REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Automobiliams vis labiau panašėjant, vairuotojai rado būdą nepradingti minioje. Didelę reikšmę ženklų kombinacijai teikiantys žmonės yra pasiryžę už išskirtinius automobilio registracijos numerius pakloti net penkiaženklę sumą.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinės įmonės „Regitra“ Transporto registracijos metodikos skyriaus vyresnysis specialistas Antanas Raudonis LŽ tvirtino, kad įmonė per savaitę sulaukia mažiausiai vieno prašymo išduoti vardinius numerio ženklus. Tokią išskirtinę automobilio detalę sau leisti gali ne kiekvienas - nuo praėjusių metų spalio mėnesio komplektas vardinių numerių kainuoja net 10 tūkstančių litų. „Dažniausiai juos išduodame Vilniuje, Kaune arba Klaipėdoje. Ten nuperkama daugiausiai naujų automobilių, o vardiniai numeriai registruojami išperkamosios nuomos bendrovių vardu“, - pasakojo specialistas. Jis neslėpė, jog dauguma vardinių numerių yra skiriama naujiems, brangiems automobiliams, kurių savininkams keli papildomai išleisti tūkstančiai gyvenimo neapsunkina.

REKLAMA

Įvairūs motyvai

Teikiant prašymą skirti vardinius valstybinio numerio ženklus be kitų duomenų reikia nurodyti priežastį, kodėl yra prašoma būtent tokios ženklų kombinacijos. „Būna, kad žmonės prašo numerių su jiems svarbia data, automobilio marke arba laimingais skaičiais. Bet tikrosios, gilesnės priežastys mums lieka nežinomos“, - tvirtino A.Raudonis.

Klientui pageidaujant, vardinio numerio plokštelė gali būti pagaminta ir motociklui ar net priekabai. Specialistas patvirtino, kad neseniai buvo užregistruota priekaba su vardiniu numerio ženklu. Tiesa, kol kas ji tokia vienintelė. Išskirtiniais numeriais papuoštų motociklų taip pat nėra daug - vos penki. Lengviesiems automobiliams vardinių numerių išduota gerokai daugiau - virš penkių šimtų. Lietuvos gatvėse galime išvysti transporto priemonių, kurių numerio ženklai skelbia apie jausmus, galią ar dar nežinia ką, pavyzdžiui „L0VE“, „SKYGOD“, „B0SS“, „BMW1“, „000000“, „2BIG4U“, „1LT“ arba tiesiog „1“.

REKLAMA
REKLAMA

Skaičiai atstoja raides

A.Raudonio teigimu, dažniausiai prašymai skirti vardinius numerius yra patenkinami. „Labai retai juos atmetame. Išdavimo taisyklės skelbiamos internete, taigi klientai būna susipažinę su jomis ir paprastai problemų nekyla“, - komentavo A.Raudonis. Jo tvirtinimu, vairuotojai nepageidauja automobilių pavadinti necenzūriniais ar įžeidžiančiais žodžiais, nes tokie prašymai būtų bemat atmesti.

Dažniausiai pasitaikantis nesklandumas - numerio ženklai, sudaryti vien iš raidžių. Kadangi kombinacijoje turi būti bent vienas skaitmuo, „Regitros“ specialistai klientui pasiūlo pergalvoti pasirinkimą. Bet norintieji išlaikyti valstybiniame numeryje vien tik žodį lengvai randa išeitį - raidę O pakeičia skaičiumi 0, raidę I - vienetu, o S - penketu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didesnių nesklandumų yra pasitaikę anksčiau, kai vardiniai numeriai Lietuvoje dar buvo naujovė. Vienas pilietis savo automobilį buvo įsigeidęs paženklinti užrašu „ZARAZA“ (liet. - bjaurybė), tačiau komisija išpildyti šį norą, žinoma, atsisakė, o vairuotojui beliko rinktis padoresnį užrašą.

LŽ duomenimis, prekybos tinklo „VP Market“ autoūkiui kadaise taip pat teko nusivilti. Vardinių numerių išdavimo komisija atsisakė patenkinti bendrovės prašymą suteikti vardinį numerį, kuriame būtų žodis „MAXIMA“. Dėl paties žodžio problemų nebūtų kilę, tačiau prekybos tinklas pageidavo, kad raidė „X“ būtų išryškinta raudonai - taip, kaip parduotuvių tinklo pavadinime. Suprantama, jog dėl netinkamo raidės „X“ formato, toks prašymas buvo atmestas.

REKLAMA

Psichologinis aspektas

Nors išskirtiniai numeriai nesuteikia vairuotojui teisės jaustis kelyje išskirtiniam, psichologai neabejoja, kad žmonių noras savo automobilius ženklinti vardiniais numeriais yra ne kas kita, kaip tik būdas išreikšti save ir atkreipti aplinkinių dėmesį. Specialistų teigimu, žmonės nuo seno įvairiais būdais stengiasi kažkuo išsiskirti, būti šaunesni už kitus, atkreipti į save dėmesį ir panašiai. Lygiai taip ir vairuotojai, kurie įsigyja išskirtinius vardinius numerius. LŽ kalbinti psichologai sutartinai teigė, kad vardinių numerių savininkai giliai viduje mano esantys kažkuo ypatingi, geresni už kitus eismo dalyvius. Kita vertus, tai nėra būdinga absoliučiai visiems, tačiau daugumai - tikrai. Be to, psichologai neatmeta galimybės, kad daugumai vairuotojų, paženklinusių savo automobilius vardiniais numeriais, galimas dalykas, gyvenime kažko trūksta, todėl taip elgdamiesi jie tarsi bando šiuos trūkumus kompensuoti.

REKLAMA

Drąsus amerikietis


Labiausiai išskirtinius numerius pasaulyje mėgsta Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) vairuotojai. Šioje šalyje kaip niekur kitur važinėja daug įvairiausiais vardiniais numeriais ženklintų automobilių. Tačiau ir liberaliomis bei itin demokratiškomis pažiūromis garsėjančioje Amerikoje ne visi vairuotojai gali kaip išmanantys ženklinti savo mašinas.

Antai JAV transporto pareigūnai prieš keletą metų privertė vairuotoją Michaelį Syravongą pakeisti personalinį automobilio registracijos numerį „GOT MILF“ dėl to, kad jis žeisdavo moteris. Tokį numerį amerikietis pasirinko registruodamas sportinį automobilį „Toyota Supra“. Tačiau šį numerį patvirtinęs Licencijų departamentas nepastebėjo, kad jame yra nešvankus žodis „MILF“, reiškiantis žodžių junginio „Mamytės, kurias norėčiau iš... (Mums I‘d Like to F...) trumpinį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vašingtono valstijoje gyvenantis amerikietis pareigūnams aiškino, kad toks užrašas jam pasirodė gražiai skambantis ir nieko blogo nereiškiantis. Vis dėlto per dvejus metus, kol jis važinėjo su šiuo numeriu paženklintu automobiliu, žodžių derinys „GOT MILF“ papiktino mažiausiai dvi moteris, kurios ieškodamos užtarimo kreipėsi į policiją. Apie tai sužinojęs numerio šeimininkas nustebo, jog kažkas ėmėsi veiksmų visam jo smagumui sugadinti. Mėgindamas išsaugoti numerį, amerikietis pasiūlė bent kelias šios frazės reikšmes, tarp jų „Got My Invitation Last Friday“ („Praėjusį penktadienį gavo mano pakvietimą“) ir „Got Married Into Lisa‘s Family“ („Vedęs atėjau į Lizos šeimą“). Tačiau kai tokios šmaikščios priemonės nepadėjo, M.Syravongas savo automobilio vardinį numerį pakeitė kitu - „Punisher“ („Baudėjas“).

Ilona Staškutė , Paulius Ugianskis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų