REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rinkimai yra neatsiejami nuo įvairių priemonių, kuriomis siekiama užsitikrinti pergalę, naudojimo. Pažeidimų būna visada, bet vieni linkę jų nepastebėti, o kiti – akcentuoja, nes baiminasi, kad praras potencialių rinkėjų balsus.

Rinkimai yra neatsiejami nuo įvairių priemonių, kuriomis siekiama užsitikrinti pergalę, naudojimo. Pažeidimų būna visada, bet vieni linkę jų nepastebėti, o kiti – akcentuoja, nes baiminasi, kad praras potencialių rinkėjų balsus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiandien socialdemokratų narė Marija Aušrinė Pavilionienė surengė spaudos konferenciją, kurios metu kalbėjo apie juodąsias rinkimų technologijas, tampančias tradicija Lietuvoje. Konferencijoje taip pat dalyvavo teisininkas Arūnas Abraitis, turintis didelę patirtį rinkimų komisijų darbe ir vykdant rinkimų stebėseną.

REKLAMA

Jis išvardijo, kokių pažeidimų buvo aptikta per rinkimus nuo nepriklausomos Lietuvos atkūrimo: tai ir piniginiai atlygiai už balsavimą, rinkėjų gąsdinimas (jei jie nebalsuos už tam tikrą partiją ir kandidatą, negaus paramos, kuri suteikiama iš nedraugiškų Lietuvai valstybių), rinkėjų vežimas autobusais balsuoti, kuris atrodo tarsi nekaltas pavežėjimas, bet autobuse vyksta agitacija ir papirkinėjimas, atlygis už balsavimą dešromis ir degtine, neteisėta agitacija rinkimų apylinkių balsavimo kabinose, lietuvių kalbos nevartojimas rinkimų apylinkėse balsavimo dieną, sąmoningas rinkimų komisijos narių klaidinimas skaičiuojant balsus, klastojimas neteisingai užpildant balsų skaičiavimo protokolus, klaidingas balsavimo rezultatų suvedimas į kompiuterį, kompiuterinės sistemos filtro, kuris sulaiko klaidas, panaikinimas ir paslaptingas kompiuterių gedimas rinkimų naktį, protokolo taisymas, partijų kandidatų ir štabų darbuotojų apmokymai užsienyje, ne valstybės specialistų, taip pat Lietuvai nelabai draugiškų valstybių teritorijoje, psichologinio poveikio naudojimas, internetiniuose puslapiuose įvedimas cenzūros dėl kritiškų pasisakymų komentaruose apie kandidatus, specialių kompiuterinių programų naudojimas balsuojant laidose už vienos ar kitos partijos kandidatą, kandidatų priskyrimas sau svetimų pasiekimų, nuopelnų ir t.t. kandidato agitacija darbo vietoje valstybinėje institucijoje ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA

Teisininkas piktinosi, kad visus šiuos pažeidimus Vyriausioji rinkimų komisija vadina „mažareikšmiais“.

„Kyla klausimas, kad yra nemažai reikšminga? Žmogaus gyvenime nėra mažareikšmiškumo, nes iš mažų dalykų sudaryti dideli. Kas tai – baltosios ar juodosios technologijos? Ar dabar politologų sumąstytos pilkosios technologijos? Yra pagrindo manyti, kad visi komisijos nariai, kaip ir VRK, ir apygardų komisijos nariai dirba taip, kad tik niekas neišaiškėtų“, – svarstė A. Abraitis. Pasak jo, per rinkimus už tokią veiklą gaunamos nemažos premijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Skaidrių rinkimų nesugeba užtikrinti ne tik VRK, bet ir rinkimų apygardų ir apylinkių komisijos“, – piktinosi jis.

Užsigeidė 19952 balsų

M. A. Pavilionienė savo ruožtu pasidalijo asmenine patirtimi, kaip jai teko ir vis dar tenka susidurti su rinkimų neskaidrumu. Pasirodo, keli jos rinkimų štabo nariai yra įtraukti į neturinčių gyvenamosios vietos sąrašą prie Vilniaus savivaldybės, todėl jie negalės už ją balsuoti, nes tų žmonių pavardžių nėra Senamiesčio apylinkių sąrašuose.

Pasak jos, kai dėl to ji kreipėsi į VRK, minėtų žmonių duomenys išnyko iš VRK tinklalapio, o pati komisija paaiškino, kad šie asmenys turi balsuoti V. Sirokomlės rinkimų apylinkėje nr. 59. Šių žmonių yra 19952.

REKLAMA

„Belieka tik svajoti, kad šie žmonės atiduotų savo balsus už mane, nes juk esu tik viena iš Senamiesčio kandidatų. Reikia, jog šią savaitę šie žmonės rašytų prašymus Senamiesčio rinkimų apygardai, kad būtų įtraukti į rinkėjų sąrašus. Vargu ar visi tai darys, nes kai kurie žmonės yra nusivylę politika. Be to, ne visi ieško rinkimų informacijos kompiuteryje, ne visi skaito laikraščius ar žiūri televizorių, galiu daryti prielaidą, kad netenku 19952 balsų arba bent dalies jų“, – teigė politikė.

M. A. Pavilionienė kėlė abejonių, ar rinkimų įstatymo pataisos nebuvo klaida. Ji prisiminė tuos laikus, kai piliečiams asmeniškai buvo įteikiamos rinkėjų kortelės, o dabar jie yra palikti nežinioje.

REKLAMA

„Šiuose Seimo rinkimuose ne visi žmonės įvykdys savo pareigą. Negavę kvietimo, jie neis balsuoti“, – spėjo ji. Anot politikės, kandidatai į Seimą tikrai nėra pajėgūs asmeniškai kreiptis į kiekvieną rinkėją, bet dabar aiškėja, kad kandidatams ir jų pagalbininkams teks agituoti už tai ir aiškinti apie rinkimų technologijas.

„Demokratinėje valstybėje rinkimai yra valstybės permainų garantija. Piliečių valia piliečių balsais keičiamos valdančiosios partijos, Vyriausybės sudėtis, kiekvieno žmogaus balsas yra labai vertingas, nes nuo rinkimų rezultatų priklauso valstybės padėtis“, – teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moteris tikino, kad nerimą kelia ir tai, kad ne vien Senamiesčio, bet ir Naujamiesčio apygardoje gali būti iškreipti rinkimų rezultatai. Pasak jos, pernelyg daug piliečių registruoja gyvenamąją vietą Gedimino prospekte, vadinamajame „vaiduoklių name“, taip įgydami galimybę atiduoti balsus už naują partiją, bet kai VRK pasiekė nerimas dėl galimo balsų praradimo, buvo išreikšta nuostaba, dėl ko jaudinamasi.

„Jaudinamės todėl, kad iki šiol negaliu pamiršti vienos istorijos, kuri įvyko 2008 metais Seimo rinkimų metu Šeškinės apygardoje. Balsai už socialdemokratų kandidatę kažkaip atiteko konservatorių kandidatui. Aš pusmečiui nepatekau į Seimą. Nuo tada praradau tikėjimą rinkimų skaidrumu“, – prisipažino socialdemokratų narė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų