REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmą kartą po dvylikos metų pertraukos – Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – atgijo prezidentūros kiemas. Ten Gitanas Nausėda surengė iškilmingą priėmimą, kuriame dalyvavo daugiau nei pusė tūkstančio svečių ir Ukrainos Prezidentas. Tačiau šventę ignoravo premjerė Šimonytė, taip pat didelė dalis ministrų.

Pirmą kartą po dvylikos metų pertraukos – Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – atgijo prezidentūros kiemas. Ten Gitanas Nausėda surengė iškilmingą priėmimą, kuriame dalyvavo daugiau nei pusė tūkstančio svečių ir Ukrainos Prezidentas. Tačiau šventę ignoravo premjerė Šimonytė, taip pat didelė dalis ministrų.

REKLAMA

Vieni politologai sako, kad valdantieji demonstratyviai parodė, savo požiūrį į žmonių rinktą valstybės vadovą, kiti tvirtina, kad tai – paties Prezidento kaltė.

Šventines eilutes vilkintys politikai, diplomatai, iškilūs kultūros ir visuomenės veikėjai, –  560 kviestinių svečių vakar – Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – rinkosi į iškilmingą priėmimą prezidentūroje.

„Daug žmonių, proga pabendrauti. Prabangos ten didelės nepastebėjau, sumuštinių neturėjau progos pavalgyti, vanduo buvo beveik toks pat geras kaip „Vilniaus vandenų“ iš čiaupo. Pabendravimas, man atrodo, visai prasmingas, ypač kai turėjome Ukrainos Prezidentą kaip svečią“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

REKLAMA
REKLAMA

Pastarąjį kartą Liepos 6-ąją elito puota prezidentūros kiemelyje šurmuliavo prieš dvylika metų. Per ekonominį sunkmetį Lietuvai vadovauti pradėjusi Dalia Grybauskaitė iškilmingų priėmimų atsisakė. Dabar Prezidentas Gitanas Nausėda nusprendė tradiciją atgaivinti.

REKLAMA

„Tradicijos bendrai yra visuomenę ir tautą jungiantis elementas. Nesant tradicijų, mes išsivaikščiotume. Tradicijos atgaivinimas ir jos gyvavimas tikrai leidžia pasakyti, kad Prezidentui tai tik į naudą“, – sako politologas Lauras Bielinis.

Tačiau politologai rėžia nepatogią tiesą – vienybės pademonstruoti politikos elitui nepavyko, veikiau intrigas ir rietenas. Tik nuomonės išsiskiria, kas dėl to kaltas.

„Prezidentūra tiesiog sąmoningai, tyčia rinkosi, ką kviesti, ko nekviesti, vadovaudamasi savo asmeninėmis ir konjunktūrinėmis einamosiomis simpatijomis ir antipatijomis“, – sako V. Bruveris.

REKLAMA
REKLAMA

„Sakyčiau, kad nepavyko ne tiek Prezidentui, kiek tai politinei jėgai, kuri kariauja galios žaidimų karą su Prezidentu. Tai – demonstratyvus parodymas, kad pas Prezidentą mes neiname“, – teigia politologas Vladimiras Laučius.

Iš tiesų, didelė dalis konservatorių ir Laisvės partijos ministrų šventėje nepasirodė. Tarp jų premjerė Ingrida Šimonytė, taip pat konservatorių lyderis, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Nebuvo jokio tarimosi. Visi laisvi žmonės dalyvauti renginiuose, išskyrus tuos renginius, kurie yra protokoliniai ir kuriuose dalyvauti yra privalu“, – sako I. Šimonytė.

I. Šimonytė sako kvietimą gavusi ketvirtadienį – vėliau nei kiti šventės svečiai, tad susiplanavo laiką su šeima.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai tas kvietimas jau atėjo, Premjerė nusprendė numoti ranka, nesileisti šitoje vietoje žeminama, nes toks savotiškas elgesys etiketo, bet kokio protokolinio etiketo požiūriu yra labai keistas“, – sako V. Bruveris.

„Na, man atrodo, kad galima turbūt tokius dalykus planuoti šiek tiek labiau iš anksto. Na, ir jau buvo vieša informacija – kadangi vakar pas mane atvyko mano sesuo su šeima, kurios aš nemačiau pusantrų metų, tai aš pasirinkau šeimos vertybes, jeigu galima būtų taip pasakyti“, – teigia I. Šimonytė.

Kiti šventę prezidentūroje ignoravę ministrai aiškina taip pat turėję kitų planų ar darbų. Tačiau neigia, jog į priėmimą neatvyko dėl nesutarimų su Prezidentu.

REKLAMA

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako: „Tikriausiai dabar ne iki švenčių. Širdyje, žinoma, aš su savo šeima atšvenčiau ir tas yra labai svarbu., bet turiu labai rimtų darbų ir, aš manau, kad savo darbais aš išreiškiu savo pagarbą ir meilę šaliai.“

Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska tvirtina: „Iš taikiau trumpą galimybę trumpoms atostogoms su šeima, t. y. nuo praeito penktadienio iki antradienio. Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę pabūti su šeima. Na, ir apgailestauju, kad negalėjau dalyvauti. Jeigu nebūčiau atostogavusi, tikrai dalyvaučiau.“

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė teigia: „Nebuvau, nes Kaune vadovauju sueigai ir Kaune rengiau renginį taip pat šia proga. 21 val. giedojome tautišką giesmę Kaune, taip, su visais kauniečiais.“

REKLAMA

„Buvau jau pažadėjęs anksčiau dalyvauti kitame renginyje ir dalyvavau Merkinėje. Turiu ir šeimos tradiciją – visą laiką giedame valstybės himną prie Merkinės piliakalnio, o dienos metu dalyvavau renginiuose, kuriuose buvo atidengtas paminklas karaliui Vladislovui Vazai“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Politologas Lauras Bielinis ragina nesmerkti tų politikų, kurie neatvyko į priėmimą: „Politinės kultūros ir skonio dalykas, jeigu taip galima pasakyti. Bet, kita vertus, mes turime suprasti, kad politikoje visada bus nesutarimai, įtampos, konfrontacijos, bandymas parodyti save kitokiu. Ir todėl mes neturime dramatizuoti, kad vakar kažkas neatvažiavo, neatvyko.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bet, iš esmės, mes matome, kad vakar Prezidento renginyje buvo ir Vytautas Landsbergis. Tai liudija, kad šiam politikui vis dėlto atrodo, kad irgi svarbiau yra valstybės ir jos politikų vienybė, o ne stumdymasis ir kariavimas“, – sako V. Laučius.

Tiesa, vieni politikai kvietimus gavę neatvyko, o štai, pavyzdžiui, Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis dėl nesutarimų su Prezidentu kvietimo išvis nesulaukė.

„Tas jų konfliktas itin aiškus ir ryškus kaip tik neturėtų būti priežastis jo nekviesti į tokį priėmimą. Deja, G. Nausėda to nepadaręs, pademonstravęs, kad jam vis dėlto svarbiau yra tie konfliktai, simpatijos ir antipatijos, jis pats pademonstravo, kad jis nėra prezidentinio rango figūra. Prezidento elgesys, stilius, mąstymas ir etiketas jam yra per tolimi dalykai. Neįveikiami. Jis dar kartą įrodė, kad yra ne visai, kaip čia švelniau suformuluoti, ne visai tinkamas šiam postui“, – sako V. Bruveris. 

REKLAMA

Savo ruožtu vilniečiai sako, kad valstybinė šventė – ne pats tinkamiausias laikas politinių ambicijų ir nesutarimų demonstravimui.

„Labai liūdna, kai matau, kad yra kažkokios ambicijos, principai ar politikai nesutaria. Ne, manau turėtume būti vieningi“, – teigia gyventojas.

„Per tokias tautines šventes reikėtų galbūt susimąstyti, ar mes iš tikrųjų tautiškai nusiteikę, ar tiesiog rūpinamės tik savimi ir savo gerove, esame egoistai“, – sako kitas.

„Konservatoriai visada viską priešino. Visada jie visur lindo. Visada jiems viskas buvo negerai. Tai čia yra konservatorių bėdos, kurie visada visus šmeižia ir gadina visiems sveikatą“, – tvirtina gyventojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų