REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip vienodai eismo taisyklių privalo laikytis ir „Žigulių“, ir “Mercedes“ vairuotojai, taip asmeninius finansus valdyti turi ir mažas, ir labai dideles pajamas gaunantys žmonės.

REKLAMA
REKLAMA

Taupyti ir kaupti

„Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje Odeta Bložienė apie asmeninių finansų tvarkymą bei valdymą, finansinę vaikų edukaciją kalbėjo Kelmės suaugusiųjų mokymo centre susirinkusiems rajono ekonomikos mokytojams.

REKLAMA

Pasak O. Bložienės, per pastaruosius pora metų visų galvos išūžtos nuo taupymo.

Taupome todėl, kad tą žingsnį galime žengti greičiausiai ir paprasčiausiai, kai sumažėja pajamos arba netenkame darbo. Pirmiausia taupome stengdamiesi reikalingų daiktų, produktų įsigyti pigiau.

„Bet taupymas nėra vienintelė asmeninių finansų valdymo sritis“, — pabrėžė O. Bložienė. Dar galime skolintis, draustis ir investuoti.

Specialistė patarė ne tik taupyti, bet ir kaupti pinigus. Pirmiausia reiktų sukaupti pinigų „juodai“ dienai, kuri gali ateiti susirgus, netekus darbo ir panašiai. Patartina turėti sukaupus 3 — 6 mėnesių darbo užmokesčio dydžio sumą. Ne pro šalį apsidrausti nuo nelaimingų atsitikimų, kaupti pinigus ateičiai — vaikams ir savo senatvei. Pasitarus su specialistais, nedideles suma pravartu investuoti. O. Bložienė patarė kiekvieną mėnesį pagal galimybes pinigų atidėti.

REKLAMA
REKLAMA

Reikia priminti, kad namų ūkio finansai yra nors ir nedidelė, tačiau visos ekonomikos dalis.

Trūksta ilgamečių įgūdžių

Pirmiausia mes susiduriame su asmeninių finansų tvarkymo įgūdžių, tradicijų stoka. Todėl nežinome, kaip elgtis, sumažėjus pajamoms arba netekus darbo. Bėda ir ta, kad žmonės neturi tikslų gyvenime, dažniausiai gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo.

„Kaip mes šiuos iššūkius galime įveikti? Padės biudžetas ir finansinis planavimas. Biudžetas reikalingas tam, kad atspindėtų pinigų srautus (pajamas, išlaidas bei pasiskirstymą), padėtų stebėti atskiras problemines sritis, valdyti rizikingas situacijas ir siekti savo finansinių tikslų. Finansinis planavimas leidžia atskirti pajamas nuo norų, sudaryti išlaidų prioritetus. Nepamirškime, kad mūsų norai ir poreikiai yra neriboti, tačiau pajamos, deja“, — sakė O. Bložienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labai svarbus yra finansų valdymas dviese. Tada reikia orientuotis į bendrus tikslus, būti partneriais, nusistatyti taisykles ir atsakomybę.

Jei norės apvogti, tai ir apvogs

Dažniausia asmeninių finansų valdymo klaida O. Bložienė pavadino sukauptų pinigų laikymą namuose.

Prie kitų klaidų O. Bložienė priskyrė neplanavimą, neryžtingumą, kantrybės stoką, nesidomėjimą.

„Kurie nori kažką pasiekti, tai ir pasiekia. Nenorinčiojo niekas neprivers. Kaip ten bebūtų, visada atminkite, kad ekspertai tik pataria, o pinigus valdote jūs patys“, — akcentavo Asmeninių finansų instituto direktorė.

REKLAMA

Vaikams reikia padėti suprasti

Pasak O. Bložienės, labai svarbi yra finansinė vaikų edukacija.

„Jūsų atžalos taip pat turi suprasti, kad negali turėti visko, ko tik įsigeidžia. Reikia tinkamai paaiškinti vaikams pasikeitusią finansinę situaciją, didinti jų finansinę atsakomybę, pavyzdžiui, leisti patiems nusipirkti mokyklinių priemonių, kitų reikalingų daiktų prieš rugsėjo pirmąją. Tada ir pinigų vertė jiems paaiškės praktiškai“, — sakė O. Bložienė.

Kartu su Švietimo ir mokslo ministerija institutas parengė šešias pamokas apie asmeninių finansų tvarkymą, nes apklausus moksleivius paaiškėjo, jog tik 37 procentai jų moka elgtis su pinigais, o praktinių įgūdžių trūksta beveik visiems.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų