REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
8
Naujo projekto vieta (nuotr. Google Maps)

Daugiabučių kiemuose dažniausiai įrengiamos vaikų žaidimų aikštelės, bendra lauko erdvė ar stovėjimo vietos automobiliams. Tačiau kai kurie Kauno Šilainių rajono gyventojai neseniai liko nemaloniai nustebinti: vietoje pievelės po langais kieme, kurį supa keli daugiabučiai, planuojama įtalpinti naują daugiabutį.

8

Daugiabučių kiemuose dažniausiai įrengiamos vaikų žaidimų aikštelės, bendra lauko erdvė ar stovėjimo vietos automobiliams. Tačiau kai kurie Kauno Šilainių rajono gyventojai neseniai liko nemaloniai nustebinti: vietoje pievelės po langais kieme, kurį supa keli daugiabučiai, planuojama įtalpinti naują daugiabutį.

REKLAMA

Gyventojai teigia, kad planuojamas daugiabutis stovės per arti dabartinių namų, tačiau projekto vystytojai į pasipiktinimus nereaguoja ir planuojamų statybų nekomentuoja.

„Sulaukėme dovanėlės“

Planuojamomis statybomis pasipiktinę kauniečiai kreipėsi į naujienų portalą tv3.lt.

„Dviejų devynaukščių namų, 162-jų butų keli šimtai gyventojų, kurių didelė dalis gyvena šiuose namuose nuo 1989-ųjų metų, pirmosiomis šių metų dienomis kieme sulaukė „dovanėlės“, – laiške rašo kauniečių pora (vardai ir pavardės redakcijai žinoma), atstovaujanti dabartinių daugiabučių gyventojus.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak kauniečių, planuojant naujas statybas visiškai nebuvo atsižvelgta į dabartinių gyventojų komfortą. „Kieme suprojektuotas dar dviejų devynaukščių namų pastatas, kuris bus pastatytas itin artimu atstumu nuo dabar jau esančių namų – prieš pat jų langus.

REKLAMA

„Tuose namuose apsigyvens dar tiek pat gyventojų, kiek dabar jau gyvena, kitaip tariant, tame pačiame žemės plote gyventojų skaičius padvigubės. Užstatytas plotas panaikins du trečdalius parkavimo vietų esamų dviejų namų gyventojų automobiliams parkuoti, o į likusį vieną trečdalį parkavimo vietų nuolat pretenduos ir naujųjų namų gyventojai, nes naujakuriams prie jų naujai pastatytų namų – parkavimo vietų, akivaizdu, kad pritrūks“, – laiške redakcijai rašo kauniečiai.

Gyventojai prideda gretimų kiemų nuotraukas ir stebisi, kodėl negalima panašaus projekto įgyvendinti jų kieme.

REKLAMA
REKLAMA

„Greta, visiškai tokiame pačiame kieme stovi dviaukščiai garažai, kurių tik vienas aukštas yra iškilęs virš žemės paviršiaus, kitas slypi žemėje“, – laiške rašo gyventojai.

„2 variantas – namų properšoje matomas nuvažiavimas žemyn į požeminius garažus, virš kurių antžeminių garažų nėra, požeminius garažus dengiantis bendras stogas yra tapęs krepšinio aikštele, o iš kiekvieno garažo kyšantys ventiliacijos kaminukai yra tapę kuolais tvorelei, juosiančiai krepšinio aikštelę“, – pridedama laiške.

„Dar vienas pasiūlymas – kiemas, kuriame išvis jokių garažų nėra. Jų vietoje – pasodintos kelios eglaitės ir įrengta vaikų žaidimų aikštelė. Tą patį planavo Baltų pr. 57 ir 59 namų kieme turėjusių būti garažų kooperatyvo nariai. Deja, gerbūviui skirtas plotas – iš gyventojų atimtas“, – apgailestauja kauniečiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Projektiniai siūlymai

Miestų statybos žemėlapių svetainės „Citify.lt“ duomenimis, naujojo daugiabučio projektą vysto įmonė „Vytėnų projektai“. Susisiekus su įmone, projekto vykdytojai situaciją komentavo trumpai.

„Viskas jau yra išviešinta, ant stalo padėta visuomenei. Niekada niekas nebuvo patenkinti, kai šalia kas nors statoma, o leidimai visi yra gauti“, – telefonu atsakė įmonės atstovė.

Plačiau komentuoti situaciją įmonė atsisakė.

Vis dėlto, nors atstovė ir teigia, kad įmonė jau turi leidimus projektui, Kauno miesto savivaldybės administracijos Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius sako, kad projektiniai siūlymai buvo atmesti.

REKLAMA

„Savivaldybei buvo pateiktas dviejų daugiabučių gyvenamųjų pastatų statybos projektas, tačiau projektiniai pasiūlymai buvo atmesti. Teikėjams pasiūlyta pakoreguoti sprendinius, ištaisyti technines klaidas, peržiūrėti architektūrinę išraišką“, – paaiškina N. Vaitkevičius.

Tad kol kas projektas, kol vykdytojai jo nepataisys, yra sustabdytas.

Su pastabomis reikia kreiptis projekto pradžioje

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) informuoja, kad norminai atstumai tarp daugiabučių namų statybos techniniuose reglamentuose nėra nustatyti.

„Siekiant sužinoti, koks konkretus minimalus atstumas tarp dviejų daugiabučių gyvenamųjų pastatų turi būti išlaikomas, reikėtų taikyti ne vieną teisės aktą ir žinoti konkrečias aplinkybes.

REKLAMA

Bendruoju atveju naujas daugiabutis gyvenamasis namas turi būti statomas ir pastatytas, o statybos sklypas tvarkomas taip, kad statybos metu ir naudojant pastatytą statinį trečiųjų asmenų gyvenimo ir veiklos sąlygos, kurias jie turėjo iki statybos pradžios, galėtų būti pakeistos tik pagal normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas – nepabloginama statinių esama techninė būklė; užtikrinama galimybė patekti į valstybinės ir vietinės reikšmės kelius ir gatves; išsaugojamas natūralus apšvietimas, nustatytas pagal higienos normas ir kitus teisės aktus ir kt.“ – praneša statybos inspekcija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inspekcijos teigimu, statant ir projektuojant naujus daugiabučius gyvenamuosius namus privaloma atsižvelgti į esamų pastatų išdėstymą ir į teisės aktais pagrįstas kitų gyventojų pastabas.

„Dėl atstumų iki sklypo ribos, bendruoju atveju, jei pastato aukštis didesnis nei 3 metrai, statant pastatą turi būti išlaikomas ne mažesnis nei 3 metrų atstumas nuo sklypo ribos.

Jei pastato aukštis yra didesnis kaip 8,5 metro, skaičiuojant jį nuo žemės paviršiaus ties sklypų riba, tai toks pastatas turi būti statomas išlaikant reikalavimą – kiekvienam papildomam virš 8,5 metro aukščio metrui atstumas nuo sklypo ribos turi būti didinamas po pusę metro. Nurodyti atstumai gali būti mažinami gavus besiribojančio žemės sklypo savininko ar valdytojo rašytinį sutikimą“, – teigia statybos inspekcija.

REKLAMA

Inspekcija atkreipia dėmesį, kad daugiabučiai gyvenamieji pastatai yra svarbūs visuomenei, todėl apie jų projektavimą turi būti informuojama ir organizuojamas viešasis susirinkimas, esant poreikiui viešasis susirinkimas gali būti rengiamas kelis kartus.

„Tuo pačiu norime paraginti gyventojus būti aktyviems ir nuo pat projektinių pasiūlymų pristatymo visuomenėje teikti pastabas, pasiūlymus pačioje projektavimo darbų pradžioje, nelaukiant statybos užbaigimo procedūrų, kai dažnu atveju būna per vėlu.

Dialogų metu gali būti priimami visuomenės ir statytojo poreikius tenkinantys sprendimai ir taip išvengta finansinių ir moralinių nuostolių. Pasiūlymai, prašymai gali būti teikiami tiesiogiai projektuotojui, nesikišant Statybos inspekcijai ar kitoms institucijoms“, – informuoja inspekcija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų