REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
24
Jaunos mamos (nuotr. Fotodiena.lt)

Seimo koridoriuose dar sklando derybų, dėl paramos jaunoms šeimos įsigyjant pirmąjį būstą, aidai. Dar trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas po svarstymo pritarė Vyriausybės rengtam Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo projektui.

24

Seimo koridoriuose dar sklando derybų, dėl paramos jaunoms šeimos įsigyjant pirmąjį būstą, aidai. Dar trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas po svarstymo pritarė Vyriausybės rengtam Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo projektui.

REKLAMA

Komiteto nariai taip pat pasiūlė ir naują idėją dėl turto vertės, kuris keičia teritorijų, kuriose galiotų galimybė gauti paramą, sąrašą. Žinoma, tai yra tik pasiūlymą, kuris dar bus svarstomas. 

Iškris keturi miestai

Anksčiau buvo skelbta ir įstatymo projekte numatyta, kad finansinę paramą siūloma teikti toms jaunoms šeimoms, kurios įsigyja pirmąjį būstą Lietuvos Respublikos regionų teritorijoje, kur nekilnojamojo turto ploto vieneto normatyvinė vertė yra ne mažiau kaip 60 proc. mažesnė nei didžiausia būsto daugiabučiuose pastatuose 1 kvadratinio metro normatyvinė vertė.

Minimą vertę nustato ir savo interneto svetainėje skelbia Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas pagal kiekvienų metų sausio 1 dienos vidutines nekilnojamojo turto rinkos vertes Lietuvos miestuose ir savivaldybių centruose bei kitose savivaldybių teritorijose.

REKLAMA
REKLAMA

Būtent vertės dydžio nustatymas sukėlė nemažai diskusijų tarp komiteto narių. Posėdyje dalyvavę Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai tikino, kad optimaliausias rodiklis galėtų būti 60-65 proc., bet ne daugiau. Kitu atveju dar labiau sumažėtų teritorijų skaičius. 

REKLAMA

„Skeptiškai žiūriu į šitą projektą, prisimenant idėją, dėl ko jis buvo kuriamas. Sutinku su Lietuvos banko nuogąstavimu, kurie sako, kad lietuvaičiai važiuoja užsidirbti būstui. Mes sudarom prielaidas pasigerinti sąlygas, bet nuo pajamų viskas priklauso. Alga ir pajamos menkos, mes iš kito galo skatinam – įsigyti būstą, bet ne užsidribti. Šitaip tik atskirtis bus padidinama“, – įsitikinęs Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas.

Posėdyje kalbėjęs Lietuvos banko atstovas neslėpė, kad abejonės kyla nematant ryšio tarp emigracijos ir atskirties mažinimo, teikiant šią finansinę paskaitą. Jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad nėra atsižvelgiama į pajamas, kurios tiesiogiai lemtų tolesnius mokėjimus.

REKLAMA
REKLAMA

Nors komiteto nariai svarstė, kad didinat vertės procentą, bus sutraukiamos teritorijos ir sumažės galimybės pasinaudoti parama, pritarta, kad tik įsigaliojus įstatymui ir pamačius poreikį, bus galima spręsti iš naujo, kaip keisti teritorinį principą.

Daugumos nuomone priimtas sprendimas siūlyti įstatymo pataisas. Siekiant įgyvendinti įstatymo projekto tikslą, kad jaunos šeimos kurtųsi teritorijose, kurios labiau nutolę nuo didmiesčių ar kitų nekilnojamu turtu paklausių teritorijų, siūloma jaunoms šeimoms iš valstybės biudžeto suteikti subsidijas pirmajam būstui įsigyti šalies regionų teritorijoje, kurioje nekilnojamojo turto ploto vieneto normatyvinė vertė yra ne mažiau kaip 65 proc. (Vyriausybės siūlymas – 60 proc.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal šį siūlymą, iškristų šie keturi regionai: Birštonas, Nemenčinė, Lentvaris ir Utena, kuriuose nebūtų galima prašyti ir tikėtis paramos.

Siūlo sukurti sąrašą

Seimo teisininkai iki šiol kritikavo šį siūlymą teikti paramą pirmąjį būstą mažesniuose miestuose ir rajonuose įsigyjančioms jaunoms šeimoms. Esą, taip užkertamas kelias paramą gauti mieste gyvenančioms šeimoms, tad jos diskriminuojamos. Visgi, komiteto posėdyje atkreiptas ir į kitus galimo sukčiavimo atvejus.

Be to, siekiant išvengti piktnaudžiavimo atvejų, kai vaikai ar anūkai fiktyviai pirktų būstus iš savo tėvų, ar senelių, siūloma nustatyti apribojimą – jei būstas būtų įsigyjamas iš jaunos šeimos nario tėvų ar senelių, jauna šeima neturėtų teisės į finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms.

REKLAMA

Komitetas, įvertinęs aplinkybę, kad finansinė paskata pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms bus teikiama atsižvelgiant į valstybės biudžeto asignavimus atitinkamiems metams finansinei paskatai pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms teikti, dėl ko gali būti atvejų, kai jaunos šeimos, nors ir kreipėsi, tačiau einamaisiais metais atitinkamos finansinės paskatos negaus.

Todėl įstatymo projekte siūloma nustatyti, kad tokioms šeimoms nereikėtų kreiptis pakartotinai, o jos būtų įrašomos pagal prašymo užregistravimo savivaldybės administracijoje datą ir laiką į Jaunų šeimų, laukiančių finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, sąrašą.

REKLAMA

Komitetas taip pat pasiūlė įstatyme nustatyti konkretų 4 mėnesių terminą, per kurį jaunai šeimai turėtų būti išmokėta subsidija.

Verta priminti, kad šiuo projektu siekiama sukurti finansines priemones, kurios padėtų visoms jaunoms (kiekvienas iš sutuoktinių ar motina arba tėvas vieni auginantys vaiką (įvaikį) iki 35 metų) šeimoms, nepaisant jų pajamų, įsigyti būstą ne didmiesčiuose

Taip pat padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu, prisidedant prie šalies demografinės padėties gerinimo bei jaunų šeimų emigracijos mažinimo. Projekto iniciatoriai tikina, kad ši parama prisidės prie Lietuvos regionų atsigavimo, jų stiprinimo, socialinių ir ekonominių skirtumų tarp regionų mažinimo, tolygios ir tvarios plėtros visoje valstybės teritorijoje skatinimo.

Šis įstatymo projektas artimiausiu metu bus svarstomas pagrindiniame Seimo Biudžeto ir finansų komitete.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų