REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Darbo saugos priemonių pardavėjai perspėja, 4 iš 5 Lietuvoje parduodamų respiratorių gali būti padirbti. Įtartinų veidą ir nosį dengiančių apsaugos priemonių galima rasti ir dalyje šalies vaistinių. Iš Kinijos į Lietuvą respiratoriai dažnai atkeliauja su padirbtais dokumentais. Kaip atskirti tikrą gyvybę išgelbėti galinčią priemonę nuo klastotės?

Darbo saugos priemonių pardavėjai perspėja, 4 iš 5 Lietuvoje parduodamų respiratorių gali būti padirbti. Įtartinų veidą ir nosį dengiančių apsaugos priemonių galima rasti ir dalyje šalies vaistinių. Iš Kinijos į Lietuvą respiratoriai dažnai atkeliauja su padirbtais dokumentais. Kaip atskirti tikrą gyvybę išgelbėti galinčią priemonę nuo klastotės?

REKLAMA

Sostinėje grožio saloną turintis vilnietis Vytautas Vyriausybei atlaisvinus karantiną dirbti vėl pradėjo vasario viduryje. Tiek Vytautas, tiek visi kiti jo kolegos darbe privalo dėvėti mažiausiai FFP2 klasės respiratorių. O į saloną atėję klientai turi burną ir nosį dengti medicinine kauke.

„Dėvėjimas kaukės, jis visada nepatogiausias dalykas, bet dirbi ir pripranti, kitos išeities šiuo metu neturime. Ypatingai, jei ateina nauji klientai, veidą dengia kaukė, tu net negali pamatyti veido, parenkant jai stilių, šukuoseną, o kirpimo metu. be abejo, mes naudojame kaukes, dalį nuimi, klientas palaiko pats kaukę, vieną pusę apkerpi tai ir dirbam“, – sako Grožio salono „Barbakano“ vadovas Vytautas Vančys.

REKLAMA
REKLAMA

Paprastos medicininės kaukės kaina šiuo metu skaičiuojama centais. Už vieną FFP2 klasės respiratorių gali tekti sumokėti ir daugiau nei eurą. Jis brangesnis, nes filtruoja 94 procentus ore esančių dalelių, gali apsaugoti kirpėją nuo COVID-19 sergančio kliento. Šios klasės gaminių galima lengvai rasti internetinėse ir fizinėse parduotuvėse.

REKLAMA

„Norisi apsaugoti save maksimaliai, o dėl pirkimo dažniausiai mes perkam vaistinėse. Tiesa, pasirodo, net ir vaistinėse įsigytas respiratorius ne visada atitinka reikiamus FFP2 klasės respiratorius standartus. Viena iš sostinės darbo saugos priemonių parduotuvių atliko nedidelį tyrimą ir palygino Lietuvos vaistinėse parduodamus gaminius“, – pasakoja V. Vančys.

Vienoje vaistinėje pats respiratorius nepažymėtas jokiais žymenimis. Ant pakuotės uždėtas FFP2 pavadinimas, tačiau čekyje pateikiama kita informacija. Gaminys vadinamas medicinine veido kaukė.

REKLAMA
REKLAMA

Kitoje vaistinėje respiratorius pažymėtas kinišku ne Europos sąjungos standartu KN95, ant čekio parašyti dar 2 visiškai skirtingi dalykai: europietiškas respiratoriaus standartas FFP2 ir dėl nežinomų priežasčių užrašyta, kad tai medicininė kaukė.

Dar kito vaistinių tinklo pardavėjai savo prekes iškarto žymi, trimis skirtingais standartais: ne tik FFP2, bet ir amerikietišku N2, bei kinišku KN95.

„Niekas netrukdo padavinėti respiratorius, ant kurių nieko nėra užrašyta. Jūs galite pardavinėti, bet būkim sąžiningi ir nerašykime, kad tai apsauginis respiratorius, kad jis atitinka FFP2. Aš nesakau, kad jis blogas. Ir tose pačiose vaistinėse viskas yra tvarkoje, jie gali pardavinėti, bet nerašykim, kad tai apsauginis, kad atitinka Europos standartus“, – teigia „DSP Plius“ direktorė Irma Spudienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tinkamai nepažymėto, Europoje nesertifikuoto respiratoriaus įsigijimas prilygsta katės pirkimui maiše. Visiškai neaišku, ar toks gaminys apsaugos žmogų nuo pavojingo viruso.

„Gal net ir daugiau jie yra Kinijos rinkai, Amerikos rinkai, tai gerai, kad dar iš Rusijos nebuvo su visokiais kitokiais standartais“, – kalbėjo I. Spudienė.

Anot darbo saugos priemonių specialistų, tokių netinkamai pažymėtų gaminių, kurie dažnai yra skirti kitų kontinentų rinkoms galima rasti ne tik vaistinėse, bet ir įvairiose kitose Lietuvos parduotuvėse. Esą 4 iš 5 Lietuvoje parduodamų respiratorių arba netikri, arba netinkamai pažymėti. Tokių gaminių dažnai viešųjų pirkimų metu dažnai įsigyja ir valstybinės institucijos.

REKLAMA

„Tu matai, kas laimėjo, kokios sutartys, už kokias kainas, tikrai ir spauda viską mato. Mes vedame papildomas lenteles, kur pasižiūrim, kas ką laimėjo, kokie ten kiekiai. Gal net ir daugiau nei 80 procentų, tas skaičius ir kyla, nes labai lengva pamatyti“, – sako I. Spudienė.

Respiratorių ir kitų asmens apsaugos priemonių kontrole užsiima Lietuvos muitinė bei Vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Per 2020-uosius metus buvo patikrinta 111-a kvėpavimo apsaugos priemonių modelių, 27-i neatitiko keliamų reikalavimų.

„Dažnai gaminiai buvo vežami iš Kinijos ir dažnai pats gaminys gal ir būdavo atitinkantis reikalavimus, tačiau dokumentai, kurie būdavo pridedami dažnai būdavo padirbti. Šių gaminių vertinime nedalyvavo akredituos, sertifikuotos akreditavimo įstaigos“, – pasakoja Vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovas Aleksas Žalpys.

REKLAMA

Visų į Lietuvą patenkančių respiratorių ar į juos panašių veido uždangalų valstybinės institucijos sužiūrėti negali. Dėl to prieš perkant respiratorių specialistai pataria atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų. Kiekvienas respiratorius turi būti atskirai supakuotas, paženklintas ne tik FFP2 ar FFP3 standartu, bet ir CE ženklu. Prie šio ženklo turi būti keturženklis skaičius, kuris parodo, kokia įstaiga sertifikavo gaminį.

Internete galima greitai pasitikrinti, ar nurodytas kodas nėra išgalvotas, ar įstaiga gali sertifikuoti respiratorius Europoje. Kilus abejonėms galima su ja susisiekti, pasiteirauti, ar prekė iš tikro buvo patikrinta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei gaminys ženklinamas, kaip asmens apsaugos priemonė, bet nėra pateikiami atitiktį įrodantys dokumentai tam gaminiui, tai yra didelis pažeidimas, gaminys skelbiamas net nesaugiu. Gali ne tik neapsaugoti, bet ir sukelti negerą poveikį sveikatai“, – teigia A. Žalpys.

Kiekvienas respiratorius taip pat turi galiojimo laiką. Pardavėjas klientui paprašius privalo suteikti visą informaciją apie gamintoją, pateikti respiratoriaus naudojimo instrukciją.

Vaistinės aiškina, kad praėjusiais metais, kai Lietuvoje trūko asmens apsaugos priemonių parduotuvių lentynose buvo galima ir įtartinų respiratorių, tačiau esą nepatikimų gaminių rinkoje mažėja.

REKLAMA

„Tuo metu, kai prasidėjo pandemija, ir buvo visiškas trūkumas tokių priemonių, tuo metu valstybė leido turėti tam tikras priemones, pačias įvairiausias, nebuvo reguliavimo, ko negalima turėti. Ir jis atsirado eigoje, antrojo karantino metu, tada atsirado reguliavimas, kas ten pas jus yra. Labai tikimės, kad visa rinka yra susitvarkiusi, nes mūsų atveju visi respiratoriai yra su sertifikatais“, – kalbėjo „Eurovaistinės“ atstovė Laura Bielskė.

 Atsiradus įtarimų dėl kokybės specialistai rekomenduoja informuoti Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų