REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kalėdinis laikotarpis – tai metas, kai džiaugiamės šilta atmosfera, dovanomis ir bendravimu su artimaisiais. Tai laikas, kai etiketas tampa ypač svarbus.

Kalėdinis laikotarpis – tai metas, kai džiaugiamės šilta atmosfera, dovanomis ir bendravimu su artimaisiais. Tai laikas, kai etiketas tampa ypač svarbus.

REKLAMA

Kalbant apie šventinių progų etiketą, svarbu prisiminti, kad net mažiausi gestai gali daryti įtaką šventinio pasibuvimo eigai. Šeimos stalo etiketas taip pat svarbus – nuo šiltų sveikinimų iki tinkamo elgesio valgant – visa tai prisideda prie malonaus bendravimo.

Tad etiketo lektorė ir „Instagram“ paskyros „raffine etiketas“ įkūrėja Emilija Ždanovič-Pečkienė pataria, kaip pasiruošti šventėms ir prie šventinio stalo išlaikyti pagrindinius etiketo principus.

Kaip tinkamai sveikinti žmones šv. Kalėdų ir šv. Kūčių metu? 

Emilija Ždanovič-Pečkienė sako, kad tinkamiausias būdas yra sveikinti asmeniškai, o neturint tokios galimybės – raštu. Moters teigimu, kiekvieną sveikinimą personalizuoti – pritaikyti konkrečiam asmeniui, atsižvelgiant į tarpusavio santykių artumą.   

REKLAMA
REKLAMA

E. Ždanovič-Pečkienė teigia, kad nederėtų užmiršti puikios tradicijos – ranka rašytų linkėjimų, o dar geriau – rankų darbo atvirukų, įdėtų į voką, siuntimo.   

REKLAMA

„Nors labai vertinu naujas technologijas, kurios palengvina mums gyvenimą, tačiau nėra nieko prastesnio už šabloninių tekstų, paveiksliukų, filmukų bei kitų banalybių siuntimą.  

Pripažinkime, niekas į juos nežiūri rimtai. Ranka rašyti linkėjimai visais atvejais yra gyvesni, tikresni, mielesni, suteikia daugiau džiaugsmo ir rodo didesnį dėmesį adresatui.   

Sveikinant šventų Kalėdų progą, ypač laužiant kalėdaitį, rekomenduočiau vengti standartinių linkėjimų, tokių kaip „linkiu visko ko geriausio, sveikatos ir laimės“ bei linkėjimų, kurie gali būti žeidžiantys, pavyzdžiui, „linkiu greičiau susirasti darbą“, „greičiau susituokti“ ar „susilaukti vaikų“, bet sutelkti dėmesį į šių švenčių prasmę, jų dvasinę dimensiją“, – sako moteris.  

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau etiketo lektorė pamini, kad sveikinimų siuntimas tekstinėmis žinutėmis nėra geriausia išeitis, tačiau, jei vis dėlto pasirenkamas šis kelias – vertėtų parašyti keletą žodžių nuo savęs.   

„Linkėjimų siuntimas elektroniniu paštu sukelia mažiau neigiamų emocijų, kadangi yra priimtinas dalykiniuose santykiuose, pavyzdžiui, sveikinant kolegas, su kuriais darbe matomės rečiau“, – akcentuoja E. Ždanovič-Pečkienė.  

Kokias etiketo taisykles reikėtų žinoti prie šv. Kūčių stalo?  

Emilija pasakoja, kad pradėti reikėtų nuo laikysenos. Moters teigimu, taisyklingas sėdėjimas prie stalo yra ne mažiau svarbus negu mokėjimas naudotis įrankiais.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Angliško etiketo taisyklė sako: „pelė ant nugaros, katė ant kelių“. Kitaip tariant, sėdėti tiesiai, kad pelė nenukristų, nekryžiuoti kojų, neuždėti vienos kojos ant kitos bei neprisitraukti per arti stalo, kad įsivaizduojamai katei liktų vietos“, – teigia ji.   

Etiketo lektorė komentuoja, kad rankos gali likti ant stalo arba ant kelių, tačiau stalo ramstyti alkūnėmis neverta. Moteris išryškina, kad valgant reikėtų atsiminti, kad nederėtų lenktis prie maisto – jis turi keliauti prie lūpų.   

„Žmogus, palinkęs virš lėkštės, neatrodo elegantiškai, o jei bijome, kad nepamestume kąsnio nuo šakutės, valgyti reikėtų mažesniais kąsneliais. Stalo įrankis, paimtas nuo stalo, neturėtų vėl ant jo grįžti, taigi nepaliekame įrankių, atremtų į lėkštės kraštus.   

REKLAMA

Nepamirškime stalo įrankių kalbos. Jei įsivaizduotume, kad lėkštė – tai laikrodžio ciferblatas, pertraukos tarp valgymų metu peilis turėtų būti išdėstytas ties 4 valanda, o šakutė – ties 8. Baigus valgyti, įrankius padedame lygiagrečiai ties 4 valanda.   

Dėdamiesi maistą iš bendros lėkštės naudokime serviravimo įrankius. Gėrimai pilami sėdinčiajam iš dešinės, nekilnojant taurių nuo stalo. Nepamirškime, kad elegancija reikalauja saiko, nešvaistykime maisto, į lėkštę dėkime tiek, kiek galime suvalgyti“, – teigia ji.  

Ko prie šventinio stalo geriau nesakyti?

Etiketo lektorė Emilija sako, kad šventinę nuotaiką gali sugadinti netaktiški klausimai. Moters teigimu, žmonės turi natūralų polinkį domėtis kitų žmonių privačiais reikalais, tačiau pažeisti pašnekovo privatumo ar intymumo ribas.

REKLAMA

„Kada vestuvės?“, „kada anūkai?“ „kiek moka naujame darbe?“ ir panašaus pobūdžio klausimai yra ryškus ribų peržengimas. Ir nors kai kurie iš jų sukelia tik gėdos jausmą, kiti – gilų skausmą.  

Pavyzdžiui, nežinome, ar pora priėmė sprendimą neturėti vaikų, susidūrė su nevaisingumo problemomis, ar dar blogiau – išgyveno persileidimą.

Kartais atrodytų, kad klausimas užduodamas turint gerų ketinimų, pavyzdžiui: „numetei svorio?  Iškart geriau atrodai!“ Juk tikrosios svorio sumažėjimo priežastys nėra žinomos ir tai ne visada yra sveikos gyvensenos rezultatas.   

Nors universalaus recepto, kaip reaguoti į nekorektiškus klausimus, nėra: vienu atveju galima juos ignoruoti, kitu – pasakyti, kad tai netinkamas laikas šiai temai, trečiu – atsakyti lygiai tokiu pat provokuojančiu klausimu, vis dėlto reikėtų išlaikyti taktą“, – sako ji.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kada derėtų išpakuoti Kalėdines dovanas?  

Paklausus, kada derėtų išpakuoti dovanas – Kūčių vakarą ar Kalėdų rytą, moteris sako, kad tai priklauso nuo šeimos tradicijų ir nuo to, ar dovana buvo įteikta, ar ją radome po eglute:  

„Jei dovana įteikiama, už dovaną dėkojame du kartus, pirmą, kai ją gauname, ir antrą, kai išpakuojame. Išpakuojant dovaną, mandagu yra ja pasidžiaugti ir pasakyti komplimentą ar kitą gerą žodį. Jei dovana išpakuojama vėliau, padėkoti galima paskambinus arba bent parašius telefoninę žinutę.“ 

Etiketo lektorė teigia, kad dovanomis derėtų džiaugtis visada, net ir tais atvejais, kai dovana nepatinka.

REKLAMA

„Turime vertinti žmogaus pastangas bei laiką, skirtą dovanos paieškai. Turime pasistengti, kad asmuo nesijaustų nepatogiai dėl nevykusios dovanos. Be to, yra normalu nepatikusią dovaną saugiai „paleisti į pasaulį“ – perdovanoti. Etiketo išmanymas ir sveikas protas gali padėti išvengti daugybės nesusipratimų“, – dalijasi etiketo lektorė Emilija. 

Šventinė dvasia – ne dekoracijose

Emilija Ždanovič-Pečkienė pabrėžia, kad šventinė nuotaika visai nepriklauso nuo išpuoštų namų. Moters teigimu, kartais atrodo, kad blizgučiais, lemputėmis, butaforinėmis dovanų dėžutėmis, kitais šventiniais atributais bei niekučiais perdėtai dekoruoti namai byloja apie tuštumą širdyje ir mintyse.  

REKLAMA

„Susidaro įspūdis, kad kruopščiai išpuoštų namų šeimininkai pasidavė šventinei karštligei ir vartotojiškoms ydoms, bet pamiršo apie Adventą, kviečiantį susikaupti, nurimti ir pajusti šventę viduje.  

Ir nors tai neturi nieko bendro su etiketu, vis dėlto, kalbant apie namų puošybą, viena esminė taisyklė mums į pagalbą: „mažiau yra daugiau.“

Žiūrint iš etiketo perspektyvos, šventinį jaukumą galima sukurti paprastais dalykais. Balta staltiesė, tekstilinės servetėlės, kelios eglišakės, prieblandoje degančios žvakės – puiki aplinka gražiausiam Kūčių ritualui – kalėdaičio laužimui ir pasidalijimui su artimaisiais“, – teigia moteris.  

Aš visai nekalbu išgeriu užkandu ir einu gulti
Įsivaizduokite, susirenka šeima, kūčių vakarienė, tada sėdėk tiesiai, paimk šakutę peilį, nesižvalgyk, galvok ką kalbi, galvok kaip padėti šakutę, peilį, kada kąsti, kada baigti valgyti, kaip vėl padėti šakutę, ką kalbėti. kaip atsistoti ir išeiti ... SUPPER
neminekit prie stalo zodzio landzbergis ir sventes bus nesugadintos
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų