REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Peržengus kitų metų slenkstį Lietuvos gyventojai taps tarsi spartaus evoliucijos proceso dalyviais - reikės prisitaikyti ir išgyventi naujų mokesčių, tvarkų, taisyklių, kainų džiunglėse.

REKLAMA
REKLAMA

Įsivaizduokime, kad po Naujųjų metų siautulio naują darbo dieną pradėjo Klaipėdoje gyvenantis pilietis X, kuris dirba senamiestyje, augina du mažamečius vaikus, o jo žmona muzikantė dirba pagal autorines sutartis.

REKLAMA

Darželis ir mašina

Rytą nuvežęs vaikus į lopšelį-darželį, pilietis X išgirdo Klaipėdos rajone gyvenančių, tačiau uostamiestyje dirbančių tėvų pokalbį. Jie suko galvas, ką reikės daryti, nes nuo 2009 metų Klaipėdos savivaldybė už tėvų, registruotų ne uostamiestyje, vaikų ugdymą nebemokės. Klaipėdos politikai, vis aimanuojantys dėl nesurenkamo metų biudžeto, baksnoja į gretimų savivaldybių valdžią, kuri turėtų sudaryti sutartis ir mokėti už savo teritorijos vaikus.

REKLAMA
REKLAMA

Ar po 2009-ųjų metų per 600 „svetimų“ vaikų nebus išmesti iš Klaipėdos ikimokyklinio ugdymo įstaigų? Ar nebus verčiami tėvai mokėti ne tik už maitinimą, bet ir už ugdymą, kai sumos gali siekti net tūkstantį litų per mėnesį? Aiškių atsakymų dar nėra.

Palikęs auklėtojų globon vaikus klaipėdietis nustebo už savo automobilio valytuvo radęs pranešimą, kad darželis yra gatvėje, kuri patenka į mokamo automobilių statymo geltonąją zoną, tad jam reikėjo susimokėti litą už pusvalandį. Šį kartą „parkomatų“ prievaizdai apsiribojo perspėjimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pilietis X sutiko, kad senamiestyje automobiliai statomi chaotiškai, tačiau nesuprato, kodėl gyventojams nepalikta alternatyva, neįrengta nė viena oficiali nemokamo stovėjimo aikštelė.

Visgi jis jau seniau buvo paskaičiavęs, kad labiau finansiškai apsimoka už 200 litų pirkti mėnesinį abonementą automobiliui statyti. Kitaip nuo 9 iki 18 val. kasdien darbo dienomis tektų pakloti po 27 litus. Per mėnesį susidarytų nemenka suma - per 500 litų.

Vairuotojas nenori ankštame senamiestyje blaškytis ir ieškoti kiemo, kur už mašiną nereikėtų mokėti. Už 200 litų bus galima automobilį statyti ir senamiestyje, ir vadinamojoje geltonojoje zonoje, centre.

REKLAMA

Tad piliečiui X teko stovėti eilėje savivaldybės administracijoje, kur jau nuo ryto būriavosi gyventojai su prašymais mėnesiniams abonementams įsigyti. Labiausiai piktinosi tie, kurie įsitikinę, kad pretenduoja į metinį 15 litų leidimą transporto priemonei statyti, o valdininkai baksnojo į dokumentus ir aiškino, kad gyventojų namai yra su kiemais, todėl jokių leidimų dalis jų negaus.

Alaus nepardavė

Pilietis X darbovietėje, kaip įprastai, pervertė laikraščius. Jis iškart pastebėjo, kad kai kurie jų - plonesni, kai kurių visai neatnešė. Mat nuo sausio 1-osios panaikinta 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata periodinei spaudai, todėl kai kurie leidėjai nutarė veržtis diržus.

REKLAMA

Klaipėdiečio darbdaviai - senamiesčio verslininkai - ėmė skaičiuoti, kiek teks mokėti už šiukšlių išvežimą, nes uostamiesčio Taryba pakeitė tarifus. Metinis mokestis už kvadratinį metrą - 4,92 Lt. Jei pavyktų atliekas kaupti rakinamame konteineryje bei jas deklaruoti, galima būtų mokėti ir už toną 203 litus. Bėda ta, kad nėra kur konteinerio statyti, nes nėra kiemo, o gatvėje konteineriais turi teisę naudotis visi ir rakinti jų negalima.

Per pietų pertrauką pilietis X nuvyko į degalinę ir įsipylė benzino, kuris jau buvo pabrangęs 41 centu. Klaipėdietis iškart prisiminė, kad brangstant degalams kyla ir visų prekių kainos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nors Gyventojų pajamų mokestis nuo Naujųjų mažesnis, tad turėčiau gauti didesnį atlyginimą, tačiau išaugęs PVM ir kainos turtingesniu pasijausti neleis, be to, sumažėjo neapmokestinamųjų pajamų dydis. O dar už automobilį gali tekti nuo liepos kas mėnesį mokėti po 15-20 litų. Įdomu, ar valdžia nesugalvos apmokestinti ir šeimos dviračių?“ - ironizavo jis.

Darbas baigėsi vėliau, nei planuota, tad iš darželio vaikus namo parsivežė žmona. Ji telefonu guodėsi, kad užsakymų naujaisiais metais sumažės, nes brangs koncertų bilietai, daugiau išlaidų patirs ir darbdaviai.

REKLAMA

Grįždamas pas šeimą pilietis X užsuko į prekybos centrą, kur norėjo nusipirkti butelį alaus. Tik jo niekas nepardavė, nes jau buvo po 22 val., kai prekyba alkoholiniais gėrimais parduotuvėse, kioskuose, degalinėse draudžiama.

„Pagal priimtą tvarką draudžiama vartoti ir vežti atidarytoje taroje alkoholinius gėrimus automobiliuose. Įdomu, ar baustų mane už tai, jei aš automobilyje gurkšnočiau 1,2 laipsnio stiprumo girą?“ - svarstė jis.

„Krizė jau praėjo“

Rūta VAINIENĖ, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentė:

Tą vartojimo bumą reikia dabar prisiminti kaip gražų sapną - tai buvo netiesa. Reikia grįžti į realybę, nusileisti iš ten, kur skrajojome. Išties didžioji krizė pasireiškia tada, kai visi nesaikingai vartojame, o kai jau kalbame apie krizę, pradedame ją suvokti - tuomet jau sveikstame.

REKLAMA

Lietuviai niekada nebuvo taip išlepę. Prisiminkime, kaip gyveno ar gyvena mūsų tėvai? Kaip jie elgiasi, ką perka, tik jokiu būdu ne su panieka. Tai - receptas, būkime šiek tiek suvalkiečiai.

Būtina suvokti, kad kapitalizmas yra ne vartojimas, o mokėjimas išleisti tiek, kiek uždirbame, taupyti, investuoti, skaičiuoti. Sunkmečiu žmonės būna piktesni, pasireiškia agresija, didėja nusikalstamumas, tad to tikrai nelinkiu. Žinoma, daug kas priklausys ir ne tik nuo mūsų įpročių, bet ir nuo Vyriausybės poelgių. Jei valdančiosios partijos vadovausis savo rinkiminėmis programomis, tai teiks vilčių. Tačiau jos tikrai neturėtų kelti mokesčių, nes prieš rinkimus nežadėjo to daryti.



Važinėsime brangiau

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidmantas PLEČKAITIS, Klaipėdos miesto tarybos sekretorius:

Vyriausybė krizės metu nutarė įvesti krizinę padėtį. Pirmiausiai panaikinus PVM lengvatą viešajam transportui neišvengiamai teks spręsti bilietų kainų kėlimo klausimą. Teoriškai visuomeninis transportas turėtų brangti 14 procentų.

Bilietų kainos didėtų ir miesto autobusuose, ir mikroautobusuose. Tam, kad savivaldybei priklausančio visuomeninio transporto bilietų kainos nedidėtų, reikėtų iš miesto biudžeto skirti apie 7 milijonus litų dotacijų. Vilniuje, Kaune dotacijos yra, o uostamiestyje - ne. Biudžete tokių pinigų taip pat vargu ar pavyktų rasti. Juk dar ir kompensacijas už važiavimą pensininkams, žmonėms su negalia reikia iš miesto iždo mokėti. Kadangi bus taikomas 19 procentų PVM tarifas, reikės ženkliai daugiau pinigų kompensacijoms. O dar kuro akcizas padidės. Nesuprantu: tegul didina alkoholio, tabako akcizus, bet ne kuro, nes tai - vienas pagrindinių ekonomikos variklių.

REKLAMA

Savivaldybei daug įtakos turės ir tai, kad gyventojų pajamų mokestis sumažės nuo 24 iki 21 procento, tad mažiau įplaukų bus biudžete.

Prognozuočiau, kad 2009 metais gali būti peržiūrimos miesto ribos, pirmiausiai svarstant kai kurių Klaipėdos rajone esančių sodų bendrijų prijungimą prie miesto teritorijos. Tai - opus klausimas, nes žmonės gyvena rajone, o dirba Klaipėdoje. Jie nori, kad būtų sutvarkyta infrastruktūra, tačiau miesto pinigais to daryti negalime, o rajono savivaldybė lėšų neskiria. Peržiūrėjus teritorines ribas iš dalies būtų išspręsta ir kita problema - dėl vaikų darželių.

REKLAMA

Nauja tvarka

•    Pridėtinės vertės mokestis (PVM) - 19 proc. (buvo 18 proc.);

•    Panaikinta 5 proc. PVM lengvata spaudai, visų rūšių meno ir kultūros bei sporto renginių, taip pat muziejų ekspozicijų ir parodų lankymui, viešbučių, keleivių vežimo paslaugoms, ekologiškiems maisto produktams, šviežiai atšaldytai mėsai, gyvoms, šviežioms ir atšaldytoms žuvims. Taip pat atšaukta nuo metų pradžios turėjusi įsigalioti lengvata daržovėms ir vaisiams;

•    Iki kitų metų birželio 30 d. bus taikoma 9 proc. PVM lengvata ne periodiniams leidiniams, kompensuojamiems vaistams;

REKLAMA
REKLAMA

•    Gyventojų pajamų mokestis - 15 proc. (buvo 24 proc.) plius papildomas 6 proc. sveikatos draudimo mokestis;

•    Pakeista neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) nustatymo tvarka. Gyventojams, kurių metinės pajamos neviršys 800 litų per mėnesį, bus taikomas ne didesnis kaip 470 litų NPD. Jeigu pajamos viršys 800 litų, pagrindinis NPD bus mažinamas, apskaičiuojant jį pagal įstatyme nustatytą formulę, pagal kurią kiekvienam 100 litų per mėnesį pajamų tektų 20 litų mažesnis NPD. Gyventojai, kurių pajamos siektų 3 150 litų per mėnesį, nebeteks teisės atimti NPD iš savo su darbo santykiais susijusių pajamų. Auginantiems vieną ar du vaikus iki 18 metų už kiekvieną auginamą vaiką bus taikomas papildomas NPD.

•    Pelno mokestis - 20 proc. (buvo 15 proc.);

•    Nuo 2009-ųjų „Sodrai“ mokesčius mokės ir dirbantys pagal autorines sutartis. Darbdavys turės pervesti 7 proc. įmoką pensijų, ligos ir motinystės, nedarbo bei nelaimingų atsitikimų darbe socialiniam draudimui ir 3 proc. sveikatos draudimo įmoką. Pats darbuotojas dar turės sumokėti 1 proc. dydžio pensijų įmoką ir 6 proc. sveikatos draudimą, kuris bus dalis 21 proc. pajamų mokesčio;

REKLAMA

•    Po 7 proc. pajamų dydžio įmoką „Sodrai“ ir po 3 proc. sveikatos draudimui turės pervesti ir sportininkų bei atlikėjų darbdaviai. Ūkininkams nustatyta 8 proc. įmoka;

•    Didėjant akcizui degalams bei PVM tarifui šalies degalinėse litras suskystintų dujų nuo sausio 1-osios turėtų pabrangti maždaug 48 centais, litras benzino - apie 41 centą, dyzelinas - apie 25 centus. Taip teigia bendrovė „Lietuva Statoil“;

•    Pusės litro degtinės kaina nuo kitų metų pradžios turėtų išaugti maždaug 1,3 lito, cigarečių pakelio kaina nuo kovo padidės 95 centais, o nuo rugsėjo - dar 1,24 lito;

•    Akcizo tarifas alui, tarpiniams produktams ir kitiems fermentuotiems gėrimams (iki 8,5 proc.) didinamas 10 proc., o mažosioms alaus darykloms naikinama akcizo lengvata;

•    Nuo Naujųjų metų nuo 22 val. iki 8 val. draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais parduotuvėse, kioskuose, stacionariose degalinėse ir panašiai;

•    Masiniuose renginiuose ir mugėse prekiauti bus galima tik natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių stiprumas neviršija 6 proc.;

REKLAMA

•    Nuo kitų metų įsigalioja tvarka, pagal kurią draudžiama vartoti ir vežti alkoholinius gėrimus atidarytoje taroje automobilio salone;

•    Nuo sausio 1-osios gamtinių dujų kainos buitiniams vartotojams su įskaičiuotomis perdavimo ir skirstymo paslaugų kainomis didės vidutiniškai 26 proc.;

•    Elektra gyventojams nuo kitų metų pradžios brangs 4 ct/kwh - iki 37 ct/kWh.

Naujovės Klaipėdoje

Automobiliai

•    Nuo sausio 5-osios uostamiestyje pradedama taikyti mokamo automobilių statymo tvarka;

•    Rinkliava bus renkama nuo 8 iki 18 val., išskyrus savaitgaliais ir valstybinių švenčių dienomis;

•    Raudonojoje (senamiestis) zonoje 1 val. stovėjimo kainuos 3 Lt, tačiau galima mokėti ir dalimis - po 20 min. (1 Lt);

•    Mėnesinis abonementas, galiojantis visose zonose, kainuos 200 Lt. Stovėjimo vietos rezervavimas atsieis 500 Lt per mėnesį;

•    Geltonojoje (miesto centras) zonoje 1 val. stovėjimo kainuos 2 Lt. Galima mokėti po 1 Lt už 30 min;

•    Mėnesinis abonementas, galiojantis tik geltonojoje zonoje kainuos 100 Lt. Rezervavimas - 350 Lt.

REKLAMA

•    Žaliojoje zonoje (pajūryje) už dvi automobilio stovėjimo valandas reikės mokėti litą. Šioje zonoje rinkliava bus renkama birželio-rugpjūčio mėnesiais kiekvieną dieną nuo 10 iki 20 val.;

•    Baltojoje zonoje (likusi miesto dalis) mėnesinis vienos vietos rezervavimo mokestis - 100 Lt;

•    Asmenys, kurie yra deklaravę gyvenamąją vietą raudonojoje ar geltonojoje zonoje bei gyvena name, kur nėra kiemo, galės gauti 15 litų kainuosiantį metinį leidimą automobiliui statyti. Šis leidimas išduodamas ne asmeniui, o konkrečiai transporto priemonei.

Šiukšlės

•    Nuo sausio 1-osios pradedami taikyti nauji vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą tarifai;

•    Daugiabučių namų gyventojams metinis rinkliavos dydis sumažės nuo 3,48 iki 3,44 Lt už kv. m;

•    Maksimalus apmokestinamas vieno buto bendras plotas - 95 kv. m;

•    Asmenys, kurie gyvenamąją vietą yra deklaravę nuosavame name ar kotedže, mokės metinį 330 Lt mokestį;

•    Metinis vieno sodo sklypo, kuriame yra gyvenamasis namas, tarifas sumažintas nuo 103 iki 75 Lt;

REKLAMA

•    Pastatuose, skirtuose žmonių maitinimui ir pramogoms, bus taikomas 4,92 Lt už kv. m metinis tarifas;

•    Subjektams, vykdantiems veiklą pastatuose, skirtuose didmeninei ir mažmeninei prekybai, didesniuose nei 500 kv. m ploto, bus taikomas 8,12 Lt už kv. m metinis tarifas, nuo 100 iki 500 kv. m - 4,12 Lt, iki 100 kv. m - 4,88 Lt metinis tarifas;

•    Iki 500 kv. metrų bendrojo ploto knygynams, fotoprekių, rūbų, pramoninių prekių, ne maisto parduotuvėms bus taikomas 1,84 Lt metinis tarifas;

•    Nekilnojamojo turto savininkai ar naudotojai, kurie teikia komercinės paskirties ar viešąsias paslaugas bei deklaruoja komunalinių atliekų kiekį, gali mokėti 203 Lt už vieną atliekų toną.

Vaikų darželiai

•    Nuo kitų metų Klaipėdos miesto savivaldybė nebemokės už vaikų, kurių tėvai yra deklaravę gyvenamąją vietą ne uostamiestyje, ugdymą ikimokyklinėse įstaigose;

•    „Svetimi“ vaikai nuo sausio 1-osios bus priimami į Klaipėdos darželius bei lopšelius tik tuomet, jei bus laisvų vietų bei Klaipėdos savivaldybė su kitomis savivaldybėmis sudarys abipuses tarybų sutartis;

REKLAMA

•    Vieno vaiko vienos dienos ugdymo kaina beveik visose įstaigose - skirtinga. Brangiausiai vieno vaiko išlaikymas kainuoja specialiojo lopšelio-darželio „Sakalėlis“ neįgaliųjų grupėse - 188 litai, ir specialiajame lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“, kur ugdomi vaikai, turintys judėjimo aparato sutrikimų bei veikia savaitinės grupės - 100 litų. Lopšelyje-darželyje „Rūta“ diena atsieina 32, darželio grupėse - 24 litus, „Svirpliuko“ lopšelio grupėse - 39, darželio - 29 litus.

Šildymas

•    Bendrovės „Klaipėdos energija“ valdymo organai patvirtino naują uostamiesčiui ir Gargždams tiekiamos šilumos kainą. Nuo vasario ji bus 22,6 proc. didesnė. Kovą vartotojams jau bus išrašytos sąskaitos, kuriose bus 25,22 ct/kWh (be PVM) tarifas. Dabar už šilumą mokama 20,57 ct/kWh;

•    Nuo rugpjūčio 31 d. centrinė valdžia yra numačiusi panaikinti lengvatinį PVM tarifą už šildymą, taikomą gyventojams.

Denisas Nikitenka

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų