• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turbūt daugelis esame gavę elektroninių laiškų, kuriuose prašoma padėti nelaimės ištiktiesiems. Tikėti jais ar ne? Kas tokius laiškus-šiukšles platina ir kaip sustabdyti šį srautą? Ieškoti atsakymo į šiuos klausimus Balsas.lt žurnalistus paskatino viena skaitytoja, persiuntusi redakcijai neva prašymą padėti mažai vėžiu sergančiai mergaitei.

Turbūt daugelis esame gavę elektroninių laiškų, kuriuose prašoma padėti nelaimės ištiktiesiems. Tikėti jais ar ne? Kas tokius laiškus-šiukšles platina ir kaip sustabdyti šį srautą? Ieškoti atsakymo į šiuos klausimus Balsas.lt žurnalistus paskatino viena skaitytoja, persiuntusi redakcijai neva prašymą padėti mažai vėžiu sergančiai mergaitei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už elektroninio laiško persiuntimą žadėjo pinigus ligonei

„Neseniai į mano pašto dėžutę atkeliavo laiškas-prašymas padėti sergančiai mergaitei. Jame pasakojama, kad mažajai ligonei gyventi liko vos kelis mėnesius, tačiau jai dar galima padėti. Tereikia gautą laišką persiųsti kuo didesniam žmonių kiekiui, o nuo kiekvieno persiųsto laiško jos gydymui bus skiriama po kelis centus. Pinigus esą skirs Amerikos Vėžio draugija. Tačiau labai abejoju, ar tokiu būdu galima surinkti pinigų, kurie reikalingi ligoniui. Kita vertus, kam organizacijai, kuri turi pinigų ir gali juos skirti mergaitei gydyti, tas žaidimas su elektroniniu paštu?“, - laiške portalui Balsas.lt rašo skaitytoja iš Panevėžio Jolita S.

REKLAMA

Jos persiųstame laiške – sergančios mergaitės eilėraštis apie gyvenimo prasmę ir laiką, kurio lieka vis mažiau. O po eilėraščiu – minėtas prašymas paskleisti šį laišką-prašymą kuo plačiau, nes šiuos elektroninius laiškus esą kažkas registruoja.

„Tai yra nepaprastos mergaitės, kuri greitai paliks šį pasaulį, prašymas. Ji serga vėžiu. Mergaitei liko gyventi tik šešis mėnesius. Kaip savo paskutinį norą ji norėjo išsiųsti laišką, kuriame prašo visus gyventi kuo pilniau, nes jos jau nebus. Ji niekada nešoks išleistuvių baliuje, niekada nebaigs mokyklos, neištekės ir neturės vaikų“, – graudinama tekste, kurį esą reikia persiųsti.

REKLAMA
REKLAMA

„Išsiųsdami šį laišką kuo daugiau žmonių, Jūs suteiksite mažą viltį jai ir jos šeimai, nes už kiekvieną naujam adresatui išsiųstą laišką Amerikos Vėžio draugija skirs 3 ct jos gydymo programai. Vienas jaunuolis išsiuntė šį laišką 500 žmonių! Tad aš žinau, kad mes galime išsiųsti tokius laiškus bent 5 ar 6 adresatams! Tai yra ne jūsų pinigai, o tik jūsų laikas!“, – raginama laiške, kurį redakcijai persiuntė Jolita S.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laiškas keliauja kelerius metus

Įmanoma ar ne, kad už persiunčiamus laiškus kas nors atseikėtų pinigų – pasvarstysime vėliau. Pirmiausia rūpi sužinoti, kas ta serganti mergaitė, iš kur ji, kaip dar jai būtų galima padėti. Sužinoti tai gana paprasta – laiške, kurį redakcijai persiuntė Jolita S., yra ir parašas. Prašymas išsiųstas iš Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos. Jo siuntėja – šių klinikų administratorė. Nurodytas net moters telefonas.

REKLAMA

Tačiau apie sužinoti apie mažąją ligoniukę nepavyko. Bet paaiškėjo, kad šis laiškas po mūsų elektroninio pašto dėžutes „suka“ greičiausiai jau ne pirmą ratą. Nurodytu telefonu atsiliepusi laiško siuntėją pavaduojanti klinikos administratorė iš karto susizgribo, dėl ko ieškome šiuo metu vaikelį auginančios jos kolegės ir paaiškino, kad pagalbos prašymas atkeliavo prieš kelerius metus.

REKLAMA

„Šis grandininis laiškas buvo išsiųstas kaip klaida maždaug prieš 3 metus. Ir sustabdyti jo neįmanoma. Greta (Greta K. – laišką išsiuntusi administratorė, pavardė redakcijai žinoma, red. past.) ir kompiuterių specialistų pagalbos paskui prašė, bet sustabdyti jo vis tiek nepavyko. Todėl tas laiškas po kurio laiko vis iš naujo ir atkeliauja“, – Balsas.lt žurnalistams sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mano žiniomis, ji pati lygiai tokiu pačiu būdu – į paštą – gavo šį laišką“, – pridūrė Gretą K. pavaduojanti administratorė. Anot jos, kolegė nė neketino rašyti įstaigos pavadinimo ir darbo telefonų, bet pasidarbavo kažkoks virusas.

Balsas.lt susisiekė ir su šiuo metu vaiko auginimo atostogose esančia Greta K. Paprašyta prisiminti laiško istoriją, ji pasakojo: „Tas laiškas – elektroninė šiukšlė. Man ją kažkas persiuntė. Aš gal prieš 10 metų ją toliau persiunčiau. Tas parašas prisikabino pats, automatiškai prisidėjo parašas“, – sakė Greta K., neneigianti, kad persiuntė laišką-prašymą. Tačiau ji visai nenustebo, kad senas laiškas vėl „išlindo“.

REKLAMA

„Jis su pertraukomis keliauja. Būna metų, poros metų pertrauka, i paskui vėl „važiuoja“. Atsiranda nauji vartotojai ir vėl siuntinėja“, – portalui Balsas.lt sakė moteris. „Niekas neperveda jokių centų. Tai tikrai nesąmonė“, – pripažino ji. Moteris pridūrė, kad tuo, ar šis konkretus vaikas egzistuoja, domėjosi net tarptautinės organizacijos. „Atrodo, kad tokia mergaitė tikrai buvo. Bet tai buvo prieš 10 ar 16 metų“.

REKLAMA

Moteris aiškino, kad laišką savo draugams persiuntusi dėl to, jog patiko mergaitės eilėraštis. „Eilėraštis gražus ir prasmingas. Verčiantis susimąstyti. O visa kita – absoliuti nesąmonė“, – sakė Greta K.

Moteris pridūrė, kad dar kartą tikrai tokio laiško nepersiuntinėtų. Ji patvirtino kreipusis pagalbos į informacinių technologijų specialistus, bet jie negalėjo padėti sustabdyti elektroninės šiukšlės plitimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su laišku gali atkeliauti kenkėjiškas programinis kodas

„Šis elektroninis laiškas yra nepageidaujamas (angl. „spam“) elektroninis laiškas, priskiriamas melagingo (angl. „hoax“) tipo elektroniniams laiškams“, – Balsas.lt sakė Ryšių reguliavimo tarnybos Tinklų ir informacijos saugumo departamento Saugumo incidentų tyrimų (CERT-LT) skyriaus vedėjas Jonas Juknius. Anot jo, tokie laiškai nėra nei apskaitomi, nei už juos kas nors moka.

REKLAMA

Dažniausiai tokie laiškai nėra susiję nei su konkrečiais juose minimais asmenimis, nei su aprašomomis situacijomis. Įprasta, kad tokiais laiškais prašoma pagalbos, o jų padaugėja po nelaimingų atsitikimų ar visuomenėje nuskambėjusių įvykių, kurie gali atkreipti dėmesį.

Anksčiau, pasakojo jis, tokiais laiškais buvo bandoma perpildyti elektroninio pašto dėžutes, o dabar dažniausiai siekiama išprovokuoti grandininę jais patikėjusių asmenų reakciją. Deja, patikimų techninių priemonių stabdyti melagingus laiškus, pasak specialisto, nėra, nes juos platina patys vartotojai.

REKLAMA

„Įvairūs ribojimai, filtrai yra neefektyvūs, nes šie laiškai siuntinėjami draugams ir pažįstamiems iš ankstesnių susirašinėjimų, o ne automatizuotu būdu. Tik patys žmonės gali sustabdyti tokių elektroninių laiškų plitimą“, – pabrėžė CERT-LT atstovas.

„Tačiau kartu su tokiu laišku gali būti siunčiamas ir kenkėjiškas programinis kodas, nuorodos, kurias paspaudus vykdoma DoS (angl. „Denial of Service“, lietuviškai – atkirtimo nuo paslaugos) ataka. Todėl rekomenduojame šiuos laiškus ignoruoti ir toliau jų neplatinti“, – įspėjo J. Juknius.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų