REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ankstesniame straipsnyje rašiau, kad viena iš patraukliausių investuotojui šalių šiuo metu yra Kinija. Tačiau ši įdomi šalis yra ir gana specifinė.

REKLAMA
REKLAMA



Kinijos ekonomika plėtojama labai atsargiai, didelę reikšmę turi valstybės reguliavimas, svarbų vaidmenį šiuo metu vaidina valstybinės įmonės. Yra numatyta šias įmones ateityje dalinai ar visiškai privatizuoti, tačiau tai – ilgalaikiai planai. Valstybės vadovai smarkiai proteguoja vietines įmones, užsienio kapitalas nėra lengvai įleidžiamas į svarbiausius pramonės sektorius.

REKLAMA

Neturėdami reikiamų žinių kinai paprastai įsileidžia pasaulines kompanijas, tačiau vėliau ima proteguoti vietinius gamintojus. Puikus pavyzdys – vėjo jėgainės. Siekdami išvystyti šį perspektyvų sektorių Kinijos vadovai pasikvietė pirmaujančias pasaulio kompanijas - „Vestas“ (Danija), „Suzlon Energy“ (Indija), „General Electric“ (JAV). Taip pat šalis skatino vietinių gamintojų atsiradimą ir augimą, todėl dabar daugiau nei pusė Kinijoje pastatomų vėjo jėgainių yra pagamintos vietinių įmonių: „Sinovel“, „Xinjiang Goldwind“, „Dongfang Electrical Machinery“. Panaši schema taikoma ir kitose pramonės šakose.

REKLAMA
REKLAMA

Užsienio investicijų reguliavimas iš pirmo žvilgsnio prieštarauja laisvosios rinkos dėsniams ir lyg turėtų apriboti šalies augimo potencialą. Tačiau Kinija turi gan racionalų paaiškinimą. Į „karštus“ regionus dažnai suplaukia daug spekuliacinio kapitalo, kuris neturi ilgalaikių tikslų. Maždaug 1998 metais daug tokio kapitalo staiga pasitraukė iš Pietų Azijos valstybių ir sukėlė šiose šalyse nemažai problemų, todėl spekuliacinius pinigų srautus reguliuoti iš tiesų reikia. Tokios pačios politikos laikosi ir kitos valstybės: Indija, Rusija. Kinija deklaruoja siekianti pritraukti tik ilgalaikes investicijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašaliniam stebėtojui akivaizdu, kad šalis valdoma pagal racionalų ir gerai apskaičiuotą planą. Šių planų negalima lyginti su buvusios TSRS penkmečio planais, kurie nelabai turėjo ryšį su realybe ir greitai tapo pajuokų objektu. Tuo tarpu Kinijoje sudaromi penkmečio planai yra iš tiesų vykdomi. Žodis „penkmečio planas“ daugeliui lietuvių tikriausiai kelia šypseną, tačiau tokia yra Kinijos realybė. Kinija sugebėjo labai savitai sujungti komunizmą ir kapitalizmą, sukurdami valstybę, kurios vizitine kortele būtų galima vadinti pragmatiškumą.

REKLAMA

Lietuvoje Kinijos vardas labiausiai siejamas su pigia ir ne visuomet kokybiška produkcija: batais, žaislais, smulkia elektronika. Tačiau iš tiesų Kinijos technologinis lygis sparčiai auga ir šalis tampa aukštesnio lygio technikos gamintoja, mokslinių tyrimų ir inovacijų šaltiniu. Tyrimams ir inovacijoms prioritetas buvo suteiktas ir naujausiame penkmečio plane, patvirtintame 2006-aisiais. Kinijos vadovai puikiai supranta, kad tai – vienintelis būdas išlaikyti ekonominę galią ir progresuoti. Didelės lėšos, aiški vystymosi kryptis ir didžiuliai žmogiškojo kapitalo rezervai – šiuo požiūriu kinai panašūs į skruzdes, metodiškai ir tiksliai statančias didžiulį skruzdėlyną.

REKLAMA

Stebint dabartinius Kinijos pasiekimus, žinant šalies vystymosi kryptis ir mastus tenka pripažinti, kad ši valstybė turi bene daugiausiai potencialo tapti nauja pasaulio ekonomikos lydere, kuri pakeis nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos pirmavusias Jungtines Valstijas. Todėl manau, kad dabar yra tinkamiausias laikas pradėti mokytis kinų kalbos. Lietuvoje tai dar nepopuliaru, bet Europos šalyse pamažu jau kyla kinų kalbos mokymosi bumas. Ši kalba nėra lengva, tačiau išmokti įmanoma.

Investuotojams svarbiausias klausimas – kaip investuoti į Kinijos įmonių akcijas. Daugiausiai Kinijos įmonių yra kotiruojama Šanchajaus, Šenženo ir Honkongo biržose, taip pat jų galima įsigyti ir Singapūre, Niujorke bei Londone. Kinijos akcijos skirstomos į keletą klasių. A klasės akcijos platinamos tik Kinijoje ir užsienio investuotojams yra neprieinamos. B klasės akcijomis taip prekiaujama Kinijoje, ir jas gali įsigyti užsieniečiai. H raide žymimos Honkonge, S – Singapūre, N – Niujorke, L – Londone listinguojamos akcijos. Investuoti į B klasės akcijas Kinijoje iš Lietuvos kol kas neįmanoma, tačiau Honkongo, Niujorko ir Londono biržos tikrai yra prieinamos – tereikia susirasti tinkamą brokerį ar bankininką.

Kitame straipsnyje kalbėsime apie investicijų galimybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų