REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Studentų, kurie mokosi Lietuvos ar užsienio aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės (dieninės) studijų formos studijų programą arba tęsia nuolatines (dienines) studijas, privalomosios sveikatos draudimas (PSD) yra apmokamas valstybės lėšomis. Vis dėlto nemokamu PSD gali džiaugtis tik nedirbantys studentai: bet kokias pajamas gaunantys studentai turi mokėti įmokas kaip ir visi kiti dirbantys piliečiai.

Studentų, kurie mokosi Lietuvos ar užsienio aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės (dieninės) studijų formos studijų programą arba tęsia nuolatines (dienines) studijas, privalomosios sveikatos draudimas (PSD) yra apmokamas valstybės lėšomis. Vis dėlto nemokamu PSD gali džiaugtis tik nedirbantys studentai: bet kokias pajamas gaunantys studentai turi mokėti įmokas kaip ir visi kiti dirbantys piliečiai.

REKLAMA

„Sodros“ interneto svetainėje aiškiai nurodyta, kad „Lietuvoje dieninių studijų studentai draudžiami pagal Studentų registro duomenis apie studento teisinį statusą (nuo studijų pradžios iki pabaigos). Lietuvos studentams apskritai nereikia rūpintis jokių pažymų teikimu“.

Taip pat ten minima, jog „asmuo PSD yra draustas, kol turi studento statusą. Pokyčių būtų tik netekus to statuso“.

Puslapyje nėra sakoma, kad dirbantis studentas vis dėlto turi mokėti PSD ir nėra draudžiamas valstybės lėšomis.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl šios priežasties nemažai studentų, užtikrinti, kad PSD yra nemokamas, nustemba sužinoję, jog mokant už studijas, būsto nuomą, mokantis ir dirbant pilnu ar nepilnu etatu dar reikia ir patiems mokėti PSD.

REKLAMA

Įmokos dydis – 6,98 proc.

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič teigia, kad PSD įmokas turi mokėti visi nuolat Lietuvoje gyvenantys asmenys. Ji pažymi, kad to reikia tam, jog žmogus galėtų pasinaudoti nemokamomis sveikatos priežiūros paslaugomis, turėtų teisę į kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones ir pan.

Anot patarėjos, už žmones, dirbančius pagal darbo sutartį, šias įmokas sumoka darbdavys: tam tikra įvairių įmokų suma kiekvieną mėnesį yra automatiškai nuskaičiuojama nuo atlyginimo ir skiriama PSD, valstybiniam socialiniam draudimui ir t.t., todėl skiriasi atlyginimas „ant popieriaus“ ir „į rankas“.

REKLAMA
REKLAMA

M. Kozič paaiškina, kad patys PSD įmokas kiekvieną mėnesį turi mokėti individualią veiklą, individualią žemės ūkio veiklą vykdantys, verslo liudijimus turintys ir kiti savarankiškai dirbantys žmonės. Šios įmokos dydis – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesinės algos (MMA) ir šiuo metu siekia 50,95 euro.

Mokėti galima kartą per metus

Pasak pašnekovės nuolatinių (dieninių) studijų studentai PSD yra draudžiami valstybės lėšomis, kas reiškia, kad jiems nereikia kas mėnesį mokėti PSD įmokų ir jie gali naudotis nemokamomis sveikatos priežiūros paslaugomis.

„Tačiau, jei bestudijuodamas studentas nusprendžia mokslus derinti su savarankiška ekonomine veikla, jis privalo sumokėti įmokas nuo savo uždirbtų pajamų“, – teigia M. Kozič.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, paprastai tai daroma kartą per metus – savarankiškai dirbantis žmogus iki gegužės pradžios deklaruoja savo praėjusių metų pajamas VMI, sumoka gyventojų pajamų mokestį (GPM) ir nuo deklaruotų pajamų sumoka PSD ir valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas.

„Kaip jau minėjau, PSD įmokos yra skiriamos sveikatos draudimui, o mokėdamas VSD žmogus kaupia socialinio draudimo stažą. Socialinio draudimo įmokų mokėjimas užtikrina socialines garantijas – galimybę gauti ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas, pensiją. O išmokų dydžiai tiesiogiai priklauso nuo sumokėtų įmokų“, – komentuoja „Sodros“ atstovė.

REKLAMA

Ji pabrėžia, kad jei studentas dirba savarankiškai ir turi pajamų, kaip ir kiekvienas žmogus, gaunantis pajamas, nuo jų privalo sumokėti mokesčius ir įmokas, nes tokiu būdu yra kaupiamas stažas pensijai ir užtikrinamos kitos socialinės garantijos. Pašnekovė priduria, kad jei studentas dirba pagal darbo sutartį, visas įmokas sumoka darbdavys.

Įžvelgia diskriminaciją

Lietuvos studentų sąjunga (LSS) pasisako už tai, kad studijos turėtų būti pagrindinė studentų veikla, todėl studentui turėtų būti suteikiama atitinkama finansinė parama tam, kad nereikėtų dirbti.

Anot sąjungos, šiuo metu valstybė užtikrina nemokamą PSD, todėl studentas turi galimybę studijuoti ir gauti nemokamas būtinąsias sveikatos paslaugas.

REKLAMA

„Kadangi daugiau nei vienos PSD įmokos mokėjimas priklauso nebūtinai nuo studento statuso, bet nuo turimų pajamų šaltinių (darbas, individuali veikla, verslo liudijimas ir pan.) ir studentai nėra vienintelė visuomenės grupė, kurios PSD apmoka valstybė, šiuo klausimu reikia platesnės analizės ir diskusijos“, – komentuoja LSS.

Anot pašnekovų, svarbiausia rasti išeitį, kuri nediskriminuotų nei vienos visuomenės grupės ir nenukentėtų gaunamų sveikatos paslaugų kokybė.

LSS atkreipia dėmesį į dar vieną aktualią problemą: ištęstinių studijų studentams PSD nėra apmokamas, o tai, anot jų, yra diskriminacinė nuostata: „Todėl Sąjunga aktyviai dirba šiuo klausimu ir siekia, kad ištęstinių studijų studentams būtų apmokėtas tiek PSD, tiek suteikta viešojo transporto lengvata“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų