• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš Kinijos – prakeiksmai ir grasinimai Lietuvai dėl taivaniečių atstovybės

JAV nesupranta kitų šalių bandymo kištis į Lietuvos reikalus

„Lietuva tikrai sumokės milžinišką kainą ir prisiims visas pasekmes dėl akivaizdaus vienos Kinijos principo pažeidimo“, penktadienį rašoma Kinijos žiniasklaidos grupės (China Media Group, CMG) pranešime.

„Lietuva tikrai sumokės milžinišką kainą ir prisiims visas pasekmes dėl akivaizdaus vienos Kinijos principo pažeidimo“, penktadienį rašoma Kinijos žiniasklaidos grupės (China Media Group, CMG) pranešime.

REKLAMA

Komentare yra piktinamasi, kad nepaisant stipraus Kinijos pasipriešinimo ir nuolatinių įtikinėjimų, Lietuvos vyriausybė pritarė Taivaniečių atstovybės Lietuvoje įkūrimui. „Bjaurus Lietuvos veiksmas akivaizdžiai pažeidžia vienos Kinijos principą, šiurkščiai kišasi į Kinijos vidaus politiką ir pažeidžia dvišalius politinius įsipareigojimus“.

„China Media Group“, arba dar vadinama „Kinijos balsu“ žiniasklaidos įmonių grupė dažnai publikuoja „redakcinius“ straipsnius, kurie iš tiesų atspindi Kinijos komunistų partijos lyderių nuotaikas ar nuomones vienu ar kitu klausimu. Tačiau diplomatinis tonas ne visada tai leidžia pasakyti patiems politikams.

Straipsnyje taip pat rašoma, kad Kinija „imsis visų būtinų priemonių nacionaliniam suverenitetui ir teritoriniam vientisumui apsaugoti, o Lietuva turės prisiimti visas savo išdavystės pasekmes“.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuva taip pat kaltinama pažeidusi vienos Kinijos principą, nors Lietuvos politikai tai ir neigia.

Kinijos leidinyje perspėjama, kad Taivano klausimas yra esminis Kinijos interesas, o Lietuva „pervertino savo jėgas žaisdama vadinamąja „Taivano korta“. Žadama, kad „tai atneš Lietuvai tik žalą, o tarptautinėje bendruomenėje ji turės neštis išdavikų reputaciją“.

REKLAMA

„Lietuva turi nedelsiant ištaisyti savo klaidingą sprendimą. Jei ji laikysis neteisingo kelio, prieštaraujančio vienos Kinijos principui, ji tikrai sumokės didelę kainą ir prisiims visas pasekmes. Niekas neturėtų nuvertinti Kinijos žmonių ryžto, valios ir gebėjimo apginti savo nacionalinį suverenitetą ir teritorinį vientisumą“, – grėsmingai užbaigiamas leidinio redakcijos grasinimas tekstas.

Lietuvos pozicija – tai ekonominiai, o ne politiniai ryšiai, JAV palaiko tokią poziciją

JAV atmeta kitų šalių bandymus kištis į Lietuvos sprendimą gilinti ryšius su Taivanu, sako Vilniuje viešinti JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno pavaduotoja civilių apsaugos, demokratijos ir žmogaus teisių klausimais Uzra Zeya.

REKLAMA
REKLAMA

Taip ji komentavo aštrią Kinijos kritiką Vilniui dėl Taivaniečių atstovybės atidarymo.

„Mes dar kartą patvirtiname savo paramą mūsų vertinamai NATO ir ES partnerei bei sąjungininkei. Atmetame kitų šalių bandymus kištis į Lietuvos savarankišką sprendimą gilinti bendradarbiavimą su Taivanu“, – penktadienį per spaudos konferenciją Vilniuje sakė U. Zeya.

Ji taip pat teigė, kad Taivano atstovybės atidarymą Vilniuje mato kaip galimybę plėsti „reikšmingą Taivano dalyvavimą tarptautinėje erdvėje“.

„Mes sveikiname Taivaną ir Lietuvą su Taivano atstovybės atidarymu Vilniuje ir Lietuvos planus atidaryti analogišką atstovybę, kaip mes girdėjome, kitų metų pradžioje. Mes tai matome kaip galimybę plėsti Taivano reikšmingą dalyvavimą tarptautinėje erdvėje. Manome, kad šių atstovybių atidarymas taip pat išplės Taivano ir Lietuvos ekonominį bei technologinį bendradarbiavimą“, – kalbėjo JAV atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klausiama, ar remia Lietuvos sprendimą leisti atstovybei atsidaryti Taivano vardu, U. Zeya atsakė, kad šį klausimą ji referuoja į Lietuvos Vyriausybei, nes tai buvo jos politinis sprendimas.

Kinija ketvirtadienį dar kartą pasmerkė Lietuvos sprendimą leisti Taivano atstovybei šalyje veikti šios salos vardu ir pareiškė ginsianti savo teritorinį vientisumą, kurį, anot Pekino, Vilnius pažeidė.

Tokį pareiškimą išplatino Kinijos užsienio reikalų ministerija po to, kai Vilniuje duris atvėrė Taivaniečių atstovybė.

„Šis žingsnis kenkia Kinijos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui ir juo šiurkščiai kišamasi į Kinijos vidaus reikalus. Kinijos vyriausybė reiškia griežtą protestą ir tvirtą prieštaravimą šiam nepaprastai baisiam poelgiui ir imsis visų būtinų priemonių nacionaliniam suverenitetui ir teritoriniam vientisumui apginti. Už visas iš to kilusias pasekmes atsako Lietuvos pusė“, – teigiama pareiškime.

REKLAMA

Anot Pekino, leisdama veikti atstovybei tokiu pavadinimu Lietuva atsisakė politinio įsipareigojimo, prisiimto komunikate dėl diplomatinių santykių su Kinijos Liaudies Respublika užmezgimo, ir pažeidė „vienos Kinijos“ principą.

Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taibėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai, neleidžiančiai Taivano traktuoti kaip atskiros valstybės.

Lietuva pabrėžia, kad Taivaniečių atstovybei nėra suteiktas diplomatinis statusas, o ji rūpinsis išimtinai ekonominių, kultūrinių ryšių plėtojimu. Pati atstovybė savo pranešime nurodė, kad teiks ir konsulines paslaugas.

Biblijoje apraso apie Dovydo ir Gilijoto santykius.
Lietuvos užsienio politika pagaliau amtrą kartą išsivadavo iš baudžiauninko sindromo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų