REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Studijuojant, dirbant ar turint prekybinių santykių užsienio šalyje susiduriama su klausimu, kaip vyksta finansiniai procesai. Jei tenka užsienyje atlikti  bankines operacijas, reikia apmąstyti ir įvertinti, kaip tai daryti yra geriausia ir patogiausia. Į klausimus apie finansinių procesų valdymą užsienyje atsako  Algirdas Bogdevičius, „Danske“ banko Lėšų valdymo skyriaus vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip vyksta sąskaitos užsienyje atidarymo procedūra?

Sąskaitos užsienyje atidarymo tvarką nustato pats užsienio bankas. Paprastai sąskaitos užsienyje atidarymo procesas susideda iš kelių etapų. Visų pirma, reikia bankui pateikti notaro patvirtintus savo kaip fizinio ar juridinio asmens dokumentų vertimus į anglų ar tos šalies kalbą. Tuomet bankas pateikia dokumentus, kuriuos reikia užpildyti, ir nusprendžia, ar sąskaitą atidaryti. Priėmę teigiamą sprendimą klientui pateikia sąskaitos atidarymo, el. bankininkystės ir kitas sutartis, kurias pasirašius ir pervedus sąskaitos atidarymo komisiniams mokesčiams reikalingas lėšas, sąskaita aktyvuojama.

REKLAMA

Ar reikia apie sąskaitą užsienyje informuoti kokias nors institucijas?

Visais atvejais atidarius ar uždarius sąskaitą užsienyje būtina informuoti Valstybės Mokesčių inspekciją. Fiziniai asmenys tai turi padaryti metams pasibaigus iki kalendorinių metų, einančių po ataskaitinio laikotarpio, gegužės 1 d., o juridiniai - per penkias darbo dienas.

Į ką būtina atkreipti dėmesį prieš atidarant sąskaitą užsienyje?

Būtina atkreipti dėmesį į bankinių įkainių skirtumus. Pavyzdžiui, Šiaurės ir Vakarų Europoje mokėjimų kainos nėra didelės, tačiau sąskaitos ir el. bankininkystės sistemos aptarnavimas gali pareikalauti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų per metus.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat svarbu žinoti, kiek kainuoja nuotolinio sąskaitos atidarymo paslaugos. Tiesa, tai yra labai patogu, nes nereikia keliauti į užsienį - su banko darbuotoju galima bendrauti ir pateikti dokumentus lietuvių kalba. Vis dėlto verta žinoti, jog dažniausiai ši paslauga kainuoja kelis šimtus litų.

Kokias išlaidas numatyti skaičiuojant sąskaitos užsienyje atidarymo kaštus?

Svarbu įvertinti užsienio banko mokestį už sąskaitos atidarymą ir el. bankininkystės sistemos aktyvavimą, slaptažodžius, generatorius, korteles ir kitus mokesčius. Be to, patartina nepamiršti ir išlaidų vertimui, kurios gali sudaryti iki kelių tūkstančių litų - vertimus dažniausiai reikia patvirtinti notariškai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu žinoti, kad užsienio šalyje neturint nuolatinio gyventojo statuso ar neįsigijus  įmonės filialo jums bus taikomi nerezidentams skirti įkainiai, kurie yra kiek didesni nei tie, kurie taikomi vietiniams gyventojams.

Nepamirškite pasidomėti užsienio šalies mokesčių administratoriumi bei kitų institucijų reikalavimais. Pavyzdžiui, Rusijoje, norėdami atsidaryti sąskaitą, pirmiausia privalėsite užsiregistruoti teritorinėje mokesčių inspekcijoje pagal banko registracijos adresą.

Ar yra kokių nors papildomų sąlygų atidarant sąskaitą užsienyje?

Norint užsienyje atidaryti sąskaitą reikia turėti rimtą priežastį. Fiziniai asmenys gali tai padaryti jei studijuoja, turi darbinių santykių ar užsiima individualia veikla. Juridiniai - jei turi verslo ryšių, pagrįstų ekonominiais paskaičiavimais. Pavyzdžiui, jei atliekama iki 10 tarptautinių mokėjimų per mėnesį, sąskaitos užsienyje atidaryti tikrai neverta.

REKLAMA

Svarbu paminėti, kad nuotolines sąskaitų užsienyje atidarymo paslaugas bankai dažniausiai teikia tik savo seniems ir patikimiems klientams. Dėl šios priežasties pirmiausia patartina kreiptis į banką, kuriame atliekate savo kasdienes bankines operacijas. Be to, pasidomėkite, ar šalyje, kurioje norite atsidaryti sąskaitą, neveikia Lietuvoje filialą ar partnerį turintis bankas. Jei veikia - pirmiausia rekomenduojama kreiptis į jį.

Kaip stebėti sąskaitą užsienyje?

Dažniausiai užsienio bankų el. bankininkystės sistema yra parengta šalies vietine ir anglų kalbomis. Todėl mokant anglų kalbą neturėtų kilti sunkumų stebint savo bankines procedūras.

REKLAMA

Svarbu iš anksto išsiaiškinti, kas atsitiktų ir kaip reikėtų elgtis pamiršus slaptažodžius ar užblokavus el. bankininkystės sistemą. Įmanoma, kad atsidūrus tokioje situacijoje prireiks vykti į užsienio šalį ar laukti keletą savaičių, kol bus suteiktas naujas slaptažodis.

Tiesa, jei šalyje veikia filialą Lietuvoje turintis bankas, yra galimybė, jog užsienio sąskaitas galėsite valdyti lietuviškoje el. bankininkystės sistemoje. Renkantis banką svarbu įvertinti šį aspektą, nes jis ypatingai palengvina bankinių procesų valdymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuo naudinga turėti sąskaitą užsienyje?

Sąskaita užsienyje yra ypač naudinga juridiniams asmenims. Tarptautiniai mokėjimai, kuriais dažniausiai atsiskaito eksportuojančios įmonės, paprastai kainuoja brangiau ir keliauja ilgiau nei vietiniai atsiskaitymai.

Jei eksportuojanti įmonė turi sąskaitą užsienio šalyje, ji gali pagerinti konkurencingumą, klientams siūlydama pigesnį lėšų pervedimo būdą bei atsiskaitymus vietine valiuta. Tai gali nulemti įmonės kliento pasirinkimą.

Taip pat pasitaiko atvejų, kai smulkesni klientai delsia atsiskaityti laiku ir apmoka iš karto kelias sąskaitas. Tai dažnai lemia sąlyginai brangūs tarptautiniai mokėjimai. Pavyzdžiui, klientas turi apmokėti sąskaitas per 5 darbo dienas po prekių gavimo. Dėl tarptautinių mokėjimų kainos ir keliavimo laiko klientai visas tą mėnesį gautas sąskaitas apmoka paskutinę mėnesio dieną, o pervedimai vėluoja dėl to, kad lėšos keliauja nuo 1 iki 3 dienų. Jei toks klientas turėtų galimybę vietoj tarptautinio mokėjimo rinktis vietinį, būtų įmanoma atlikti mokėjimus taip, kaip numatyta sutartyje ir laiku gauti pinigus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų