• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alinami didelių darbo krūvių tikimės, kad išgėrus energetinio gėrimo, mus užplūs jėgos, ir gyvenimas bent trumpam prašviesės.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kai kuriose Europos šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje, prekybos centruose tokie gėrimai neparduodami. Jų galima įsigyti tik vaistinėse. Lietuvoje energetinių skardinių bet kuriame prekybos centre gali įsigyti ir vaikas.

REKLAMA

Nepataria vartoti

Šiaulių apskrities ligoninės Vaikų ligų klinikos Vaikų infekcijų skyriaus vedėjas gydytojas gastroenterologas Igoris Strupeikis sako, kad energetiniuose gėrimuose yra tonizuojančios medžiagos - kofeino: "Jo yra mūsų dažnai vartojamoje kavoje ar arbatoje. Tačiau energetiniuose gėrimuose kofeino yra keletą kartų daugiau. Jų pavartojus, širdis pradeda tankiau plakti, padidėja arterinis kraujospūdis. Susidaro įspūdis, kad išgėręs energetinio gėrimo žmogus turi daugiau energijos.“

REKLAMA
REKLAMA

Nors energetiniai gėrimai nėra mūsų šalyje įtraukti į uždraustų produktų sąrašą, gydytojas jų nepataria vartoti.

Kai kuriuose užsienio šalyse energetiniai gėrimai yra uždrausti. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose vaikams iki aštuoniolikos metų tokie gėrimai yra neparduodami. Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje jais prekiaujama vaistinėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O kaip yra Lietuvoje? Pas mus energetinių gėrimų gali įsigyti net vaikai. tuo įsitikinome, atlikę nedidelį eksperimentą: dešimtmetis berniukas prekybuse centruose laisvai įsigijo „sparnus suteikiančio“ gėrimo.

Eneregetinius gėrimus maišo su alkoholiu


Gydytojas I. Strupeikis akcentuoja, kad energetiniai gėrimai ypač yra žalingi vaikams bei paaugliams: „Kofeinas kaip ir bet kuri stimuliuojanti medžiaga sekina nervų sistemą. Augančiam organizmui jis žalingas. Kofeinas sukelia priklausomybę. Medikams dažnai tenka gydyti nepilnamečius, apsinuodijusius energetiniais gėrimais sumaišytais su alkoholiu. Kartais tokie pacientai patiria net komą.“

REKLAMA

Energetinių gėrimų taip pat nepatartina vartoti žmonėms sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, glaukoma, besiskundžiantiems padidėjusiu kraujospūdžiu ar turintiems miego sutrikimų, nėščiosioms bei pagyvenusiems žmonėms.

„Nenatūralūs, angliarūgšte prisotinti gėrimai turi daug neigiamo poveikio vaiko organizmui. Angliarūgštė dirgina ir nepalankiai veikia skrandį ir visą virškinimo sistemą. Be to, gazuotuose gėrimuose esantys konservantai, dažikliai, saldikliai bei kofeinas gali sukelti alerginius susirgimus, vėžį. Tad tokių gėrimų vaikams apskritai nerekomenduočiau vartoti,“ - sakė gydytojas Igoris Strupeikis.

REKLAMA

"Vampyro principas"

Daugelyje energetinių gėrimų yra dideli B grupės vitaminų kiekiai, galintys sukelti juntamai sustiprėjusį širdies plakimą, galūnių drebėjimą. Padauginus jų, gali pasireikšti tachikardija, psichomotorinių sutrikimų ar padidėti cukraus kiekis kraujyje. Stipriai susijaudinama, prarandama orientacija. Neretai tokius vaikus norint praskalauti jų kraują, tenka gydyti lašelinėmis infuzijomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teiginys, kad energetiniai tonizuojantys gėrimai suteikia energijos iš tiesų nėra patvirtintas. Kai kurie šaltiniai teigia, kad energetiniame gėrime esančios medžiagos veikia "vampyro“ principu. Jos energiją ima iš mūsų pačių organizme esančių atsargų. Jei energijos atsargų nėra daug, tai kurį laiką jų pavartojus, jos visiškai išsenka. Tada žmogus jaučia nuovargį, susierzinimą, jį kankina nemiga, gali išsivystyti net depresija.

REKLAMA

Apgaulingi miksai

"Neretai naktiniuose klubuose energetiniai gėrimai miksuojami su alkoholiu.Tokių kokteilių poveikis prilygsta narkotikams,“ - sakė gydytojas Igoris Strupeikis. Tarptautinių tyrimų duomenimis, su alkoholiu vartodamas energetinius gėrimus, žmogus nejaučia realaus alkoholio poveikio, todėl jis nesijaučia toks apsvaigęs, koks iš tikrųjų yra. Tokių kokteilių poveikis yra labai apgaulingas, nes laikinai prarandami silpnumo, mieguistumo, sausos burnos pojūčiai, sumažėja galvos skausmo bei judesių koordinacijos sutrikimo suvokimas. Kitaip tariant, žmogus yra apsvaigęs nuo alkoholio, tačiau nesijaučia toks apsvaigęs, koks iš tikrųjų yra. O tai ypač didina nelaimingų atsitikimų riziką. Medikai įspėja, kad vartojant tokius kokteilius gali ištikti net hipertenzinė krizė.

Eva STANČIAUSKAITĖ, "Šiaulių kraštas"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų