REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tūkstančiai migrantų užplūdo Graikijos pasienį, kuomet Turkija nusprendė atidaryti savo sienas ir neberiboti pabėgėlių srauto. Toks Turkijos prezidento sprendimas galimai turėjo tikslą paveikti ES lyderių nuomones dėl pagalbos šaliai kovoje su Sirijos ir Rusijos pajėgomis suteikimo. Tačiau bent jau kol kas viskas, ko sulaukia Turkija, tai kaltinimų atviru šantažu. 

Tūkstančiai migrantų užplūdo Graikijos pasienį, kuomet Turkija nusprendė atidaryti savo sienas ir neberiboti pabėgėlių srauto. Toks Turkijos prezidento sprendimas galimai turėjo tikslą paveikti ES lyderių nuomones dėl pagalbos šaliai kovoje su Sirijos ir Rusijos pajėgomis suteikimo. Tačiau bent jau kol kas viskas, ko sulaukia Turkija, tai kaltinimų atviru šantažu. 

REKLAMA

Graikijos policija ir kariuomenė buvo priversti panaudoti ašarines dujas prieš į šalį besiveržiančius pabėgėlius. Valdžios teigimu, per 24 valandas buvo užkardyti 9877 bandymai prasiveržti į šalį. Apie 70 žmonių buvo suimta, kuomet bandė nelegaliai patekti į šalį. 

Graikija taip pat paskelbė, kad sustabdo leidimų laikinai gyventi šalyje išdavimą mėnesiui. Premjeras Kyriakos Mitsotakis pranešė, kad Graikija saugos ES išorės sienas, o migrantai turės grįžti atgal, jeigu bandys peržengti pasienio zoną. Migrantai tuo metu piktinasi tokiu sprendimu ir skundžiasi, kad „kokia prasmė buvo atverti Turkijos sienas, jeigu Graikija neįsileidžia“.

REKLAMA
REKLAMA

ES teisės profesorius Alberto Alemanno „Euronews“ pasakojo, kad graikų priimtas sprendimas sukuria spragą Europos prieglobsčio suteikimo teisėje ir prieštarauja tarptautinei teisei, bei sukuria precedento neturintį mechanizmą, kuris gali nulemti prieglobsčio iš tiesų nusipelniusių žmonių deportaciją ar net mirtį. 

REKLAMA

Graikija sutraukė papildomas pajėgas

Šeštadienio popietę Graikijos pareigūnai panaudojo vandens patrankas ir ašarines dujas, siekiant sustabdyti plūstančią į šalį minią žmonių. Migrantai į tai atsakė mėtydami akmenis, vienas pareigūnas buvo sužeistas. Augant prieglobsčio ieškančiųjų skaičiui pasienyje, Graikija buvo priversta dislokuoti kariuomenės pajėgas.  Graikų teigimu, vien šeštadienį buvo sustabdyti 10 tūkst. pabėgėlių, dar 5,5 tūkst. – sekmadienį. Tačiau tai nėra tie skaičiai, apie kuriuos kalbėjo Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas, pareiškęs, kad netrukus Europą užplūs „milijonai pabėgėlių“. 

REKLAMA
REKLAMA

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu tuo metu piktinosi tuo, kad jo šalis yra kritikuojama dėl tarptautinės teisės pažeidimų. „Jie gėdingai naudoja ašarines dujas prieš tūkstančius nekaltų žmonių prie savo vartų. Mes neturime įsipareigojimų stabdyti žmones, norinčius palikti mūsų šalį, tačiau Graikija turi prievolę elgtis su jais, kaip su žmonėmis!“, – aiškino jis savo „Twitter“ žinutėje.

Kaltinimai Turkijai

„Turkija, vietoje to, kad pažabotų migrantų ir pabėgėlių nelegalios kontrabandos tinklus, pati tapo kontrabandininke“, – cituojami Graikijos atstovai „Euronews“. 

Turkijos valdžios atstovas Fahrettinas Altunas pripažino, kad sprendimą atverti vartus pabėgėliams į Europą reiktų sieti su vykstančiu karu Idlibo provincijoje. Jo teigimu, Ankara pakeitė savo požiūrį ruošdamasi naujai pabėgėlių iš Sirijos bangai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Europa ir kiti turi imtis rimtų priemonių sprendžiant šį monumentalų iššūkį, – pareiškė Turkijos prezidento komunikacijos atstovas. – Negalime tikėtis, kad mes tai padarysime vieni“. 

Jungtinių Tautų Organizacijos duomenimis, apie 13 tūkst. migrantų šiuo metu laukia Turkijos pusėje prie Graikijos sienos. Dalis jų, įskaitant šeimas su vaikais, naktį praleido tiesiog lauke, rašoma pranešime. 

Graikijai padėti jau sutiko Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra (Frontex), atsiųsianti papildomos technikos ir žmonių.

Graikijos vyriausybės atstovas Stelios Petsas pažymėjo, kad Turkija pažeidė 2016-aisiais pasirašytą ES ir Turkijos susitarimą, pati užsiimdama žmonių kontrabanda, vietoje to, kad užkardytų nelegalius veiksmus. 

REKLAMA

Antradienį Austrija prisijungė prie Graikijos ir apkaltino Turkiją atviru Europos šantažu. 

„Tai yra išbandymas ugnimi Europos Sąjungai, ar mūsų išorės sienos gynyba veikia ar ne“, – pareiškė Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas. 

Maža to, jis pareiškė, kad „neveikiant išorės sienų gynybai, Europa be vidinių sienų yra istorija“. 

Turkijos sutartis su Europa

2016-aisiais Turkija už 6 mlrd. eurų sutiko sustabdyti pabėgėlių į Europą srautą už finansinę pagalbą. 2015-aisiais daugiau nei milijonas žmonių, daugiausiai pabėgėliai ir migrantai iš Artimųjų Rytų, pateko į ES teritoriją. Turkija vėliau ne sykį kaltino ES nesilaikant susitarimo, o R. T. Erdoganas dažnai grasino vėl atverti vartus pabėgėliams, jeigu nesulauks tinkamos tarptautinės paramos. 

Turkijoje jau dabar gyvena 3,6 mln. sirų pabėgėlių, o taip pat migrantų ar pabėgėlių iš Afrikos, Azijos ir Artimųjų Rytų šalių. Turkijos sienos ribojasi su Europos Sąjungos šalimis Graikija ir Bulgarija. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų