• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sirijos reikalavimas priimti Jungtinių Tautų (JT) rezoliuciją, smerkiančią Izraelį dėl oro atakos jos teritorijoje, trečiadienį dar vienai dienai užstrigo Saugumo Taryboje, Damaskui mėginant rasti galimą kompromisą su vieningos pozicijos nerandančia Europa.

REKLAMA
REKLAMA

Visos keturios Saugumo Tarybai priklausančios Europos Sąjungos (ES) narės - Prancūzija, Didžioji Britanija, Ispanija ir Vokietija - leido suprasti Sirijai norinčios labiau "subalansuoto" rezoliucijos projekto, kad galėtų jį paremti.

REKLAMA

Londonas kartu su Vašingtonu leido aiškiai suprasti, kad balsuos už šią rezoliuciją tik tuo atveju, jei dokumente bus pasmerktas šeštadienį savižudės sprogdintojos įvykdytas kruvinas išpuolis Izraelio šiauriniame Haifos mieste. Tuo tarpu Prancūzija to nereikalauja, sakė diplomatai.

Pasak jų, Ispanija ir Vokietija taip pat nekelia tokių konkrečių reikalavimų dėl "subalansuoto" rezoliucijos teksto, kaip Britanija.

Sirijos, kuri yra vienintelė arabų valstybė Saugumo Taryboje, ambasadorius Fayssalas Mekdadas (Feisalas Mekdadas) trečiadienį sakė, kad Damasko vyriausybė, kuriai dar nepavyko užsitikrinti rezoliucijos priėmimui būtinų mažiausiai devynių Tarybos narių balsų, dar svarsto įvairias galimybes.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau uždarame arabų šalių ambasadorių posėdyje F.Mekdadas pabrėžė, kad Damaskas gali sutikti su Prancūzijos pasiūlymais dėl labiau subalansuotos rezoliucijos, tačiau jam visiškai nepriimtini Britanijos reikalavimai, sakė pasiuntiniai.

Paklaustas apie šį pareiškimą, Sirijos ambasadorius sakė, kad reikalavimas paminėti rezoliucijoje sprogdinimą Haifoje yra "tai, su kuo Damaskas absoliučiai negali sutikti". Tačiau jis kategoriškai paneigė, kad Sirija mėgina pasinaudoti ES šalių nesutarimais.

Vienas ES diplomatas pripažino, kad tarp bloko valstybių esama tam tikrų nesutarimų dėl Sirijos parengto rezoliucijos projekto, ir pridūrė, jog trečiadienį buvo surengtos ES šalių vyriausybių konsultacijos, kuriose buvo ieškoma bendros pozicijos šiuo klausimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nėra taip paprasta suderinti pozicijas, pridūrė savo pavardės nenorėjęs skelbti ES diplomatas. "Netgi Izraelis aiškiai nesusiejo išpuolio Haifoje ir oro atakos prieš įtariamą teroristų rengimo stovyklą", - sakė jis.

Dabar Sirija gali arba atsisakyti rezoliucijos, ieškoti kompromisų, kurie užtikrintų didesnę paramą šiam dokumentui, arba pateikti jį balsavimui puikiai suprantant, kad laukia neabejotinas pralaimėjimas, sakė Saugumo Tarybos diplomatai.

Tačiau netgi tuo atveju, jei Damaskui pavyks užsitikrinti devynis JT Saugumo Tarybos narių balsus, rezoliuciją greičiausiai vetuos Jungtinės Valstijos, kurios leido aiškiai suprasti, kad nepritars dokumentui, jeigu jame nebus pasmerkta ne tik ataka Haifoje, bet ir palestiniečių kovotojų grupuotės, prisiėmusios atsakomybę už ankstesnius savižudžių sprogdintojų išpuolius.

REKLAMA

Sirijai būtų priimtinesnis JAV veto, o ne pralaimėjimas 15-os narių Saugumo Taryboje, nes tai pademonstruotų tarp Europos ir Vašingtono, artimiausio Izraelio sąjungininko, egzistuojančius nesutarimus, sakė diplomatai.

Izraelio sekmadienio ataka buvo giliausiai į Sirijos teritoriją surengtas oro reidas nuo 1973 metų Artimųjų Rytų karo. Sirija tvirtina, kad buvo atakuota "civilinė vietovė" ir kad ji turi teisę gintis.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų