REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš artėjantį Europos vyrų krepšinio čempionatą daugelis specialistų aukso medalius iš anksto kabina Ispanijos rinktinei. Ne veltui. Šios šalies nacionalinė komanda, net ir sunkią traumą patyrus vienam lyderių Sergio Lullui, popieriuje atrodo galingiausiai iš visų.

Prieš artėjantį Europos vyrų krepšinio čempionatą daugelis specialistų aukso medalius iš anksto kabina Ispanijos rinktinei. Ne veltui. Šios šalies nacionalinė komanda, net ir sunkią traumą patyrus vienam lyderių Sergio Lullui, popieriuje atrodo galingiausiai iš visų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Straipsnių cikle pateiksiu įdomių, pikantiškų, primirštų, galbūt kai kam negirdėtų faktų apie grėsmingiausius Lietuvos komandos varžovus. Šįkart rašinys – apie ispanus.

REKLAMA

Sergio Lullas (nuotr. SCANPIX)

Dažnai skriaudžia lietuvius

Daugeliui Lietuvos krepšinio sirgalių Ispanijos rinktinė viena iš nekenčiamiausių. Ispanai jau kurį laiką yra bene didžiausi lietuvių „priešai“. Ne vienas pykčio pritvinkęs aistruolis nevengia ispanų pavadinti „čigonais“.

2003 metų Europos čempionato finale Lietuvos komanda nušluostė nosį amžiniesiems varžovams, bet apskritai po Nepriklausomybės atkūrimo ispanai mūsiškius svarbiausiose rungtynėse skriaudžia dažniau nei mes juos.

REKLAMA
REKLAMA

Ypač skaudų smūgį Ispanijos krepšininkai lietuviams sudavė 1999-ųjų žemyno pirmenybėse. Tada Lietuvos rinktinė savo grupėje užėmė pirmąją vietą, o ispanai kitoje liko tik ketvirti. Tačiau ketvirtfinalyje priešininkai visiškai neutralizavo mūsų asą Arvydą Sabonį, kuris pelnė tik 3 taškus, atkovojo 3 kamuolius, tuo tarpu oponentų snaiperis Alberto Herrerosas įsūdė net 28 taškus.

Ir praėjusio Europos čempionato lemiamame mūšyje lietuviai turėjo pripažinti ne bet ko, o Ispanijos ekipos pranašumą.

Ispanijos krepšininkai kai kurių lietuvių nemėgstami ir dėl to, kad kai kurie jų aikštėje garsėja kaip provokatoriai ar „artistai“, simuliuojantys pražangas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, ispanai, viena stipriausių rinktinių per visą Europos krepšinio istoriją, pirmą kartą žemyno pirmenybėse triumfavo tik 2009 metais. Iš pastarųjų keturių Europos čempionatų ispanai laimėjo net tris.

Iš dabar egzistuojančių rinktinių Lietuva ir Ispanija daugiausia sykių tapo Europos čempionėmis – po tris. Ankstesniais laikais Europos krepšinyje madas diktavo SSRS ir Jugoslavijos komandos.

Toje pačioje barikadų pusėje

Mūsų tautiečiai puikiai pažįsta ispanų krepšinį. Su ne vienu dabartinės ispanų rinktinės žaidėju yra rungtyniavę daugybė mūsų šalies krepšininkų. Su Pau Gasoliu bei Juanu Carlosu Navarro „Barcelona“ klubo garbę yra gynęs Šarūnas Jasikevičius. Marcas Gasolis ir Fernando San Emeterio Žeronos „Akasvayu“ ekipoje rungtyniavo su Dainiumi Šalenga (tuomet M. Gasolis turėjo apie 20 kilogramų antsvorio, buvo lėtas, „susipykęs“ su technika. Linas Kleiza vėliau teigė nemanęs, kad šis katalonas apskritai taps krepšininku. O jis dabar – vienas geriausių NBA „centrų“).

REKLAMA

Sergio Rodriguezo komandos draugu Madrido „Real“ gretose buvo Jonas Mačiulis, Rimantas Kaukėnas, Martynas Pocius. J. Mačiulis šioje komandoje rungtyniavo drauge su Willy Hernangomezu. Ricky Rubio Badalonos „Joventut“ klubui atstovavo kartu su Simu Jasaičiu. Šis krepšininkas, taip pat R. Kaukėnas Vitorijos klubui siekti pergalių padėjo su F. San Emeterio.

Marcas Gasolis (nuotr. SCANPIX)

Treniruoja svetimšalis

Daug kam atrodo keista, kad Ispanijos, kurioje netrūksta aukščiausio lygio specialistų, rinktinę treniruoja italas – Sergio Scariolo. Jis su ispanų nacionaline komanda iškovojo krūvą skambių pergalių, bet kai kas sako, kad turėdama tokią gausybę žvaigždžių Ispanijos ekipa galėtų viską laimėti ir be trenerio.

REKLAMA

S. Scariolo, kuris laisvai kalba ispaniškai, 2015-aisiais buvo sugrąžintas į šios šalies rinktinę nepaisant to, kad nuo 2008 metų jis nieko nelaimėjo su turtingais ir stipriais Maskvos srities „Chimki“, Milano „Emporio Armani“, Vitorijos „Labiral Kutxa“ klubais.

Sergio Scariolo (nuotr. SCANPIX)

„Senukai“ dar turi smarvės

Ispanijos rinktinės išskirtinis bruožas – didžiulis daugelio žaidėjų patriotizmas. P. Gasolis, J. C. Navarro, kuriems jau 37 metai, jau seniai turėjo moralinę teisę baigti karjerą nacionalinėje komandoje, bet jie ir toliau veržiasi į ją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik dabar savo pasirodymą rinktinėje nutarė baigti jų bendraamžis Felipe Reyesas. Apie 15 metų vasaras rinktinei pardavinėjo ir Jose Manuelis Calderonas, kuriam greitai bus 36-eri.

Nors už užimtas aukštas vietas tarptautinėse varžybose Ispanijos rinktinės nariai gauna nepalyginamai didesnius honorarus nei lietuviai, bet P. Gasolį ir Co į nacionalinę komandą traukią tikrai ne pinigai.

Juanas Carlosas Navarro (nuotr. SCANPIX)

Ketino tapti mediku, žaidė regbį

Ar žinojote, kad ryškiausia ispanų žvaigždė P. Gasolis vos netapo profesionaliu mediku? Jis gimė Barselonos šv. Pauliaus ligoninėje, kur gydytojais dirbo abu jo tėvai. Kai ŽIV užsikrėtė legendinis JAV krepšininkas Magicas Johsonas, Pau buvo pasiryžęs sukurti vaistus nuo AIDS.

REKLAMA

P. Gasolis įstojo į Barselonos universiteto Medicinos fakultetą, tačiau vėliau jį metė dėl krepšinio. Kai aukštaūgis atstovavo NBA „Los Angeles Lakers“ klubui, jis lankydavosi vaikų ligoninėse ir sergantiesiems dalijo labdarą. Katalonui net buvo leista stebėti chirurgines operacijas.

Dabartinis „San Antonio Spurs“ žaidėjas iš daugelio kitų krepšininkų skiriasi tuo, jog neretai lankosi klasikinės muzikos koncertuose, operos teatruose. Jis moka ne tik katalonų, ispanų, anglų, bet ir prancūzų bei italų kalbas. Dabartinėje Ispanijos rinktinėje maždaug pusė krepšininkų yra katalonai. Beje, vaikystėje P. Gasolis aktyviai žaidė regbį.

Pau Gasolis (nuotr. SCANPIX)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų