REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltarusiai susiskaldę, o politiškai sąmoningi baltarusiai gyvena savo informaciniuose burbuluose ir nenori žinoti to, kas vyksta aplink. Tai yra pagrindinė išvada, kurią padarė Baltarusijos Laisvosios Europos radijo atstovai, įvertinę internetinę baltarusių apklausą, kurią atliko „Chatham House“, rašo Jamestown Foundation analitikai.

Baltarusiai susiskaldę, o politiškai sąmoningi baltarusiai gyvena savo informaciniuose burbuluose ir nenori žinoti to, kas vyksta aplink. Tai yra pagrindinė išvada, kurią padarė Baltarusijos Laisvosios Europos radijo atstovai, įvertinę internetinę baltarusių apklausą, kurią atliko „Chatham House“, rašo Jamestown Foundation analitikai.

REKLAMA

Komentuodamas naujus vizų apribojimus, kuriuos sausio 17 d. įvedė JAV Valstybės departamentas dar 25 Baltarusijos pareigūnams, Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos sekretorius spaudai Dmitrijus Glazas apgailestavo, kad „visiškai nėra daugiau ar mažiau padorių Baltarusijos žinovų JAV Valstybės departamente, kuris galėtų informuoti savo vadovybę apie realią situaciją mūsų šalyje ir apie tai, kaip baltarusiai gyvena ir ką jie remia“.

Savo ruožtu Vadimas Mozheiko, opoziciškai nusiteikęs analitikas emigracijoje, padaręs lyginamąją analizę, ką kai kurie pagrindiniai Vakarų laikraščiai rašė apie Baltarusiją 2020 m. ir ką jie rašo dabar. Padarė išvadą, kad „dėmesys pasikeitė“ ir kad „Vakarų laikraščių puslapiuose beveik nesigirdi paprastų baltarusių balsų“. 

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, D. Glazas mano, kad jei tie balsai būtų išgirsti, jie didžiąja dalimi palaikytų Baltarusijos valdžios institucijas. Jis netgi remiasi Tarptautinio respublikonų instituto apklausa, kuri, kaip pranešama, patvirtina šią prielaidą.

REKLAMA

Priešingai, V. Mozheiko prielaida yra ta, kad „paprasti baltarusiai“ daugiausiai yra opozicijos pusėje. Tačiau abu šie spėjimai yra visiškai klaidingi. „Chatham House“ 2022 m. lapkričio mėn. atlikta apklausa parodė, kad 62 procentai baltarusių palaiko savo vyriausybę. Ši apklausa atskleidė, kad nors daugiau baltarusių jaučia empatiją Ukrainos piliečiams nei rusams (atitinkamai 35 ir 20 proc.), daug daugiau baltarusių palaiko integraciją su Rusija nei su Europos Sąjunga – atitinkamai 38 ir 18 proc.

Be to, 25 procentai pritartų integracijai su abiem, kad ir kaip tai atrodytų nerealu. Atkreipkite dėmesį, kad dėl savo pobūdžio internetinės apklausos, kuriose drąsiau veikia opozicija, gana dažnai baigiasi imtimi, kuriuose yra daugiau opoziciškai nusiteikusių respondentų. Baltarusijos atveju tai gali reikšti, kad tikrasis „pasislinkimas“ į Rusiją yra stipresnis, nei rodo „Chatham House“ apklausa.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, kodėl baltarusiai linksta į Rusiją? Tai buvo vienas iš klausimų, į kurį Artiomas Šraibmanas iš „Carnegie Endowment for International Peace“ instituto atsakė paskutinėje klausimų ir atsakymų sesijoje svetainėje Zerkalo.io.

Pasak žiniasklaidos, Šraibmanas yra vienas iš nedaugelio Baltarusijos stebėtojų, kurie nepaiso skirtingų informacinių burbulų ir neslepia savo politinių pageidavimų. Minėtas klausimas yra savotiškas ta prasme, kad jį užduotų retas Baltarusijoje gyvenantis baltarusis, nes žmonės dažniausiai neužduoda klausimų, į kuriuos jau žino atsakymus.

„Geras baltarusių požiūris į Rusiją, – aiškino Šraibmanas, – kyla ne iš ekonomikos ar propagandos, o iš gilesnio vienybės ir bendruomeniškumo jausmo. Remdamasis kai kuriais gana patikimais iki 2020 m. atliktais tyrimais, Shraibmanas pastebėjo, kad nors „proeuropietiški baltarusiai renkasi Europą remdamiesi racionaliais sumetimais, tokiais kaip aukštesnis pragyvenimo lygis, išsilavinimas, sveikatos apsauga ir teisinė valstybė Europos Sąjungoje“, baltarusiai, kurie pasirenka Rusiją, savo pasirinkimą aiškina labiau metafiziniais argumentais, kaip „tai mūsų broliai“ ir „mes tokie patys“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsakymas į klausimą, ar baltarusiai ir rusai yra viena, ir ta pati tauta, skaldo Baltarusijos visuomenę. Shraibmanas buvo mažiau įtikinamas aiškindamas, kodėl Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos valdžia yra labiau autoritarinė nei totalitarinė. Jo nuomone, pastaroji neįmanoma be dominuojančios ideologijos, kurios Minskas neturi.

Tačiau jis taip pat mini ir tai:  „pavyzdžius, kai pareigūnų vaikai staiga būna sulaikomi už dalyvavimą protestuose. Tai yra, jie net negali užauginti savo vaikų, kurie sektų ta pačia, kaip jų ideologine kryptimi – jau nekalbant apie visą visuomenę“.

Todėl, ar oficialusis Minskas vis dėlto turi ideologiją? Galima teigti, kad taip ir kad ta ideologija gali būti neoficialiai apibrėžta kaip posovietinis „vakarų rusizmo“ įsikūnijimas. Tai XIX amžiaus minties mokykla, kilusi iš etninio baltarusio Michailo Kojalovičiaus (1828–1891), kuris manė, kad nors Baltarusijos specifika yra tikra, ją galima atpažinti tik rusų pasaulio ribose.

REKLAMA

Jei tai yra didelės visuomenės, kuriai vadovauja Lukašenka, kultūrinė esmė, gali būti prasminga jį kritikuoti ramiau, darant prielaidą, kad jo tikras ar tariamas noras ginti Baltarusijos nepriklausomybę gali viršyti kai kurių jo bendrapiliečių norą ją ginti

Atrodo, kad taip galvoja ir Ukrainos vyriausybė. Galbūt Kijevas taip pat primena, kad nuo 2014 m. ir iki Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios 2022 m. vasario mėn. Lukašenka buvo vienas populiariausių užsienio lyderių Ukrainoje.

Tiesą sakant, neseniai vyko įnirtingos diskusijos dėl tariamo Ukrainos prašymo Europos Sąjungai neįtraukti Baltarusijos į devintąjį sankcijų paketą. Apie šį prašymą pranešė Laisvosios Europos radijo vadovas Rikard Jozwiak.

REKLAMA

Ir nors Ukrainos užsienio reikalų ministerija oficialiai paneigė šį pranešimą, tiek Šhraibmanas, tiek Laisvosios Europos radijo atstovai pritaria Jozwiako versijai. Priešingu atveju būtų sunku paaiškinti, kodėl, sėdėdamas priešais Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą, Lukašenka užsimanė pasakyti, kad „kas mane maloniai stebina, kad Ukraina vis dar atsilaiko. Tai netaikoma provokacijoms prieš Baltarusiją, nors mūsų Vakarų kaimynai tai aktyviai stumia“. 

Jei šis samprotavimas yra teisingas, būtų pagunda daryti išvadą, kad, nepaisant Rusijos spaudimo, ir  Baltarusija nėra visiškai po Maskvos nykščiu?

Gal geriau parašykite straipsni apie "Lietuva po Amerikos nykščiu" arba "kaip Lietuva neoficialiai tapo dar viena Amerikos valstija" butu įdomiau paskaityt
pahmela padarei?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų