REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors už lango karaliauja žiema, veterinarijos specialistai sulaukia pirmųjų pacientų – erkių susargdintų šunų ir kartais katinų. Entomologai paantrina – prie gyvūnų kimbančios erkės – pirmas požymis, kad parazitai jau ėmė busti po žiemos miego, tad budrumo reikia neprarasti ir žmonėms.

Nors už lango karaliauja žiema, veterinarijos specialistai sulaukia pirmųjų pacientų – erkių susargdintų šunų ir kartais katinų. Entomologai paantrina – prie gyvūnų kimbančios erkės – pirmas požymis, kad parazitai jau ėmė busti po žiemos miego, tad budrumo reikia neprarasti ir žmonėms.

REKLAMA

Dabar pats laikas skiepytis nuo erkinio encefalito, o štai nuo Laimo ligos skiepų teks palaukti dar dvejus metus.

Dvylikametė Pupa smalsiai apžiūrinėja kiekviena centimetrą. Šeimininkė Zita rami, pievą dar kiek nuklojęs sniegas, tad erkės Pupos nelies, tad ir apsaugos kol kas nenaudoja.

„Dabar ne. – O kada pradedat? – Gal balandžio pabaigoje. Nežinau, ar teisingai darom, bet žolė pradeda žaliuoti“, – sako Zita.

O be reikalo, kaip sako veterinarijos specialistai. Pasirodo jau dabar Pupą reikia tepti erkes atbaidančiomis priemonėmis, mat pastarosios jau pabudo ir tapo aktyvios. Veterinarijos klinikos sulaukė ir pirmųjų šiųmečių pacientų – erkių ligų parklupdytų keturkojų šunų ir katinų.

REKLAMA
REKLAMA

Eilėje pasitikrinti, kas kamuoja –  Meino meškėnas Lokis: „Tiesiog toks vangus pasidarė, matėm, kad jam kažkas negerai.“

Simptomai tokie pat, kuriuos jaučia erkių ligų kankinami šunys ar katės.

„Jau su simptomais, jau ligoniai. Pirmieji simptomai, tai prasideda apatija. Vangumas, pakilusi temperatūra. Kada jau pastebim tą susirgimą“, – teigia veterinarijos gydytojas Jovydas Bajorinas.

REKLAMA

Vitalija guodžiasi – gal jos katiną kamuoja kitoks susirgimas, mat po erkės įsisiurbimo jokių komplikacijų nebuvo.

„Nieko, tiesiog išėmėm ir viskas. Kadangi skiepų gauna“, – kalba Vitalija.

Po apžiūros Lokis išleidžiamas į namus. Jam specialistai nustatė su erkėmis nesusijusį negalavimą. Tačiau taip pasiseka ne kiekvienam. Kai kam veterinarai randa babeziozę, pasitaiko anaplazmozės, Laimo ligos atvejų. Katėms nustatyta ir infekcinė anemija. Skirtingai nei žmonėms, keturkojams, kaip sako veterinaras, jokių skiepų nuo erkių platinamų ligų nėra.

REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinės priemonės apsisaugant yra lašiukai nuo erkių, yra tabletės nuo erkių. Yra antkakliai nuo erkių. Yra pakabukai nuo erkių“, – aiškina J. Bajorinas.

Tiesa, svarbiausia, kaip aiškina specialistas, tinkamai naudoti pasirinktas priemones, kitaip jos bus neefektyvios. Erkių reikia pasisaugoti jau ne tik gyvūnams, bet ir žmonėms.

„Jeigu temperatūra savaitę būna pliusinė, ir tokiu netipiniu laiku gali atsirasti tokių nekantrių, kurios pasirodo ir pirmieji pranašai būna tai mūsų augintiniai“, – tvirtina entomologė Milda Žygutienė.

Varėniškis Algis skundžiasi kamuojamas Laimo ligos. Sako, liga diagnozuota žiemą.

„Antrųsyk pasikartojo... Žiemą paskartojo. Iš kur tos erkės žiemą. Atseit atsinaujino. Sakė reiks valyt kraują. Nežinau. Silpna, paeini per daug, turi pailsėti. Viskas“, – pasakoja varėniškis Algimantas Daškevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užkietėjęs grybautojas nuo erkinio encefalito pasiskiepijęs. Tad į mišką ėjo ramesnis. Apie Laimo ligos baisumą nė negalvojo.

„Miegojau, paskui kažkas man kojoj, žinai, miegodamas. Tai aš ten nudraskiau ir miegu toliau, ir nieko, nieko. Paskui pavaikščiojau, kad man jau svyruoja. Pasižiūriu, o toks taškas raudonas. Aplink tas žiedas. Pasiskambinau gydytojai, sako, nieko nelauk, lėk Varėnon, pirk antibiotikus ir gerk“, – kalba Algimantas.

Medikai sako, esą stebėtis susirgus Laimo liga žiemą nereikėtų. Jeigu užkrėstas parazitas įsisegė gruodį, kai buvo pliusinė temperatūra, Laimo liga gali pasireikšti ir sausį ar vasarį. Ir ne tokia jau ši infekcija ir nekalta, kaip kartais gali atrodyti. Jos simptomai bei ligos eiga, kaip aiškina Santaros klinikų Infekcinių ligų gydytoja, gali būti labai panašūs į erkinį encefalitą.

REKLAMA

„Tai infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos, kurios pažeidžia ne vieną, o daugelį sistemų“, – kalba infekcinių ligų gydytoja Daiva Radzišauskienė.

Pirmiausia ten, kur įsisiurbia užkrėsta erkė, parausta oda.

„Bakterijos gali pažeisti ne tik odą, bet ir gali pažeisti nervų sistemą. Ir sukelti taip vadinamą limfocitinį meningitą, kur dažniausiai jokių simptomų pradžioje nebūna. Pažeisti galvinius nervus, dažniausiai veidinį nervą, ir taip pat sukelti smegenų ir galvos, ir nugaros smegenų uždegimą“, – aiškina D. Radzišauskienė.

Tai retesni atvejai, bet jie būna sunkūs. Gali paralyžiuoti ir veido raumenis, galimas ir koordinacijos sutrikimas, galūnių parezės, kitaip nusilpimai. Žmogui pasveikti gali prireikti metų ar daugiau. Erkinį encefalitą, kaip paaiškina specialistai, sukelia virusas, o štai Laimo ligą – bakterijos borelijos.

REKLAMA

Jeigu nuo pirmojo dar galime pasiskiepyti, tai  skiepo nuo Laimo ligos teks palaukti dar dvejus metus. Skiepytis nuo erkinio encefalito dabar pats laikas. Mat keliaudami į gamtą jau turime turėti imunitetą.

Specialistai paskaičiavo, kad pasveikti nuo Laimo ligos visiškai – galima, o štai nuo erkinio encefalito visiškai pasveiksta keturi iš dešimties sergančių šia liga. Likusiems pasireiškia vienokie ar kitokie liekamieji reiškiniai.

Šiaip, erkės nemiega visai. Kai atsirado tokia rūšis kaip kacapai, tai kartu su jais atsirado ir erkės (lot. ixodidae kacapensis). Ypač jos suaktyvėja prieš rinkimus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų