REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo valstybės tarnautojų piktnaudžiavimo tarnyba, kai Ūkio ministerija ir „Achemos grupės“ valdoma Jonavos trąšų bendrovė „Achema“ šių metų rudenį steigė suskystintų dujų importo terminalo valdymo įmonę Gamtinių dujų terminalas. Prokuratūros ir STT atstovai neigia, jog tyrimas susijęs su politinėmis permainomis. 

REKLAMA
REKLAMA

Vykdomos kratos

Ikiteisminio tyrimo metu bus tiriamas Ūkio ministerijos valstybės tarnautojų veiksmų teisėtumas. Valstybės institucijose, ūkio subjektuose atlikti tyrimui reikšmingų dokumentų poėmiai, pranešė SST.

REKLAMA

Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai tikrina, ar šiais veiksmais nebuvo pažeistas viešas interesas. Nustačius pažeidimus, bus kreiptasi į teismą.

Koncerno „Achemos grupė“, kurio valdoma įmonė „Achema“ turi 20 proc. terminalo akcijų, prezidentas ir didžiausias akcininkas Bronislovas Lubys BNS trečiadienį patvirtino, kad dokumentų poėmiai buvo atliekami antradienį.

Įtariant, kad „Achema“ terminalo akcininke galėjo būti parinkta pažeidžiant viešųjų pirkimų procedūras, terminalo steigimą tikrina ir Valstybės kontrolė. Ūkio ministerijos pareigūnų teigimu, „Achema“ buvo pasirinkta apklausos būdu, neskelbiant konkurso, nes viešasis pirkimas buvo nedidelės apimties - įmonės įstatinis kapitalas siekia tik 100 tūkst. litų, iš jų 80 tūkst. litų - valstybės įnašas.

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien buvo apklaustas įmonės vadovas Gediminas Jurgutis.

„Galiu pasakyti tik tiek, kad antradienį STT pareigūnams pateikiau įmonės steigimo dokumentus, o šiandien (trečiadienį – BNS) buvau apklaustas STT“, – BNS sakė G. Jurgutis.

Ūkio ministro patarėjas Ričardas Slapšys BNS patvirtino, kad ministerijos pareigūnai STT nebuvo apklausti.

Jo teigimu, antradienį STT pareigūnai paėmė popierinių dokumentų kopijas bei nukopijavo kelių ministerijos pareigūnų kompiuterių duomenis.

„Tiksliai nežinau, ar pačioje suskystintų dujų terminalo įmonėje buvo atliktos kratos, bet Ūkio ministerijoje vakar lankėsi STT pareigūnai ir paėmė dokumentus, susijusius su gamtinių dujų terminalo bendrovės steigimo procesu. Tikiuosi, kad dabar STT juos nagrinėja“, – lrt.lt sakė Ūkio ministerijos atstovas spaudai Ričardas Slapšys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neoficialiomis BNS žiniomis, tikrinti Ūkio ministerijos sekretoriaus Aniceto Ignoto ir departamento direktorės Neringos Pažūsienės kompiuteriuose esantys duomenys.

Kodėl dabar?

Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius trečiadienį BNS sakė, kad imami dokumentai, reikalingi atliekant ikiteisminį tyrimą, kuris atliekamas dėl galimo nusikaltimo valstybei, piktnaudžiavimo tarnybai. Anot jo, kol kas niekam nėra įteikti pranešimai apie įtarimus.

„Žinau, kad klausite, kodėl tyrimas pradėtas dabar, kai pasikeitė valdžia. Iškart noriu pasakyti, kad tyrimas pradėtas seniau. Jis vykdomas nepriklausomai nuo politinių vėjų ir bus vykdomas“, - BNS pabrėžė vyriausiasis prokuroras.

REKLAMA

STT atstovė spaudai taip pat patikino, jog tyrimas su politinėmis permainomis nėra susijęs. „Mūsų tyrimai, jokie, niekada nepriklauso nuo jokių politinių vėjų“, - portalui „Balsui.lt“ sakė Julija Antanaitienė. Pasak atstovės, tai, jog tyrimas pradėtas po Seimo rinkimų yra „tiesiog sutapimas“.

R. Jancevičius taip pat pranešė pavedęs pavaldiniams surinkti medžiagą dėl Gamtinių dujų terminalo steigimo sutarties teisėtumo. Po to bus sprendžiama, ar yra pagrindo kreiptis į teismą dėl sutarties panaikinimo, ginant viešąjį interesą.

REKLAMA

Ikiteisminį tyrimą dėl Dujų terminalo atlieka STT, jį organizuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

O ką B. Lubys?

B. Lubys BNS sakė, jog Gamtinių dujų terminalo bendrovė kol kas nėra pradėjusi realios veiklos, iki šiol nebuvo atliekami jokie finansiniai veiksmai, jos vadovas taip pat faktiškai dar neturėjo įgaliojimų pradėti darbą.

„Yra Gamtinių dujų terminalo steigimo sutartis, yra stebėtojų taryba, kuriai vadovauja A. Ignotas, valdyba, tačiau kol kas nebuvo atlikti jokie veiksmai valdyboje, išskyrus tai, kad paskirtas bendrovės direktorius, tačiau jis kol kas taip pat nebuvo iki galo įformintas“, - sakė B. Lubys. Jo teigimu, Ūkio ministerija, pasirinkdama „Achemą“, apklausė iš viso 7 bendroves.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B. Lubys taip pat užsiminė, jog Gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimo stabdymu suinteresuoti tie, kurie nenori, kad Lietuva taptų energetiškai nepriklausoma nuo Rusijos.

Vyriausybė nujautė pavojų?

Praėjusį trečiadienį Vyriausybė, nutarus palaukti Valstybės kontrolės išvadų, nutarė nesvarstyti klausimo dėl galimybės valstybės valdomą beveik 18 proc. Vokietijos ir Rusijos investuotojų valdomos dujų importo ir transportavimo bendrovės „Lietuvos dujos“ akcijų paketą kaip įnašą perduoti suskystintų dujų terminalo įstatiniam kapitalui.

REKLAMA

17,7 proc. akcijų paketo rinkos kaina šiuo metu yra apie 106 mln. litų.

„Achemos“ atstovai anksčiau BNS yra teigė planuojantys į projektą investuoti iš viso apie 300-400 mln. litų.

Ūkio viceministras Vytautas Naudužas Vyriausybės posėdyje prieš savaitę tvirtino, kad yra svarstomi trys scenarijai - su „Lietuvos dujų“ akcijomis nedaryti nieko, jas parduoti arba perduoti. Anot jo, turi būti įvertintos sutartys su „E.ON Ruhrgas International“ ir „Gazprom“ , kurios yra „Lietuvos dujų“ akcininkės.

Besiformuojančios centro dešinės koalicijos lyderis Andrius Kubilius praėjusią savaitę pareiškė, kad naujos Vyriausybės vienas pirmųjų darbų bus išsiaiškinti, kaip ir kodėl be konkurso buvo įsteigtas suskystintų dujų terminalas.

REKLAMA

Vyriausybė trečiadienį planavo pritarti sprendimui papildomais įnašais padidinti Gamtinių dujų terminalo įstatinį kapitalą - jis būtų didinamas investuojant valstybės valdomas 83,030 mln. litų nominalios vertės „Lietuvos dujų“ akcijas.

A. Kubilius nežino tyrimo tikslo


Naujosios koalicijos kandidatas į premjerus Andrius Kubilius pareiškė neturintis informacijos, kodėl Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ėmėsi tirti Vyriausybės ir „Achemos grupės“ įkurto Gamtinių dujų terminalo steigimą.

„Aš galiu pasakyti labai paprastai – mes nevadovavome, šiuo metu nevadovaujame ir nesiruošiame vadovauti STT, nurodydami, kokių veiksmų jie kur nors turi imtis“, – po susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi trečiadienį žurnalistams sakė A. Kubilius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis tvirtino, kad jam būnant opozicijoje, su juo niekas nesikonsultavo ir neinformavo apie steigiamą naują suskystintų gamtinių terminalo valdymo įmonę.

„Galiu labai aiškiai pasakyti, kad tiek kuriant patį terminalą, tiek bandant paskutiniuose Vyriausybės posėdžiuose bandant „Lietuvos dujų“ akcijas perkelti į būsimąjį terminalą, mes visiškai nebuvome informuojami, su mumis, kaip opozicija dar šiame (praėjusios kadencijos – BNS) Seime, niekas nesikonsultavo. Kai kurie dalykai mums atrodė keistai: tiek ir pačios įmonės formavimas – bent jau neaišku, ar tikrai pakankamai skaidriai skelbti konkursai. Šioj vietoj aš tikrai galiu pasakyti, kad žinau, ko gero, mažiau net ir už jus (žurnalistus – BNS), kaip viskas vyko ir kodėl dabar specialiosios tarnybos imasi tokių veiksmų“, – teigė A. Kubilius.



Apie terminalą

REKLAMA

Gamtinių dujų terminalo įstatinis kapitalas šiuo metu yra 100 tūkst. litų. 80 proc. įmonės akcijų valdo valstybė, 20 proc. - Bronislovo Lubio kontroliuojamo koncerno „Achemos grupė“ įmonė „Achema“.

Spalio viduryje įsteigtai įmonei Gamtinių dujų terminalas vadovauja buvęs motorizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis vilkas“ vadovas Gediminas Jurgutis.

Bendrovės valdybos pirmininkas yra B. Lubys, joje taip pat yra Ūkio ministerijos Dujų ir vietinių išteklių skyriaus vedėjas Nemunas Biknius bei Naftos skyriaus vedėjas Robertas Tamošiūnas ir „Achemos grupės“ prezidento pavaduotojas Rimas Varkulevičius.

Gamtinių dujų terminalas rūpinsis SGD terminalo statyba nuo paruošiamųjų darbų iki jos pabaigos. Planuojama, kad maksimalus terminalo pajėgumas gali siekti iki 5 mlrd. kubinių metrų dujų per metus.

Apie tai – LNK žinių videoreportaže.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų