REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaltinimai dokumentų suklastojimu bei piktnaudžiavimu – ne kliūtis dirbti valstybės tarnyboje. Tokios nuomonės, panašu, laikosi Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pakrančių rinktinės vadovas, kurio pavaldinei Zoknių užkardos Sargybos būrio specialistei 41-erių metų Rasai Matulienei inkriminuojami du nusikaltimai. Į baudžiamoje byloje R. Matulienės bendrininku, įvardijamam Ričardui Raliui pareikštus analogiškus įtarimus Advokatų taryba taip tolerantiškai nepasižiūrėjo. Kai R. Matulienė ir toliau darbuojasi VSAT, advokatas R. Ralys su advokato mantija atsisveikino.

REKLAMA
REKLAMA

Advokatas ir tyrėja įvardijami bendrininkais

Informaciją apie R. Raliui ir R. Matulienei inkriminuojamus nusikaltimus „Šiaulių naujienoms“ patvirtino Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene Vytautas Jončas.

REKLAMA

Yra duomenų, kad tyrėjos pareigas ėjusi R. Matulienė praėjusių metų rugpjūčio 20–ąją per įtariamųjų akistatą VSAT Šiaulių rinktinės patalpose, esančiose Šiauliuose, Pročiūnų gatvėje galėjo suklastoti dokumentą. Antrinę teisinę pagalbą tuo metu Šiauliuose teikęs R. Ralys baudžiamojoje byloje įvardijamas kaip R. Matulienės bendrininkas. Yra duomenų, kad žalą galėjo patirti ir valstybė.

Buvusi tyrėja kaltinimų nekomentuoja

Po to, kai buvo likviduota Lietuvos ir Latvijos valstybės sieną kontroliavusi VSAT Šiaulių rinktinė, ir pasienio ruožas atiduotas kitoms rinktinėms, Šiaulių pareigūnams pasiūlyta saugoti išorines valstybės sienas. R. Matulienė po Šiaulių rinktinės likvidavimo naujai įsteigtoje VSAT Pakrančių rinktinės Zoknių užkardoje pradėjo eiti Sargybos būrio specialistės pareigas. Buvusi tyrėja paklausta apie jai inkriminuojamus nusikaltimus išsisukinėjo nuo tiesių atsakymų.

REKLAMA
REKLAMA

„Nematau nei jūsų pažymėjimo, nei jūsų pačios, nežinau, nei kas jūs ir taip toliau“, – į konkrečius klausimus atsakinėjo R. Matulienė. Kai žurnalistė pasiūlė atvažiuoti į VSAT Pakrančių rinktinės Zoknių užkardos patalpas, R. Matulienė puolė atkalbinėti.

„Nemanau, kad norėčiau kažką apie tai kalbėti todėl, kad ir pati dar gerai nežinau eigos, rezultatų“, – apie jai pareikštus kaltinimus kalbėjo R. Matulienė. Kaip šioje baudžiamojoje byloje su ja susijęs R. Ralys, ji nesiteikė atsakyti.

Po pareikštų įtarimų – nebeleista advokatauti

Kaip pareikštus kaltinimus dokumentų klastojimu bei piktnaudžiavimu tarnyba vertina pats R. Ralys, nepavyko sužinoti. Skambinome jam mobiliojo ryšio telefonu, kurio numeris skelbiamas interneto svetainėje, bet surinkus numerį, paaiškėjo, kad jis yra užblokuotas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojos Liudvikos Meškauskaitės, R. Ralys iš advokatų sąrašų išbrauktas šių metų kovo 31-ąją. Sprendimas motyvuotas R. Raliui pareikštais įtarimais.

„Išbraukimo pagrindas – susidariusios aplinkybės. Tas pagrindas yra pareikšti įtarimai dėl nusikalstamos veikos“, – teigė Advokatų tarybos pirmininko pavaduotoja. Anot jos, R. Raliui advokatauti gali būti leista tuo atveju, kai teismas jį išteisintų.

Šiaulių valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos direktorius Tadas Baltuška teigė, kad apie R. Raliui pareikštus įtarimus jo vadovaujamą tarnybą informavo Advokatų taryba. „Automatiškai atsiranda pagrindas su juo nutraukti sutartį, kadangi jis kaip advokatas negali teikti savo paslaugų“, – „Šiaulių naujienoms“ sakė T. Baltuška. Panašių atvejų jis neįstengė prisiminti.

REKLAMA

„Mano vadovavimo praktikoje pirmas atvejis, kai su mumis sutartį turintis advokatas išbraukiamas iš advokatų sąrašo. Advokato veiklos jis dabar vykdyti negali“, – teigė T. Baltuška.

Vadovybė žinojo

Kodėl dviem nusikaltimais kaltinamam R. Raliui nebeleista advokatauti, o R. Matulienė perkelta į kitas pareigas? Paaiškėjo, kad taip nutiko ne dėl, jog VSAT Pakrančių rinktinės vadovybė apie pavaldinės veiksmus būtų nieko nežinojusi.

„Vadovybė apie tai (apie R. Matulienei pareikštus įtarimus, – aut. past.) buvo informuota. Kai ji dirbo tyrėja, tai tuo metu buvo Šiaulių rinktinė. Ką tuometinė vadovybė darė ir kokią būtinybę matė daryti, tai mes to komentuoti tikrai negalime. Kiek mums žinoma, prokuratūra nesikreipė dėl nušalinimo“, – teigė Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktinės ryšių su visuomene specialistė Vesta Flick.

REKLAMA

Dabartiniai R. Matulienės vadovai savo pavaldinės veiksmų dar nelinkę vertinti. „Laukiame teismo sprendimo. O jau tada ir bus vertinimas“, – R. Matulienės vadovų poziciją išreiškė V. Flick.

Kodėl praėjusiais metais dar veikusios VSAT Šiaulių rinktinės vadas Vytautas Dabulskis nepriėmė sprendimo R. Matulienę nušalinti nuo pareigų, nepavyko sužinoti. Buvęs R. Matulienės viršininkas, šiuo metu einantis VSAT Pagėgių rinktinės vado pavaduotojo pareigas, atostogauja.

Prokuroras įtariamųjų neprašė nušalinti

Ikiteisminiam tyrimui baudžiamoje byloje vadovavo Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Egidijus Jurgelis. Kad tiriant bylą jis turėjo teisę prašyti VSAT Pakrančių rinktinės vadovybę dokumentų klastojimu ir piktnaudžiavimu įtariamą R. Matulienę laikinai nušalinti nuo pareigų, redakcijai pripažino Šiaulių apygardos prokuratūros atstovas spaudai Martynas Povilaitis. Paklaustas, kodėl prokuroras E. Jurgelis to nepadarė, prokuratūros atstovas tiksliai atsakyti negalėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gal nebuvo pagrindo“, – svarstė Šiaulių apygardos prokuratūros atstovas spaudai Martynas Povilaitis, teigdamas, kad prokuroras E. Jurgelis ir dėl R. Ralio išbraukimo iš advokatų sąrašų niekur nesikreipė.

Įprastai baudžiamas bylas tiriantis prokurorai įtariamuosius ar kaltinamuosius nuo jų einamų pareigų prašo nušalinti, kai įžvelgia, jog jie ir toliau gali daryti nusikaltimus. Taip išeitų, kad kaltinamąjį aktą surašęs E. Jurgelis R. Matulienės ir R. Ralio veiksmuose to neįžvelgė.

Grėstų grotos?

Kaltinamiems R. Matulienei ir R. Raliui gali grėsti nelaisvė. Baudžiamajame kodekse už dokumento suklastojimą ar jo panaudojimą numatoma bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų. Už piktnaudžiavimą tarnyba valstybės tarnautojams ar jiems prilygintiems asmenims ar savo įgaliojimų viršijimą, kai žalą patiria ir valstybė – griežtesnė bausmė: Baudžiamajame kodekse numatomas atsisveikinimas su savo pareigomis arba bauda, arba areštas arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.

REKLAMA

Anot V. Jončo, baudžiamąją bylą, kurioje R. Ralys ir R. Matulienė kaltinami dokumentų suklastojimu bei piktnaudžiavimu, nagrinės Šiaulių miesto apylinkės teismas. Byla paskirta nagrinėti šio teismo teisėjui Aleksandrui Prygunkovui. Pirmasis teismo posėdis turėtų įvykti artimiausią savaitę.

Asta VOLKOVAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų