REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po daugiau nei 30 metų Nepriklausomybės mus vis dar supa sovietų propagandos liekanos, įsitikinę politikai. Tiesa, Seime pagreitį įgauna desovietizacijos įstatymo projektas. Jam įsigaliojus, Lietuvos aikštėse neliktų ne tik sovietų karių paminklų, bet ir keistųsi SSRS laikų gatvių pavadinimai.

Po daugiau nei 30 metų Nepriklausomybės mus vis dar supa sovietų propagandos liekanos, įsitikinę politikai. Tiesa, Seime pagreitį įgauna desovietizacijos įstatymo projektas. Jam įsigaliojus, Lietuvos aikštėse neliktų ne tik sovietų karių paminklų, bet ir keistųsi SSRS laikų gatvių pavadinimai.

REKLAMA

Komunarų, Tarybų, Kolūkiečių – taip vadinasi gatvės kai kuriuose Lietuvos kampeliuose. Taip pat ant lentelių matyti ir kolaborantų vardai: Petro Cvirkos, Liudo Giros ir kitų garbei sovietmečiu vadintos gatvės.

Šilutės gyventojai priešinasi pokyčiams

Tačiau ne visi sutinka atsisakyti sovietmečiu atsiradusių gatvių pavadinimų. Štai kai kurie Šilutės gyventoja nesutinka keisti Komunarų gatvės pavadinimo, pasakoja Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis. Ši gatvė driekiasi Naujakurių mikrorajone. Diskusijos dėl jos pavadinimo netyla jau kurį laiką.

Mero teigimu, dėl gatvių pavadinimų keitimo pirmiausia turėtų spręsti patys gyventojai.

„Jeigu gyventojai sutiktų pakeisti, aš būčiau už tai, be abejo. Pas mus buvo išsakyta tokia mintis, jau ir anksčiau Tarybos posėdžio metu. Bet gyventojai lyg ir dvejoja. Manyčiau, reikėtų šio palikimo atsisakyti, tiesiog pakeisti, bet kol gyventojai dar mąsto, čia skubos nėra. Ateityje, manau, dar grįšime prie šio klausimo“, – tv3.lt sakė V. Laurinaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Meras patikslino, kad gyventojai pernelyg įpratę prie senojo Komunarų gatvės pavadinimo ir dėl to netrokšta pokyčių.

„Jie dvejoja, nes tiek metų pragyvenę toje gatvėje. Adresai, laiškai, giminaičiai – daug tokių faktorių. Aišku, Registrų centras perregistruoja tuos adresus ir nemokamai. Bet iš senų laikų gyventojai pripratę, sako, kad pasikeitęs adresas bus daug kam naujiena. Bet nemanau, kad tai didelė problema būtų šiais laikais“, – minėjo jis.

REKLAMA

Meras nemato prasmės įkalbinėti gyventojų

Kol dalis Šilutės gyventojų abejoja ir delsia, miesto meras teigia, kad gyventojų neverta įtikinėti keisti gatvės pavadinimą. Tai tik sužadintų žmonių skeptiškumą, svarstė meras.

„Gyventojai puikiai žino, kas tie 4 komunarai yra. Nemanau, kad čia reikėtų ypatingai agitaciją kažkokią daryti. Gyventojai iš karto galvoja, kad čia kažkoks mūsų [savivaldybės – tv3.lt] suinteresuotumas“, – sakė V. Laurinaitis.

Bet jeigu desovietizacijos įstatymas įsigalios, gatvės pavadinimas bus pakeistas vadovaujantis teisės aktų normomis, tikino meras V. Laurinaitis. Tiesa, kokiu vardu būtų pervadinta Komunarų gatvė, dar nenuspręsta.

REKLAMA
REKLAMA

O Laisvės kovų ir istorinės atminties komisijos pirmininkė, konservatorė Paulė Kuzmickienė mano, kad reikia ne šiaip keisti sovietinius gatvių pavadinimus, bet ir šviesti visuomenę apie propagandos poveikį.

„Manau, gyventojų priešinimasis yra dėl informacijos ir kalbėjimosi stokos. <...> Mes buvome pripratę greičiausiai ir prie tų paminklų, kurių dabar taip spėriai atsisakome. Vaizdai ir informacija, atrodytų, gyvena šalia mūsų ir netrukdo, nors grėsmei iškilus matome, kaip mūsų požiūris pasikeičia. <...> Svarbu kalbėti apie propagandos reikšmę ir kokie mitai buvo sukurti sovietmečiu. Žmonėms tai išlikę atmintyje ir nebūtinai iki galo perprasta istorija“, – svarstė politikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Portalas tv3.lt primena, kad „keturiais komunarais“ vadinami komunizmo šalininkai Rapolas Čarnas, Kazys Giedrys, Juozas Greifenbergeris, Karolis Požėla. 1926 m. jie buvo apkaltinti perversmo rengimu ir nuteisti mirties bausme. Jiems skirtas paminklas „Keturi komunarai“ buvo eksponuojamas Kaune, o XX a. pabaigoje buvo išvežtas į Grūto parką.

Žodį tars ekspertų komisija

Seimo narė P. Kuzmickienė paaiškino, kad desovietizacijos įstatymas numatytų tvarką, pagal kurią galėtų būti keičiami gatvių pavadinimai. Ekspertų komisijos nariai, istorikai, tartų žodį, ar gatvės pavadinimas yra susijęs su sovietų režimu ir jį derėtų pakeisti.

REKLAMA

„Likę sovietiniai reliktai, propagandos ženklai, jų yra ne tik paminkluose, bet išlikę ir gatvių pavadinimuose. Sakyčiau, turime pasižiūrėti, panagrinėti, kiek tų gatvių pavadinimų yra ir ar jie yra keistini. <...> Galbūt tai yra kolaboravusio su sovietais asmens vardas ir pavardė, o gal reiškinys, kuris vyko sovietmečiu ir buvo propaganda apie tai. Čia komisijai istorikų ir ekspertų būtų darbas teikti išvadas“, – kalbėjo Seimo narė.

Desovietizacijos įstatymas galimai pastūmėtų savivaldybes greičiau priimti sprendimus, teigė politikė.

„Kartais pritrūksta, natūralu, ir žinojimo, ir politinės valios.  Kitas dalykas, gal ir pastūmėtų savivaldybę, kuri užsimerkia kitą kartą prieš tam tikrus išlikusius sovietinės propagandos ženklus ir šlovinimą herojų, kurie, deja, nebuvo herojai“, – minėjo P. Kuzmickienė.

REKLAMA

Jos teigimu, tarp keistinų gatvių pavadinimų galėtų atsidurti kolaboravusių su sovietų valdžia menininkų vardo gatvės: Petro Cvirkos, Salomėjos Nėries ir kitų.

„Tokios pavardės yra skambančios visuomenėje. Manau, kad geriausiai atsakymus pateiktų istorikai. <...> Savivaldybė turėtų priimti sprendimą pakeisti gatvės pavadinimą, jeigu toks komisijos yra verdiktas“, – teigė ji.

Ir papildė, kad priimant sprendimą dėl gatvės pavadinimo keitimo būtų atsižvelgiama ir į gyventojų iniciatyvas.

Kol kas sovietinių gatvių pavadinimų Lietuvoje likęs ne vienas. Visagine, Biržuose ir Kybartuose yra po Tarybų gatvę, o Žeimių kaimelyje, esančiame Jonavos raj. savivaldybėje, driekiasi Kolūkiečio gatvė.

Seime pradėtas svarstyti desovietizacijos įstatymas greitu metu turėtų išvysti dienos šviesą. Teisės aktas padėtų atsisveikinti su nepageidaujamais sovietmečio palikimais – pašalinti paminklus, keisti gatvių pavadinimus ir atsisakyti visko, kas Lietuvai primena priespaudos ir teroro paženklintą laikmetį.

Tai greitai gal but prades naikinti ir zmones ,kurie gime sovietu laikais?
O kada DESOVIETIZACIJA ateis i SEIMA?. Kada bus paviesintos KGFB PADUGNIU pavardes?
Lietuvoje gyvena ir SOVIETINIAI,,prafesariai,, ,,akademikai,, ,,mokslo daktarai,,
kada bus DESOVIETIZACIJA ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų