REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Plaukų slinkimas yra problema, su kuria susiduria daugelis žmonių įvairiose gyvenimo stadijose. Nepaisant to, ar esate vyras ar moteris, jaunas ar senas, plaukų slinkimas gali turėti didelį poveikį jūsų išvaizdai ir pasitikėjimui savimi. 

Plaukų slinkimas yra problema, su kuria susiduria daugelis žmonių įvairiose gyvenimo stadijose. Nepaisant to, ar esate vyras ar moteris, jaunas ar senas, plaukų slinkimas gali turėti didelį poveikį jūsų išvaizdai ir pasitikėjimui savimi. 

REKLAMA

„Eurovaistinės“ vaistininkė Ovidija Savickaitė ir „Camelia“ vaistininkė Asta Krušnienė pasakoja, kodėl slenka plaukai ir kaip atpažinti sezoninį plaukų slinkimą nuo rimtos ligos.

Plaukai slenka dėl šių priežasčių

O. Savickaitė sako, kad plaukų slinkimo priežasčių yra gana daug. Dažnai pasitaikanti priežastis yra sumažėjęs hemoglobino kiekis kraujyje (anemija).

Taip pat plaukų slinkimą gali nulemti ir mikroelementų stoka (vario, vitamino D, folio rūgšties), nepilnavertė mityba, svorio netekimas, nėštumas.

REKLAMA
REKLAMA

„Suintensyvėjęs plaukų slinkimas neretai pastebimas praėjus keliems mėnesiams po patirto psichologinio, fiziologinio streso, operacijų, persirgtos virusinės, bakterinės infekcijos.

REKLAMA

Neretai plaukų slinkimas atsiranda sergantiems endokrininėmis ir autoimuninėmis ligomis. Moterims dažna plaukų retėjimo priežastimi nustatoma tiek sumažėjusi, tiek suaktyvėjusi skydliaukės funkcija. 

Neigiamą įtaką plaukų augimo ciklui turi ir kai kurie vartojami vaistai. Plaukų slinkimas moterims gali suintensyvėti staiga nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą, ypač, kuriose yra progestino, dėl staiga pakitusios hormonų pusiausvyros. Plaukų slinkimui įtaką daryti gali ir temperatūrų pokyčiai“, – sako vaistininkė.

Nedidelis plaukų slinkimas – normalus reiškinys

A. Krušnienė teigia, kad plaukų slinkimas yra įprastas reiškinys: „Žmonės kiekvieną dieną netenka tam tikro kiekio plaukų, dažniausiai tai būna apie 50 –100 pavienių plaukų.

REKLAMA
REKLAMA

Plaukų slinkimas neretai siejamas ir su sezoniškumu – ši problema dažniau stebima vėlyvo pavasario bei rudens sezonais. Tačiau ši tendencija labiau susijusi su aktyvaus plaukų augimo ir „poilsio“ fazėmis, kada išslenka daugiau plaukų, nei išauga naujų.“ 

Vaistininkė Asta taip pat pamini, kad bendra plaukų būklė ir polinkis į retesnį plaukų augimą (dėl ko atrodo, kad plaukų kiekis mažėja), išties gali būti nulemta ir genų: „Tačiau taip pat nemažai reikšmės tam turi ir hormonai, ir natūralaus senėjimo procesai.

Tolstanti plaukų linija ar išplikę plotai būdingi vyrams, neretai siejami su paveldimumu. Žinoma prie to prisideda ir anksčiau minėti faktoriai, kas gali paspartinti plikimą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistininkė Ovidija pritaria, kad plaukų slinkimas gali būti paveldimas, jis vadinamas androgeninė alopecija, kuris dažniausiai būna susijęs su genetika: „Jeigu kas nors šeimoje turėjo šią ligą, padidėja tikimybė, kad ir jūs ją turėsite.“ 

Moters teigimu, be genetikos yra ir kitų veiksnių, kurie gali sukelti plaukų slinkimą arba jį padidinti:

Hormonai: atsiradęs hormonų disbalansas gali sukelti plaukų slinkimą, pvz.: moterims menopauzės metus sumažėjus estrogenų kiekiui.

Amžius: vyresnio amžiaus žmonės susiduria su slinkimu.

Mityba: nepakankamas maistinių medžiagų vartojimas, tokių kaip geležis, baltymai, gali padidinti plaukų slinkimą.

REKLAMA

Ligos: dažnai plaukų slinkimą sukelia skydliaukės sutrikimai, anemija, autoimuninės ligos.

Kitos: stresas, netinkamas gyvenimo būdas ar galvos odos prižiūrėjimas.

Plaukų slinkimas gali būti kitų sveikatos problemų priežastis

O. Savickaitė pasakoja, kad plaukų slinkimas gali būti simptomas ar požymis kitų sveikatos problemų. Slenkantys plaukai gali signalizuoti:

Ligos, susijusios su skydliaukės veikla: Hipotireozė arba hipertireozė gali turėti įtakos plaukų būklei. 

Stresas: Ilgalaikis emocinis ar fizinis stresas gali sukelti laikiną plaukų slinkimą. Tai vadinama telogeniniu plaukų slinkimu.

Hormonų disbalansas: Hormoniniai pokyčiai dėl priežasčių, tokios kaip hormonų terapija, nėštumas ar menopauzė, gali turėti įtakos plaukų augimui ir slinkimui.

REKLAMA

Maistinių medžiagų trūkumas: Trūkstant geležies, baltymų, vitaminų (ypač vitaminų D, A, E, ir B grupės) ar mikroelementų organizme, gali būti sumažėjęs plaukų augimas ir didėjantis plaukų slinkimas.

Genetika: Paveldimi veiksniai gali turėti įtakos plaukų būklei ir slinkimui. Androgenetinė alopecija yra viena iš dažniausių genetinių plaukų slinkimo priežasčių.

Vaistininkė Ovidija teigia, kad sezoninis plaukų slinkimas priklauso nuo plaukų augimo ciklų ir sezono – pavasarį ir rudenį daugumai žmonių plaukai slenka intensyviau:

„Tačiau plaukų slinkimas gali signalizuoti ir apie sveikatos problemas kaip skydliaukės sutrikimai, infekcinės ligos ar uždegiminiai procesai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai įspėjamieji signalai – plaukai slenka be jokios priežasties, užsitęsęs plaukų slinkimas, trunkantis 2 mėnesius ar ilgiau, plaukai slenka itin dideliais kiekiais, pastebimai sumažėjusi plaukų apimtis, labai suprastėjusi bendra plaukų būklė: plaukai tapo itin sausi, lūžinėjantys, praradę blizgesį.

Taip pat gali atsirasti stiprus galvos niežulys, galvos odos perštėjimas, pleiskanojimas. Tokiu atveju vertėtų apsilankyti pas gydytoją, kuris nustatytų priežastį ir paskirtų gydymą.“

Vaistininkė Asta sako, kad sezoninis plaukų slinkimas nėra ilgalaikis ir nesukelia kitų šalutinių, nerimą sukeliančių simptomų: „Jei staiga netenkama kuokštų galvos plaukų, atsiranda perštėjimo, niežėjimo ar net deginimo jausmas, pastebima, kad slenka ir kiti kūno plaukai, į gydytojus kreiptis yra būtina.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų