• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos paveldo dienos. Istoriją kuriame kartu

Rugsėjo 18 – 27 d. visoje Lietuvoje šurmuliuos jau tradiciniais tapę Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos” renginiai.

REKLAMA
REKLAMA

Šešioliktus metus Lietuvoje rengiamų Europos paveldo dienų šiųmetinė tema – „Istoriją kuriame kartu”.  

REKLAMA

Šia sudėtinga, svarbia, su Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimu susijusia tema siekiama pristatyti Lietuvą kaip istoriškai daugiakultūrę valstybę, kurioje nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų gyveno ir sugyveno skirtingų religijų (krikščionys, judėjai, musulmonai), konfesijų (katalikai, stačiatikiai, sentikiai, liuteronai, kalvinistai, evangelikai) ir įvairių tautybių (lietuviai, lenkai, rusai, vokiečiai, žydai, totoriai, karaimai, romai, škotai, baltarusiai) žmonės. Tautinių ir religinių bendrijų kultūrinis palikimas yra neatsiejama Lietuvos istorijos, kultūros ir paveldo dalis, todėl svarbu suprasti ir pažinti Lietuvos daugiakultūriškumą, jo reikšmę valstybės formavimuisi.  

REKLAMA
REKLAMA

Siekiant supažindinti visuomenę su Lietuvoje gyvenančiomis tautomis ir religijomis, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, bendradarbiaudamas su miestų ir rajonų savivaldybėmis bei tautinėmis ir religinėmis bendrijomis, kviečia į etninių ir religinių bendrijų paveldą pristatančius nemokamus renginius. Europos paveldo dienų lankytojai įvairiuose Lietuvos miestuose turės galimybę sudalyvauti 40 ekskursijų, išklausyti 24 paskaitas, aplankyti daugiau nei 20 parodų, pamatyti režisierės Janinos Lapinskaitės specialiai Europos paveldo dienoms sukurtą filmą „Istoriją kuriame kartu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išskirtina Vilniaus, kuriame nuolat gyveno kelių skirtingų religijų ir tautybių miestiečiai, programa. Kiekvieną dieną lankytojai bus supažindinami su vis kitokios bendrijos kultūriniu palikimu. Karaimams skirtą dieną ekskursantai susipažins su svarbiausiomis bendruomenės gyvenimo vietomis: Karališkaisiais karaimų laukais, Senosiomis karaimų kapinėmis Žaliojoje g., Geležiniu karaimų tiltu, Kenesa, karaimų mokykla, poeto bei dvasininko S. Firkovičiaus namu, Karaimų etnografine paroda.

Totorių  dieną Keturiasdešimties totorių kaime bus pristatyta Ramadan Bairam šventė, skambės tradicinės totorių dainos.

REKLAMA

Protestantų  paveldui skirtą dieną lankytojai aplankys protestantizmo vietas, pasivaikščios po senamiestį vokiečių kultūrinio palikimo takais.

Besidominančių žydų kultūros paveldu lauks pažintinė kelionė „Vilniaus žydų bendruomenės moterys“, kurios tikslas - pristatyti moters vietą ir vaidmenį tradicinėje religinėje bendruomenėje bei tradicinėje šeimoje ir parodyti, kaip Vilniaus žydės atsakė į modernybės iššūkius. Ekskursijos metu bus vaikščiojama po senąjį Vilniaus žydų kvartalą, kuris kažkada ribojo visą moters gyvenimą, aplankoma Vilniaus choralinė sinagoga.

REKLAMA

Lenkų  kultūriniam palikimui skirtą dieną vyks pažintinės kelionės po J. Slovackio atminties vietas, supažindinama su S. Moniuškos, F. Ruščico ir A. Mickevičiaus laikų Vilniumi, aplankomos Bernardinų kapinės, išlikę lenkų gynybiniai įtvirtinimai.

Rusų, baltarusių  ir ukrainiečių dieną lankytojai kviečiami aplankyti Rusėniškąjį ir Rusijos imperijos laikų Vilnių, susipažinti su baltarusių ir ukrainiečių paveldu.

Išskirtina ir sentikiams skirta diena – jos metu lankytojai susipažins su sentikių atsiradimo istorija Vilniuje, jų maldos namų architektūra, aplankys Daniliškių kaimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat vyks Vilniaus universiteto organizuojamas visuomenei atviras seminaras, kuris padės suvokti Vilniaus senamiesčio vertes, jo daugiakultūriškumą, kaip vieną iš vertybių, dėl kurių jis buvo įrašytas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.  

Europos paveldo dienas vainikuos rugsėjo 27 d. vyksiantis baigiamasis renginys Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje, kurio metu lankytojai susipažins su dvasiniu tautinių bendrijų paveldu. Renginyje klausytojai išgirs žydų, karaimų, stačiatikių, sentikių, lenkų, liuteronų ir evangelikų reformatų religines giesmes bei musulmonų Korano posmų deklamavimą.  

REKLAMA

Europos Tarybos programa „Europos paveldo dienos” Lietuvoje  rengiama nuo 1995 m. Tai – viena populiariausių Europos Tarybos programų, vykdoma vienu metu 48-iose Europos valstybėse. Kasmet rugsėjį vykstantys Europos paveldo dienų renginiai pritraukia virš 20 milijonų lankytojų į nemokamus renginius pristatančius kultūros paveldą, jo ištakas, vertės suvokimą bei išsaugojimo būtinybę.

Išsami renginių programa čia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų