REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po švenčių kažkur išnyko energija? Ar girdėjote apie “ponaujametinį sindromą”? Iš pradžių triukšmas, žmonės, “rūpesčiai” teikia mums malonumą: mes “šventiškai” susijaudinę. Mums malonu, kada daug žmonių, kada juokaujama. Bet tam tikru momentu mes staiga galime pajusti, kad esame išsisėmę.

REKLAMA
REKLAMA

Tada mūsų nuotaika ryškiai pablogėja. Kaip nekeista, poilsis irgi gali nualinti. Ypač jei jis neteisingas. Tai susiję su mūsų psichikos ypatumais. Ji pavargsta nuo triukšmo, nuo didelio kiekio žmonių, emocijų (tame tarpe teigiamų!). Viskam turi būti saikas: bet kaip tik per šventes saiką surasti sunku.

REKLAMA

Salomėja N. rašo: „Taip laukiau Naujųjų, atrodė, kad su jais prasidės naujas gyvenimas. Tačiau jau pirmosiomis dienomis susipykau su vyru, dėl smulkmenų. Nekalbam štai jau trečia diena. Darbe vienos problemos, bijau jo netekti. Kaip tyčia, sugedo automatinė skalbimo mašina, skalbiu rankomis, nes Kalėdų išvakarėse įsigijome naują šaldytuvą, ir pinigų nėra. Negaliu įeiti į vėžes! Gal būt dėl to, kad šventės užsitęsė visą savaitę? Vyras irgi kažkoks pats nesavas, suirzęs dėl nežinia ko. Ant visų rėkia iš pat ryto. Net vaikai pasidarė kaprizingi, kažko nuolat reikalauja. Pavargau! Nesuprantu, juk ilsėjausi, neblogai sutikome Kalėdas kaime pas vyro tėvus, o Naujuosius pas draugus Kaune. Buvo tarsi linksma. O dabar labai liūdna, viskas atrodo pilka, taip kasdieniška...

REKLAMA
REKLAMA

Nėra tokio jausmo, kurį patirdavau būdama dvidešimties, kada visas sausis buvo tikra šventė, viskas atrodė naujai, buvau pilna vilčių, energijos. Dabar vilčių nebeliko, nematau nieko šviesaus ateityje, kažkur išnyko energija. Kiekvieną vakarą, kada visi gulasi miegoti, sėdžiu virtuvėje ir verkiu. Labai kažkodėl liūdna. O paskui rytą kaip sulaužyta, nerandu sau vietos. Bijau, kad man nebūtų depresija, todėl prašau patarimo. Ką daryti, kad įeičiau į normalų ritmą? Kaip sugrąžinti jaunystę?!“ Ir nuo švenčių galima pavargti! Stalas nukrautas neplautais indais, sujauktas butas, svečiai išsiskirstė po namus...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geriau iš anksto nusiteikti tokiam vaizdeliui. Bet kokia šventė baigiasi, ir tas sukelia liūdesį. Pamėginkite į tai pažiūrėti kaip į neišvengiamybę, filosofiškai („ką padarysi, toks gyvenimas”). Nedarykite problemos, kaip Salomėja. Net jei verkiate viena virtuvėje, to irgi nereikia bijoti. Taip silpna moteriška psichika atsipalaiduoja (kreiptis į gydytoją reikia, jei verksminga nuotaika trunka dvi savaites ir ilgiau!). Pagrindine ašarų priežastimi dažniausiai yra ne depresija, o nuovargis. Bet iš kur nuovargis? Nejau nesiilsėjote ištisą savaitę? Nejau galima pavargti nuo Kalėdų, Naujųjų metų?

REKLAMA

Galima, ir dar kaip! Nuo ko tas priklauso? Pirmiausia – nuo nervų sistemos tipo: silpnos nervų sistemos žmonės pavargsta greičiau, negu stiprios. Geriausias metodas sužinoti, kokia jūsų nervų sistema, - stebėti save. Ar galite išbūti visą dieną triukšmingoje kompanijoje ir neišsekti? Tada jūsų “stiprūs nervai”. Pavargstate jau po valandos? Tada, veikiausiai, jūsų nervų sistema ne pati stipriausia. Atitinkamai galite kontroliuoti savo nuotaiką: pakilti anksčiau iš užstalės, pasikviesti mažiau žmonių, laiku išeiti pakvėpuoti grynu oru. Nevaikščioti į svečius kasdien (ir kasdien nesikviesti pas save svečių!).

REKLAMA

Įsidėmėkite: darbe, kaip taisyklė, daug žmonių ir triukšmo. Jei pavargote nuo žmonių švenčių metu, tai nėra ko stebėtis, kad jus dabar nervuoja jūsų darbas. Užtat jei keletą dienų prieš darbą praleidote vienatvėje ir tyloje, jums bus malonu “pamatyti žmones”, pasinerti į triukšmingą, dalykinę atmosferą. Tačiau pavargti galima ir nuo vienatvės, ypač nuo pasyvaus poilsio! Blogiausia, jei visas šventes praleidote ant sofos prieš televizorių.

Jums atrodo, kad taip iš tiesų atsipalaiduosite. Bet jau pirmosiomis darbo dienomis jums teks daug judėti, bendrauti. O jūsų organizmas fiziškai nuo to atprato! Dėl to protingai darė tie, kas ir švenčių dienomis vaikščiojo, darė mankštą, o dar geriau – ėjo į žygius, baseiną, sporto salę. Tai ką daryti, jei po Naujųjų metų pajutote nuovargį? Kaip teisingai pradėti naujus metus? Į klaidas atsižvelgsite per artimiausias šventes: šiandien jums reikia išeiti iš kritinės būklės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Primoji taisyklė: pasistenkite gerai išsimiegoti! Nuovargis po naujametinių švenčių labai dažnai susijęs su tuo, kad naujametinę naktį mes nemiegame. O daugelis, toliau švęsdami, vėlai gulasi ir kitą naktį. Organizmas išsimuša iš ritmo. Garantuokite sau minimaliai šešias ar septynias valandas miego (geriau aštuonias ar devynias). Pagalvokite, ar verta žiūrėti serialą iki dvyliktos nakties? Ar ne geriau išjungti televizorių, atsigulti devintą, kad pamiegotumėt iki šešių? Kaip taisyklė vakaro valandas labai retai produktyviai išnaudojame. Vakarop susikaupia nuovargis, ir geriau anksti atsigulti, o būtinus reikalus atlikti iš ryto. Ypač rekomenduojama išsimiegoti darbo dienos išvakarėse!

REKLAMA

Antroji taisyklė: sumažinkite reikalų kiekį pirmomis darbo dienomis. Planavote pasiūlyti leidyklai naują vertimą? Atidėkite dviems savaitėms! O jei staiga jums atsakys neigiamai? Esate ne pačios geriausios formos, kad susidurtumėt su nesėkme. Atidėkite taip pat santykių aiškinimąsi su anyta, drauge, seserimi. Vis tai reikalauja jėgų, energijos, o jos jūs turite nedaug.

Trečioji taisyklė: “prasitęskite šventes”. Padarykite sau ką nors malonaus pirmosiomis darbo dienomis. Jūsų organizmas, jūsų psichika dar prisimena “šventinį periodą”. Po didelio atsipalaidavimo rekomenduojama nedidelė relaksacija (nors pusvalandžiui) kiekvieną vakarą. Tai gali būti tiesiog puodelis kavos patogiame minkštame krėsle lodžijoje. Arba šilta spygliuočių vonia. Jėgas ir tikėjimą savimi padeda atgauti ir nelabai audringas, švelnus seksas su mylimu žmogumi. O laisvadieniais – gamta, baseinas, teatras...

Psichika nepakelia ryškių kontrastų: savaitė visiškas atsipalaidavimas, o paskui iš karto nuo ryto iki vakaro tik reikalai ir problemos. Ketvirtoji taisyklė: pilnavertiškai maitinkitės. Švenčių dienomis, kaip taisyklė, persivalgydavote ir nesilaikėte dietos. Dabar nepakenks pereiti prie pieno produktų, vaisių, daržovių, kad išvalytumėt organizmą nuo šlakų. Penktoji taisyklė: imkite svajoti, kurti “naujus” planus naujiesiems metams. Planuokite vasarą, tas jums padės persijungti šviesesniam, saulėtam periodui!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų