REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
7
Iš Turkijos lietuviai grįžta be pinigų ir sugadinta sveikata: įspėja neapsigauti (nuotr. asm. archyvo, 123rf.com)

Plaukų slinkimas – problema, paveikianti didžiąją dalį vyrų ir nemažą dalį moterų Lietuvoje ir visame pasaulyje. Norintiems džiaugtis vešliais plaukais išsigelbėjimu tampa plaukų transplantacija, kurią atlikti lietuviai dažnai traukia į Turkiją. Tačiau specialistai įspėja: noras pasigražinti neretai baigiasi ne tik netenkinančiu rezultatu, bet ir komplikacijomis.

7

Plaukų slinkimas – problema, paveikianti didžiąją dalį vyrų ir nemažą dalį moterų Lietuvoje ir visame pasaulyje. Norintiems džiaugtis vešliais plaukais išsigelbėjimu tampa plaukų transplantacija, kurią atlikti lietuviai dažnai traukia į Turkiją. Tačiau specialistai įspėja: noras pasigražinti neretai baigiasi ne tik netenkinančiu rezultatu, bet ir komplikacijomis.

REKLAMA

VUL Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas, dermatovenerologas Tadas Raudonis sako, kad plaukų transplantacijos – paklausi paslauga, o Turkija, ko gero, pirmauja atliekamų procedūrų skaičiumi.  

„Visgi, vien tai, kad daroma daug transplantacijų, nereiškia, kad jos visos daromos kokybiškai“, – priduria specialistas.

Ne kartą garsiai nuskambėjo istorijos, kaip į šią šalį tvarkytis dantis išvykę lietuviai grįžta su daugybe nusiskundimų. Lygiai tokia pati situacija ir su plaukų transplantacijomis: pigesnėmis procedūromis susižavėję tautiečiai grįžę į Lietuvą skuba pas gydytojus dėl pasireiškusių komplikacijų.

REKLAMA
REKLAMA

Susižavi mažomis kainomis

Tad kuo ji taip sužavi? T. Raudonis pastebi, kad procedūros ten gerokai pigesnės – vidutiniškai tai atsieina maždaug tris tūkstančius eurų.

REKLAMA

„Kitas dalykas, Turkija yra patraukli geru aptarnavimu. Ne be reikalo tai yra viena pagrindinių lietuvių atostogų krypčių. Lygiai taip pat jie sugeba sukurti patogų aptarnavimą klientui, atvykstančiam į kliniką.

Žmogui tereikia nusipirkti skrydžio bilietus, o kartais ir klinika padeda juos nupirkti, į sumokamą kainą įeina pervežimai, viešbutis, įvairūs tyrimai, reikalingi prieš procedūrą“, – paaiškino.

Tačiau nors maža kaina ir puikus aptarnavimas vilioja, dermatovenerologas pabrėžia, kad tai ir baisiausia – visi patogumai dažniausiai būna įskaičiuoti į procedūros kainą, tad pačiai plaukų transplantacijai skiriama suma yra juokinga.

REKLAMA
REKLAMA

Nors plaukų transplantacija – daug paprastesnė procedūra nei bet kokio kito organo transplantacija, tai yra labai preciziška procedūra, kurią atliekant dirba didelė komanda specialistų, mažiausiai – trys, o kartais net septyni.

„Vakarų šalyse plaukų transplantaciją gali atlikti tik gydytojai dermatovenerologai, plastikos chirurgai, padedant slaugytojams ir kartais asistentams, kurie turi medicininį išsilavinimą, yra baigę universitetą, turi teisę dirbti su pacientais.

Tuo tarpu Turkijoje, kitose arabų šalyse įprasta praktika, kad transplantaciją dažniausiai atlieka jokios medicininės kvalifikacijos neturintys žmonės. Ši sritis ten nėra taip griežtai reglamentuojama ir nėra siekiama ją reglamentuoti, nes tai yra didžiulis verslas“, – dėstė T. Raudonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Procedūra – preciziška, bet atlieka net ne profesionalai

Norint geriau suprasti, kur gali būti pridaryta klaidų, būtina žinoti, kaip atliekama plaukų transplantacija. Šiai procedūrai naudojami paties paciento plaukų folikulai, kurie paimami iš donorinės srities, dažniausiai – galinės skalpo dalies, kai kuriais atvejais iš barzdos, pagurklio, krūtinės ar pilvo srities:

„Paimti plaukų folikulai yra perkeliami į recipiento zoną, dažniausiai tai yra frontalinė plaukų linija arba viršugalvio sritis. Padarant mažas skylutes įstatomi plaukų folikulai.

Procedūra yra labai preciziška. Skylutės plaukų įstatymui padaromos iki pusantro milimetro dydžio, folikulai išimami grąžteliais, kurių skersmuo siekia 0,7-0,9 milimetrus. Tai smulkmeniškas darbas, reikalaujantis nemažo personalo skaičiaus.“

REKLAMA

Atvykus į Turkiją plaukų transplantacijai, pacientas palaiko kontaktą su gydytoju, sulaukia konsultacijos, idealiu atveju – jis padaro skylutes tose vietose, kur turės būti įstatyti plaukai, tačiau likusią procedūros dalį dažniausiai atlieka nekvalifikuotas personalas.

Taip, anot specialisto, sudaromos sąlygos atlikti procedūrą pigiai – pagalbinis personalas dažnai gauna daug mažesnį atlyginimą, nei medicininį išsilavinimą turintys profesionalai.

„Dėl to dažnai susiduriama su komplikacijomis, negražiu rezultatu po transplantacijos, neprigyjančiais plaukais, randėjimu ir visomis kitomis problemomis“, – pridūrė T. Raudonis.

Labiausiai stebina viena

Už galvos griebtis verčia ir tai, kad procedūra suderinama nuotoliniu būdu, pavyzdžiui, susisiekus su klinikomis svečioje šalyje elektroniniais laiškais. T. Raudonis įspėja – vien įvertinimo pažvelgus į nuotrauką neužtenka:

REKLAMA

„Gydytojas turi apžiūrėti paciento galvos odą, neužtenka vizualaus apžiūrėjimo ar tuo labiau įvertinimo iš nuotraukų.

Reikalingas ištyrimas dermatoskopu, būtina tiksliai nustatyti diagnozę, dėl ko plaukai slenka, ar nėra kitų skalpo odos problemų, kaip seborėjinis dermatitas, psoriazė, įvairios lėtinės autoimuninės plaukus paveikiančios ligos, kas yra absoliuti kontraindikacija atlikti transplantaciją.

Tai mus, gydytojus, labiausiai ir stebina, kad kiekvienas norintis, parašęs klinikai Turkijoje, gali susiderinti procedūrą. Kai pacientai kreipiasi į mus, turbūt tik vienas ar du iš dešimties besikreipiančių yra tinkami transplantacijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šios procedūros negali būti atliekamos konvejeriu – pacientas turi būti labai detaliai ištiriamas. Mes susiduriame su labai skausmingais atvejais.

Pavyzdžiui, pacientai grįžę po transplantacijos kreipiasi ir paaiškėja, kad jiems nėra androgeninės alopecijos, o turi autoimuninę plaukų ligą, kuri vėliau pradeda naikinti ir persodintus plaukus – procedūra būna atlikta beprasmiškai, sugaištas laikas, išleisti pinigai ir sužalota galvos oda.“

Pasekmės itin skaudžios

Dermatovenerologas pasakoja, kad pasekmės gali būti labai skaudžios – literatūroje jau aprašyti pavieniai mirties atvejai dėl po plaukų transplantacijos išsivysčiusio sepsio.

REKLAMA

„Taip pat galimas didelis randėjimo procesas skalpo srityje tiek priekyje, kur plaukai įsodinami, tiek skalpo galinėje pusėje, iš kur jie išimami.

Oda toje vietoje yra pažeidžiama negrįžtamai ir ten įsodinti naujus plaukus ateityje bus daug sudėtingiau, bus sutrikusi kraujotaka ir bus prastesni prigijimo rezultatai.

Reiktų suvokti, kad per gyvenimą žmogui gali būti atliktos dvi, kai kuriais atvejais – trys plaukų transplantacijos, nes yra ribotas plaukų folikulų kiekis.

Problematiška po netinkamai atliktos procedūros ištaisyti ją, nes, pavyzdžiui, turime sugadintą donorinę sritį. Žmogus gali visam gyvenimui susigadinti galvos odą“, – vieną iš galimų komplikacijų aptarė gydytojas.

REKLAMA

Neretai po netinkamai atliktų transplantacijų apsilankę pas gydytojus Lietuvoje pacientai namo grįžta su krūva receptų vaistams, skirtiems gydyti netinkamo darbo pasekmes.

Pasitaiko ir situacijų, kai netinkamai, nenatūraliai suformavus plaukų liniją, plaukus tenka šalinti lazeriniu arba chirurginiu būdu.

„Jeigu praėjus mėnesiui po transplantacijos matosi bent kažkas ne taip galvos odoje, jeigu yra nors menkiausias galvos odos paraudimas, pleiskanojimas, žaizdelės, kylantys spuogeliai galvos odoje, jaučiami pojūčiai kaip skausmas arba nejautrumas tam tikrose odos dalyse – tai jau yra priežastis, dėl ko reikėtų pasirodyti gydytojui trichologui.

Pirmąsias 2-3 savaites normalu, kad galvos oda gali būti patinusi, jautresnė, paraudusi, formuotis pleiskanos, bet mėnuo jau yra ta riba, kai neturėtų likti jokių požymių, kad buvo atlikta procedūra“, – įspėja T. Raudonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai žinoti būtina

Gydytojas dermatovenerologas ragina nesusigundyti pigumu ir specialistų plaukų transplantacijai verčiau dairytis Lietuvoje ar Vakarų šalyse – Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, JAV. Nors čia procedūra kainuos brangiau, ją atliks savo srities profesionalai.

Be to, prieš pasirinkdami specialistą, pas kurį atliksite plaukų transplantaciją, išsamiai pasidomėkite, kokia yra specialisto kvalifikacija, kur jis baigė mokslus, kokioje klinikoje dirba, kokie pacientų atsiliepimai, ar jis užsiima moksline veikla – rašo publikacijas, skaito pranešimus konferencijose.

Atidžiai peržvelkite ir darbų rezultatus, tačiau nepamirškite ieškoti į jūsų plaukus kuo panašesnių rezultatų ir per daug nesižavėti, pavyzdžiui, rytiečiams atliktų transplantacijų rezultatais, nes jie turi tamsius, vešlius plaukus, tuo tarpu lietuvių plaukai daugeliu atvejų yra prasti, ploni.

REKLAMA

„Kaip ir dantys, sutvarkyti pigiai, nedžiugins ilgai, lygiai taip pat ir plaukai. Pagalvokime, kad plaukus mes nešiosime visą likusį gyvenimą.

Tvarkantis dantis žinome, kad jie tarnaus maždaug 10 metų, jeigu yra dedami krūtinės implantai – turbūt 10-15 metų, o plaukai lieka visam gyvenimui.

Pasirinkime ir kliniką, ir specialistą, kurie padės užtikrinti tikrai natūralų ir ilgalaikį rezultatą“, – pataria gydytojas dermatovenerologas T. Raudonis.

Daktarėli tu be darbo sėdi?
Kiek žinau kas darėsi patenkinti.
O Lietuvėlėje geriau padarys irgi nežinai ant kokio šundaktario pataikysi.
Pritariu šimta procentų.
Kad vyrai taip myščiotų dėl savo plikių tai keista.
Vieni pliusai plikė.
Kogero tos visos reklamos susuka protą.
Po to gi persodinimo turi vaistus vartoti visą gyvenimą sako, kad ir nemenkai kenkia potencijai.
Normalūs vyrai tuo neužsiima, tik pyderai persisodina ir dažosi plaukus- taip jiems ir reikia, visiškai jų negaila
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų