REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Hablo kosminis teleskopas mokslo labui darbuojasi jau daugiau nei dvidešimt metų. Jį turėtų pakeisti kosminis teleskopas „James Webb“, kuris pagal daugelį parametrų bus geresnis ir tobulesnis už savo pirmtaką. Nors jo pasirodymas kosmose planuojamas tik 2018 m., tačiau mokslininkai žvelgia dar toliau ir dirba prie jo pamainos, kuri kol kas žinoma kaip ATLAST. Įdomiausia yra tai, jog šio Hablo anūko dėka mokslininkai galės tyrinėti egzoplanetų paviršių bei atmosferą.

REKLAMA
REKLAMA

Kosmoso užkariavimas (nuotr. SCANPIX)

Pavadinimas ATLAST išsišifruoja kaip „Advanced Technology Large-Aperture Space Telescope“, tačiau šis pavadinimas yra laikinas, kol jam nesugalvos naujo. Jis galės studijuoti egzoplanetas, kuris nuo Žemės nutolusios iki 200 šviesmečių.

REKLAMA

Savo ruožtu, teleskopas James Webb bus aprūpintas 6,5 metro diametro veidrodžiu. Ir tai tikrai nemažas skaičius. Didžiausią veidrodį Žemėje turi teleskopas Large Binocular Telescope, jo diametras siekia 12 metrų. Tačiau ir šis skaičius pasirodys tikrai nedideliu, kadangi ATLAST „veidrodėlio“ skersmuo sudarys visus 16 metrų, o jautrumas bus 2000 kartų didesnis, nei dabartinio Hablo teleskopo.

Su tokia įranga ATLAST galės ne tik pamatyti potencialiai gyvenamas planetas, tačiau ir analizuoti jų atmosferų spektrinę sudėtį bei tiesiogiai ieškos gyvybės požymių. Deja, laukti ATLAST skrydžio į kosmosą teks dar ilgai, kadangi jo kūrimo darbai dar tik prasidėjo – manoma, jog jis bus paruoštas 2025 m., ir tai yra, kaip visada, optimistiškiausias scenarijus, nes mokslininkai paprastai su terminais nedraugauja. Manoma, jog šis kosminis teleskopas tarnaus apie 20 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų