REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol prezidento Valdo Adamkaus atstovai atkakliai tyli apie abejonių keliančią paramą šalies vadovui, Lietuvos politikai svarsto galimus problemos sprendimo scenarijus, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjo savaitė nuo „Lietuvos žinių“ straipsnio apie prezidento V.Adamkaus skolų padengimo aplinkybes po nesėkmingų 2003 metų šalies vadovo rinkimų, tačiau prezidentūra iki šiol nepateikė visuomenei jokių paaiškinimų.

REKLAMA

Per penkerius metus nuo 2003-iųjų rinkimų nei prezidento atstovai, nei V.Adamkaus fondo darbuotojai taip ir nesiryžo visuomenei atskleisti aukotojų pavardžių bei pilietybės M. Sadekovui suteikimo aplinkybių.

„Prezidentas pakartojo, kad nėra įsipareigojęs nė vienam savo finansiniam rėmėjui, taip pat nesikišo ir netvarkė finansinių reikalų. Antra, prezidentas nesikreips į teismą ir neprašys specialaus tyrimo, kaip ir iki šiol neprašė dėl nė vienos užgaulios jo adresu informacijos“, - vakar LŽ perdavė prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Diskusijos dėl V.Adamkaus skolų padengimo ir su juo sutapusio pilietybės išimties tvarka suteikimo verda ne tik Lietuvoje, bet ir Briuselyje. „Visi painūs klausimai turi būti išaiškinti. Prezidentūra galėtų pateikti paaiškinimus. Kiekvienas nepaaiškintas dalykas sukuria daugiau spėlionių negu reikia“, - LŽ sakė europarlamentaras Aloyzas Sakalas.

Jam antrinanti europarlamentarė Ona Juknevičienė, neseniai pasitraukusi iš Darbo partijos, įsitikinusi, kad prezidentūros sprendimas tylėti mažina Lietuvos žmonių pasitikėjimą šia institucija. „Neabejoju, kad iškilusią problemą reikia išsiaiškinti iki galo - nes įstatymai Lietuvoje turėtų galioti visiems vienodai. Dar svarbiau, jog iškilusi problema susijusi su šalies vadovu, kurio pagrindinė funkcija - sergėti Konstituciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šioje situacijoje matai, kad žmogus neatlieka savo pagrindinės pareigos, nes netaiko sau principų, kurie taikomi visiems“, - kalbėjo O.Juknevičienė.

Pasak O.Juknevičienės, kol prezidentūra ir toliau tyli, V.Adamkaus skolų padengimo ir su tuo susijusį pilietybės suteikimo išimties tvarka klausimą turėtų imtis spręsti Seimas. „Taip daryta R.Pakso atveju. Tuo metu seimūnai buvo itin aktyvūs, labai norėjo išsiaiškinti. Sakyčiau, situacija kai kuriais atvejais analogiška: neaiškios pinigų gavimo aplinkybės, su tuo susijęs pilietybės suteikimas. Seimo nariai privalo tuo domėtis, nes jie tam ir išrinkti, yra žmonių atstovai, turintys neleisti pažeidinėti įstatymų - nesvarbu, kam - prezidentui ar paprastam tarnautojui“, - ragino europarlamentarė.

REKLAMA

Seimo nariai kol kas atsargiai kalba apie 2003 metų V.Adamkaus skolų padengimo aplinkybes. Tačiau Lietuvos parlamente vis garsiau skamba raginimai prezidentūrai atvirai prabilti apie susiklosčiusią padėtį.

Vakar į prezidentą V.Adamkų viešu laišku kreipėsi Seimo narys teisininkas Kęstutis Čilinskas. Jis pasiūlė šalies vadovui išsklaidyti visuomenės abejones ir viešai atskleisti aplinkybes, kuriomis, tarpininkaujant V.Uspaskichui, buvo suteikta Lietuvos pilietybė Rusijos piliečiui M.Sadekovui ir tuo pat metu V.Uspaskicho kontroliuojamų bendrovių darbuotojų sąskaita V.Adamkaus fondui perverstos didžiulės finansinės paramos sumos.

REKLAMA

Prabilti prezidentūrą ragina daugelio politinių partijų lyderiai. „Įtarimų šešėliai, susikaupę virš V.Adamkaus, jo autoriteto nestiprina, tuo pat metu leidžia V.Uspaskichui palaikyti įtampą. Nesakau, kad valstybės vadovas yra šantažuojamas, bet, išsklaidžius tuos šešėlius, prezidentui ir Lietuvos visuomenei būtų tik geriau“, - tvirtino Liberalų sąjūdžio vadovas Eligijus Masiulis.

„Pasigendu reakcijos tų žmonių, kurie turi saugoti prezidentą, ir, jeigu atsiranda kokių abejonių, pasiaiškinti visuomenei. Manau, tai yra pasekmė ir šiandien egzistuojančios ydingos sistemos, kurios nesiryžtama pakeisti iš esmės“, - teigė Seimo socialliberalų vadovas Algirdas Monkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akivaizdu, jog Seime bręsta ir rimtesni sprendimai, jei prezidentūra taip ir neatskleis laukiamos tiesos. „Šioje situacijoje užtektų vieno dalyko: kad prezidentas inicijuotų vidinį tyrimą ir nustatytų žmones, kurie prie to prisidėjo, ir kad tų asmenų neliktų bent jau valstybės tarnyboje. Tai būtų didelis žingsnis į priekį. Bet jeigu to nebus, bijau, procesas gali eiti tolyn. Deja, tada ir pačiam prezidentui bus labai nemalonių pasekmių“, - savo nuogąstavimus LŽ išdėstė Tėvynės sąjungos (TS, konservatorių) vicepirmininkė Rasa Juknevičienė.

REKLAMA

Pasak jos, kaip susidėlios aplinkybės, šiuo metu pirmiausia priklauso nuo šalies vadovo pozicijos. „Sunku prognozuoti, kaip viskas bus, bet procesas plėtosis - netikiu, kad kaip nors sustos. Ir Seime, ir kitur atsiras jėgų, kurios pradės kelti klausimus, jeigu neišgirs atsakymo iš prezidento. Aš asmeniškai vis dar laukiu prezidento atsakymo ir veiksmų. Tiesiog labai jo to prašau“, - kalbėjo parlamentarė.

Apie tai, kad prezidento ar jo komandos veiksmus gaunant paramą gali tirti Seimas, svarsto ir parlamentinio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Algimantas Matulevičius, jautęs stiprų spaudimą dėl principingo Valstybės saugumo departamento veiklos ir su tuo susijusių aplinkybių tyrimo.

REKLAMA

„Būčiau už tai, kad šią problemą imtųsi nagrinėti Seimas. Tačiau nelabai jau tikiu šiuo Seimu. Ar bus pakankamai jėgų ir sąžiningumo galutinai išsiaiškinti? Bet jei nesiaiškins šis, aiškinsis naujasis Seimas“, - neabejojo parlamentaras.

Vis dėlto iniciatyvų dėl prezidento rėmimo aplinkybių tyrimo gali pasirodyti dar šios kadencijos Seime. Kaip LŽ užsiminė frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ vadovas Valentinas Mazuronis, šios frakcijos nariai „analizuoja situaciją“. „Neatmesčiau galimybės, kad netrukus atsiras kreipimasis į Konstitucinį Teismą ir prašymas išaiškinti, ar prezidento dekretas dėl pilietybės M.Sadekovui išimties tvarka suteikimo iš tiesų nepažeidžia Konstitucijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Informacija dėl paramos V.Adamkui abejonių kelia Liberalų ir centro sąjungos vadovui Artūrui Zuokui. Būtent jį prieš kelerius metus, kilus skandalui dėl liberalcentristų finansinių santykių su verslo grupe „Rubicon group“, prezidentas V.Adamkus ragino laikytis politinės moralės reikalavimų.

„Labai svarbu, kad Lietuvoje nebūtų dvigubų standartų. Jeigu yra neteisėtai suteikta pilietybė, tada nesvarbu - ar R.Paksas, ar V.Adamkus - turi labai konkrečiai paaiškinti tokio sprendimo aplinkybes, o jeigu yra pažeidimų - atsakyti už tai“, - LŽ sakė A.Zuokas.

REKLAMA

Liberalcentristų lyderis, kurio veiklą taip pat nagrinėjo parlamentinė komisija, teigė esąs nusiteikęs prieš politinius procesus. „Geriausiai abejones galėtų išsklaidyti pats prezidentas. Kitu atveju tai būtų teisėsaugos institucijų reikalas“, - pridūrė jis.

Vieninteliai socialdemokratai jau praėjusią savaitę ėmėsi ginti prezidentą - bandymus išsiaiškinti jo skolų padengimo aplinkybes ir to padarinius šalies vadovo veiklai pavadino „žiniasklaidos grupės“ puolimu prieš V.Adamkų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų