti į tai, kad Lietuvoje visi žmonės užsiėmę. Bet lengviau - kaltinti kitus“, - paaiškino R.Alekna.

Anot jo, teigiamų rezultatų trūksta, nes kaltintojų grandinė velkasi uždaru ratu. „Įstaiga kaltina pacientus, pacientai - gydymo įstaigas. Kraujo centrai patys kraujo nepasigamins. Bet jie turi organizuoti darbą, kad būtų rezultatai. Jei jų nėra, pagal laimėtojo scenarijų reikia ieškoti plano B“, - kalbėjo psichoanalitikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų